Ukrainian tryzub









Гляньте новий вебсайт
See new website
Voir le nouveau site Web

www.mfa.gov.ua/canada



Ukrainian flag

Прес Реліз
Про офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка в Канаду (за матеріалами МЗС)

14 червня 2000 р.    № 28


12-13 червня ц.р. Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк перебував в Канаді з дводенним офіційним візитом. "Наш візит розпочався з відвідання Вінніпега – столиці Манітоби саме тому, що це місто є центром мільйонної української громади вашої країни", - підкреслив Борис Тарасюк під час бесіди з керівництвом Конгресу українців Канади. Звертаючись до президента КУК Євгена Чолія під час обіду, що був даний КУКом на честь Міністра закордонних справ України, Б.Тарасюк відзначив надзвичайно важливу роль, яку відіграли канадські українці у боротьбі нашого народу за державну незалежність, а також ту безкорисну допомогу й політичну підтримку, надану ними особливо у перші роки після відновлення Україною свого суверенітету.

У виступі на офіційному ланчі від імені канадського уряду український Міністр зазначив: "Ми вдячні українсько-канадським організаціям і, передусім, Конгресу українців Канади за значну роботу, що була проведена цією організацією. КУК зіграв визначну роль в започаткуванні добрих взаємостосунків між Україною і Канадою. Я дуже радий бути сьогодні у Вінніпезі, домівці десятків тисяч українців і недарма КУК вибрав це місто для розташування своєї Централі".

"Я не хочу створювати у Вас ілюзію, що в Україні можна заробити "легкі гроші". Для цього треба докласти значних зусиль. Але я наголошую, що нині саме той час, щоб канадський капітал йшов в Україну, де він може розраховувати на підтримку всіх гілок влади, де він побачить набагато сприятливіший інвестиційний клімат, аніж навіть шість місяців тому", - заявив Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, зустрічаючись зранку 12 червня з представниками канадського бізнесу в Торговельній палаті Вінніпега. Міністр високо оцінив стан політичного діалогу, гуманітарної та культурної співпраці між Україною та Канадою, яких об’єднують міцні історичні зв’язки.

Нині, наголосив Борис Тарасюк, настав час, аби солідну основу двосторонніх відносин перевести в інтенсивну економічну співпрацю. Уряди двох країн повинні створити належні політичні умови для співробітництва підприємців, щоб значно поліпшити двосторонню торгівлю, яка за чотири місяці цього року становила всього 50 млн. дол. Те, що Україна готова до цього завдяки активному запровадженню реформ, засвідчила презентація двох комп’ютерних дисків з різноманітною інформацією про нинішню внутрішню та зовнішню політику нашої країни, її інвестиційні можливості. Ці диски були підготовлені МЗС України у співпраці з Харківським центром сприяння бізнесу спеціально до візиту Міністра в Канаду. Презентація мала неабиякий успіх. За словами представників Канадсько-Української ділової ініціативи, за останні шість місяців в Україні відбулося більше змін на краще, ніж за попередні декілька років, відкриваються сприятливі можливості для канадського бізнесу.

Тема торговельно-економічної співпраці стала провідною і під час центральної події візиту - переговорів з Прем’єр-міністром Канади Жаном Кретьєном. Пригадуючи свій минулорічний візит в Україну на чолі великої делегації канадських бізнесменів, Прем’єр-міністр висловився за розбудову двосторонньої економічної співпраці за нових сприятливих умов в Україні. Провідною темою під час зустрічі з Ж.Кретьєном стало обговорення подальших кроків міжнародної спільноти після оголошення Президентом України дати закриття Чорнобильської АЕС.

Канадський Прем’єр підтвердив готовність своєї країни повністю виконувати положення Оттавського меморандуму 1995 року щодо закриття ЧАЕС. На зустрічі з Міністром закордонних справ України Глава Уряду Канади офіційно оголосив про виділення канадською стороною додатково 18 млн. дол. на проект "Укриття". Прем’єр-міністр Канади, який головуватиме наступного місяця на Окінавському саміті "Великої сімки", обіцяв привернути увагу всіх його учасників до необхідності дотримання країнами "Сімки" фінансових зобов’язань, передбачених в Оттавському меморандумі. Ж.Кретьєн також висловився за вступ України до Світової Організації Торгівлі та відновлення кредитів розширеного фінансування МВФ. Під час обговорення міжнародної тематики, зокрема співпраці двох країн в Раді Безпеки ООН, Ж.Кретьєн схвально відгукнувся про пропозицію Президента України провести зустрічі членів РБ ООН на найвищому рівні в рамках Саміту Тисячоліття у вересні ц.р.

