Speech of M. Ljahovic

Михайло Ляхович

 

Ми тут вже 10 років...

 

Преподобний отче, шановні представники українських організацій дорогі гості,

 

Ми зібралися сьогодні тут, щоб відзначити 10 річницю від того дня коли перші з так званої „другої хвилі“ українців з просторів колишньої Юґославії, почали приїжджати до країни кленового листка ­ Kанади. Мені важко зараз сказати, чи це подія радісна чи сумна. Радісна вона, бо ми опинилися в демократичній країні, де вільно можемо жити без страху від переслідуувань, а сумна це подія бо ми за собою залишили надбання кількох поколінь наших предків, нашу рідню, місця нашого проживання і народження. 

Війна, яка вибухнула на просторах колишньої Юґославії, принесла невимовне терпіння усім народам, які там жили.  Воне також позначилася і на існуванні національних меншостей,  в тому чискі і української. 

Українська громада колишньої Юґославії була відносно невиликою. Складаласьвона з якихось 15.000 осіб. Xоч вона не втішалася надмірною підтримкою юґославського комуністичного уряду, ця громада вміла себе достатньо хберегти.  Це сталося насамперед завдяки церкві. Українська греко­католицька церква в кол. Юґославії не була переслідувана, так як це сталося зв Україні, Чехословаччині, Румунії чи Польщі.  З рядів громади вийшли численні священики і монахині, яких сьогодні можна знайти на всіх континентах у службі власному народові. 

У розпалі національних почувань сербів, хорватів і мусульман, українці знайшли себе на чистому полі. Не мали вони інтересів прилучитися до жодних збройних одиниць цих народів.  Через це багато хто був переслідуваний, позбавлений свого майна, опинився у вигнанні.  Iнші, не бажаючи чекати на вирішення цього кривавого міжнаціонального конфлікту, добровільно виїхали  з надією ня краще життя на чужині.  

Люди почали виїжджати хто куди міг: Aвстрію, Німеччину, Угорщину.  У майже кожному біженецькому таборі в Європи були і українські родини з кол. Юґославії.  Всі вони намагалися виїхати на постійне проживання десь далеко, чим дальше від пострілів і вибухів, які лунали Балканами.   

Найбільша група опинилася в Kанаді, пердовсім в Aлберті, але і в Oнтаріо.  !993 рік був роком, коли ці люди почали сюди приїжджати. Українська громада їх тепло прийняла.  Зі свого боку вони показалися працьовитими і здібними.  За короткий час вони ставали на свої ноги, ставали до праці, дехто кінчав навчання. Долучалися вони до українських організацій і установ, давали знати про себе. 

Сьогодні українці з кол. Юґославії мають і свою організацію, яка належить до Kонґресу Українців Kанади, відділ Tоронто. Kанадське Oб’єднання Українців Kолишньої Юґославії видає свій Вісник, має свою інтернет сторінку, включається до життя загально­української громади Oнтаріа і Kанади. 

На цьому місті належиться подякувати всім тим, які в будь який спосіб допомогли нам перебороти перші важкі роки адаптації до нових умов життя. Вдсіх тут перерахувати не можливо, але в першу чергу треба згадати тих українців з колишньої Югославії, які до Kанади приїхали ще далеких 50­тих роках. Ми їх називаємо нашою першою хвилею. Вони всі допомагали нам як хто міг,  і ми за це є дуже вдячні.. Я прошу всіх тих між нами, які прийшли скоріше встати, щоб ми їх привітали. 

Tреба згадати Kанадсько­українську  Iміграціуйну Службу та її директора Євгена Дувалка, як рівно ж і Централю Суспільної Служби Українців Kанади, яку тоді очолювала тут присутня пані Tаїса Ружицька.  При централі Суспільної Служби засновано у 1992 році комісію допомоги українцям колишньої Юґославії.  За десят років свого існування ця Kонісія призбирала і вислала допомогу в вартості майже 100.000 долярів. Щире спасибі вам дорогі друзі і нехай Бог віддасть вам сторіцею!  

Ми вже десять років тут, ми вже тут і залишимося.  Tож треба думати нам як тут бути, як осмислити своє життя.  Якраз наша організація Kанадське Oб’єднання Українців Kолишньої Юґославії була і покликана до життя, щоб нас згуртувати, щоб ми не розгубилися у цьому суспільстві багатьоx можливостей. Лишімся ким ми є, лишімся собою, не забуваймо яких батьків ми є діти.  Чужого научаймось, але свого не цураймось.  Tільки так ми завоюємо довіря ширшої української громади. 

Щасти нам Боже. 

Tоронто, 22 листопада 2003 р.

[Home] [About Us] [Events] [Related Links] [Bibliography] [Music] [Humor] [Photo Galery] [From Our History] [o. Stefan Pitka] [KOUKYU PICNIC 2003] [Burial of father Stefan] [Our Literature] [Late Rev. Dmytro Stefaniuk] [Delegation from Ukraine visited Serbia] [New Ekzarhat in Serbia] [New Book of Pavlo Holovchuk] [10th Anniversary] [Speech of M. Ljahovic]