Ukrainian National Council Founded

Українська громада Сербії і Чорногоії оформила орган самоврядування Національну Раду Українців

У суботу, 17 травня 2003 року у місті Кула (Автономний Край Воєводина, Сербія) оформлено Українську Національну Раду , орган самоврядування і прямого партнера з найвищого рівня державними урядовими органами. Українська громада Сербії і Чорногорії, відгукнулася підтримати оформлення своєї національної ради і 30 електорів-депутатів на засновничих Зборах отримало по найменше ста підписів, а ще восмеро були представниками українських громадських організацій – всього разом 38-еро електорів.

На початку Зборів, у короткій культурній програмі виступили, група співаків автентичних пісень місцевого Культурно-мистецького товариства ім. Івана Сенюка, дівоча співоча група “Галичаночки”, соліст Іван Лещишин та вірш зачитав Петро Гелебан.

Збори Української ради відкрив радник Союзного міністерства прав людини та національних меншин п. Йован Комшич, привітали Збори і представники уряду Автономного краю Воєводина, а саме заступник крайового секретар`я правлінь, регламенту та національних меншин п. Славен Дулич. Від імені Європейського Конгресу Українців присутньою була заступниця голови п. Ярослава Хортяні з Будапешту, Посольства України в Сербії і Чорногорії перший секретар п. Олексій Кожухар та третій секретар п. Анна Тертична, представники Організації безпеки і співробітництва у Європі очолювані п. Ендру Мек Енти, радником з питань прав людини, тоді представники місцевої влади міста Кула очолювані головою Скупщини общини Кула п. Желько Двожак та заступником п. Томислав Попин, заступник голови Угорської Національної Ради Сербії та Чорногорії п. Йожеф Беренц  та інші гості з громадських організацій та об`єднань.

 

Робочою президією Зборів керував Борис Небесний, як найстарший депутат, а Євген Кулеба, громадський діяч, презентуючи Зборам листину запропонованих членів Української національної ради, зачитав короткий історіят українців на просторах Воєводини (Сербії) та перечислив результати, яких добилась українська громада у минулому періоді, що все, у головному, є результатом дбайливості та ентузіазму українського люду після понад столітнього прожиття поза межами прабатьківщини України.

Вітальних листів прибуло з усього світу майже 50, на Зборах заголовки зачитав Мирослав Гочак, а вітання прибули з усіх куточків світу - Світовий та Європейський Конгреси Українців, Українська Всесвітня Координаційна Рада, Державний комітет України з питань національностей та міграцій, Української Греко-Католицької Церкви та Української Православної Церкви Київського Патріархату, Товариства “Україна-Світ”. Привітні листи дійшли від центральних громадських організацій - Союзу українців Румунії, Українського Конгресового Комітету Америки, Союзу Українських Організацій Австралії, Репрезентативного комітету українських громадських організацій Франції, Союзу Українців Велико Британії, Громади українців Литви, Спілки українців Латвії, Української асоціації в Еспанії, та інших організацій, як Об`єднання українських жінок Великобританії, Союзу українок Америки, Українського патріярхального товариства з США та Бельгії, Молодіжної організації ПЛАСТ та Світової Управи Спілки української молоді, Спілки українських журналістів Північної Америки та Європи, Канадського об`єднання українців колишньої Юголславії, від українських громад Санкт Петербурга, Поволожж`я та Зеленого Клину у Російськії Федерації, та інших українських організацій з Болгарії, Бельгії, Польщі, Узбекистану, Канади, США, Австралії, Франції та України.

 

Всі електори-депутати на Зборах одностайно проголосували та підтримали одну спільну листину кандидатів до Української національної ради, яка числить 18-еро осіб, представників з усіх осередків, де проживають українці.

Склад Української національної ради:

    • Євген Кулеба – Кула
    • Василь Дацишин – Вербас
    • Борис Небесний – Новий Сад
    • Петро Копестинський – Сремська Митровица
    • Василь Небесний – Інджія
    • Славко Микитишин – Кула
    • Іван Пітка – Земун (Белград)
    • Мирослав Гочак – Новий Сад
    • Анна Ляхович - Сремська Митровица
    • Іван Ключковський – Кула
    • Мирослав Калинюк – Новий Сад
    • Славко Барановський – Вербас
    • Славко Налисник – Лачарак (Сремська Митровица)
    • Сініша Боднарчук – Сомбор
    • Мирослав Кулєвацький - Інджія
    • Гелена Букінац – Кула
    • Оля Литвинчук - Вербас
    • Іван Москалюк - Кула      

    Національна рада меншини, у даному разі української, є дорадчо-виконавчий представницький орган на найвищому державному рівні, який дбатиме про усі питання пов`язані із справами освіти, культурної діяльності, інформування та іншими важливими сегментами у житті національної громади. Національні ради оформляються згідно із минулого року схваленим Законом про захист прав і свобод національних меншин, у котрому вперше на одному місці об`єднано усі гарантії прав та обов`язків національних громад, і за цим законом громади самі правитимуть державними бюджетними засобами призначеними для життєдіяльності громади. Важливим питанням для української громади є інституціональне вирішення статусного положення – українці за посередництвом ради вимагатимуть, і надіються отримати, видавництво, і свої редакції програм по радіо і телебаченні, і школи або хоча б класи рідною мовою. Поодинокі національності, як румуни, русини, словаки або угорці це вже раніше осягли і без національних рад, але крім цих вже оформлено і хорватську, болгарську та бунєвацьку ради а на наступному тижні буде оформлено ромську національну раду.Органи правління Української національної ради буде обрано із складу Ради наприкінці травня, коли відбудеться конституційне засідання.

  • ІНФО СЛУЖБА ТОВАРИСТВА “ПРОСВІТА

[Home] [About Us] [Events] [Foundation Meeting] [Exibition] [St. Valentine's Dance] [Visit of WUC Delegation] [Ukrainian National Council Founded] [Related Links] [Bibliography] [Music] [Humor] [Photo Galery] [From Our History] [o. Stefan Pitka] [KOUKYU PICNIC 2003] [Burial of father Stefan] [Our Literature] [Late Rev. Dmytro Stefaniuk] [Delegation from Ukraine visited Serbia] [New Ekzarhat in Serbia]