Ukrainian tryzub









Гляньте новий вебсайт
See new website
Voir le nouveau site Web

www.mfa.gov.ua/canada



Ukrainian flag

Прес Реліз


13-та Річниця Чорнобильської Катастроф

22 квітня 1999 р. № 34


Минає 13-та річниця Чорнобильської катастрофи. Біда, яка сталась вночі 26 квітня 1986 року неподалік старовинного українського містечка Чорнобиля, назавжди залишиться в пам"яті людей як застереження того, що науково-технічний прогрес може приносити і гіркі плоди. Людство ще не знало техногенно-екологічної катастрофи таких масштабів.

Незважаючи на тяжке економічне становище, Україна продовжує зазнавати величезних фінансових витрат на реабілітацію природного середовища та захист постраждалого населення, що в окремі роки сягають 10 відсотків річного бюджету.

Як держава, що відчула на собі увесь трагізм ядерної катастрофи, Україна з розумінням ставиться до занепокоєння громадськості світу з приводу продовження експлуатації Чорнобильського АЕС. Зважаючи на це, Україна прийняла непросте політичне рішення про дострокове виведення з експлуатації ЧАЕС до 2000 року за умов отримання адекватної і своєчасної фінансової і технічної допомоги.

Розв"язання проблеми виведення ЧАЕС з експлуатації розглядається українською стороною в контексті Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України, Урядами країн "Великої сімки" та Комісією Європейського Співтовариства щодо закриття ЧАЕС, який було укладено 20.12.95 р. в м.Оттава (Канада).

Україна послідовно виконує всі зобов"язання, взяті нею згідно з Меморандумом щодо закриття Чорнобильської АЕС. На виконання його умов у 1996 році було зупинено 1-й енергоблок ЧАЕС, а минулого місяця Уряд України затвердив рішення щодо дострокової зупинки 2-го енергоблоку.

В березні 1999 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про пріоритетне фінансування всіх заходів, пов"язаних із виведенням Чорнобильської АЕС з експлуатації та забезпеченням вимог ядерної, радіаційної, пожежної та загальної безпеки зупинених енергоблоків, а також української частини внесків в реалізацію Плану перетворення об"єкту "Укриття" в екологічно безпечну систему. Неухильно дотримуючись умов Меморандуму, Україна має всі підстави розраховувати на таке ж ставлення до нього і з боку інших сторін.

Проте, Уряд України констатує, що незважаючи на певні позитивні зрушення у виконанні Меморандуму про взаєморозуміння щодо закриття ЧАЕС, реалізацію проектів підвищення рівня ядерної безпеки 3-го енергоблоку Чорнобильської АЕС та стабілізації об"єкту "Укриття", поки що не залучено значних інвестицій для вирішення комплексу цих проблем. Із 1,8 млрд.дол.США, які мали надійти від країн Заходу для розвитку енергетичного сектору України, на сьогодні фінансуються лише два проекти на загальну суму 24,3 млн.дол.США.

Особливу стурбованість української сторони викликає стан справ із кредитуванням добудови енергоблоків Рівненської та Хмельницької АЕС, основних енергетичних об"єктів для заміщення блоків ЧАЕС, яке на даний час не здійснюється.

Україна, відмовившись від експлуатації двох блоків ЧАЕС, втратила 2000 МВт без введення в дію жодних компенсуючих потужностей. Тому головною проблемою остаточної зупинки 3-го енергоблоку, тобто - фактичного закриття ЧАЕС, є пошук коштів для спорудження таких потужностей.

Не менш важливою складовою розв"язання проблеми закриття ЧАЕС є реалізація плану побудови захисної споруди над зруйнованим 4-м енергоблоком станції. На сьогоднішній день у Фонд "Укриття" зібрано 393,72 млн.дол.США, що становить половину потрібної суми. Уряд України вважає за необхідне забезпечення якнайшвидшого наповнення Чорнобильського фонду "Укриття" до зазначеної суми, головним чином шляхом збору коштів за рахунок бюджетів країн-донорів, зокрема, держав "Великої сімки", а також через залучення внесків приватного сектору.

Адекватної фінансової підтримки потребує виконання й інших положень Меморандуму, зокрема, вирішення соціальних проблем, пов"язаних із достроковим закриттям Чорнобильської АЕС.

Уряд України, із задоволенням відзначаючи зростаючу чисельність держав світу, які дедалі глибше усвідомлюють глобальність аварії на ЧАЕС і прилучаються до Чорнобильської проблематики, висловлює сподівання, що поєднання зусиль міжнародної спільноти сприятиме розв"язанню згаданих нагальних проблем Чорнобиля і подоланню наслідків цієї найбільшої в історії людства техногенної катастрофи.


За додатковою інформацією прохання звертатись до
Тараса Малишевського, прес-секретаря Посольства України в Канаді,
тел.(613) 230-2961, факс (613) 230-2400), E-mail: ukremb@cyberus.ca