Про особливе партнерство між Україною і Канадою йшлося під час зустрічі Б.Тарасюка зі Спікером Сенату Парламенту Канади Гілдасом Молгатом. Таке партнерство обумовлене високим рівнем політичного взаєморозуміння, глибокими історичними і гуманітарними зв’язками, наявністю численної української діаспори в Канаді. Голова Сенату відзначав успішну співпрацю двох країн на міжнародній арені, зокрема у миротворчій операції в Косово. Він також висловив цілковиту підтримку євроінтеграційним прагненням України, її вступу в СОТ. Під час зустрічі було наголошено на необхідності зміцнення співпраці між законодавчими органами двох країн.

Тема української діаспори, її внеску у розбудову Канади, зокрема провінції Манітоба, та у зміцнення зв’язків з Україною була провідною під час бесіди Бориса Тарасюка з Прем"єром Манітоби Гаррі Дуером. Крім того, обговорено значні перспективи співпраці України з цією високорозвиненою сільськогосподарською провінцією, особливо задіяння її великого досвіду для успішного впровадження аграрної реформи в нашій країні. Того ж дня Борис Тарасюк разом з Г.Дуером в присутності канадських українців поклали вінки до пам’ятника Тарасу Шевченку в центрі Вінніпега. "Пам’ять про пережите українським народом не буде забутою, а віра в духовну силу нашої нації ніколи не буде втраченою", - з такими словами звернувся Борис Тарасюк до присутніх під час церемонії вшанування пам’яті мільйонів загиблих у 1932-33 рр. біля монументу, спорудженого українцями Канади у Вінніпезі в 50-ті роковини голодомору.

Про зміцнення зв’язків з історичною Батьківщиною йшлося на зустрічі українського Міністра з керівництвом Конгресу Українців Канади. Одна з проблем, яка турбує канадських українців, - це збереження національної ідентичності громади, особливо її молодим поколінням. У цьому зв’язку домовлено про збільшення культурних, освітніх обмінів, контактів між молоддю. "Всі канадські керівники, з якими я сьогодні зустрівся, - сказав Борис Тарасюк, - говорили про непересічну роль української громади в суспільному житті Канади. І це дуже добре. Адже тим самим ви не лише сприяєте розбудові канадської держави, але й створюєте позитивний образ України за її межами."

Другий день офіційного візиту Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка до Канади розпочався з його виступу в Оттаві у Національному прес-клубі. Міністр ознайомив місцевих журналістів, представників громадськості, дипломатів інших країн з нинішньою внутрішньою ситуацією в Україні та основними напрямами її зовнішньої політики. "Сьогоднішня Україна, - зазначив Б.Тарасюк, - це не Україна 30-х і, навіть, не початку 90-х років. Вона стає сучасною європейською державою, яка будує своє майбутнє завдяки наполегливій праці її громадян та чіткому баченні цього майбутнього її керівництвом".

Глава українського зовнішньополітичного відомства зустрівся з головою Комітету у закордонних справах канадського Сенату Пітером Столлері та членами згаданого Комітету. Співрозмовники позитивно оцінили двосторонні політичні відносини, висловилися за пожвавлення зв’язків між членами канадського парламенту та української Верхової Ради. Водночас наголошувалося на незадовільному стані торговельно-економічної співпраці між двома країнами. У відповідь Б.Тарасюк зазначив: "Ми приїхали в Канаду не для констатації цього факту, а для того, щоб шукати шляхи збільшення українсько-канадського товарообігу."

Питання розвитку економічної співпраці між двома країнами також обговорено на переговорах Міністра закордонних справ з Гербом Греєм - Віце-прем’єр-міністром Канади, який також висловив підтримку вступу України до Світової Організації Торгівлі.

Б.Тарасюк був присутній на засіданні Палати Громад канадського Парламенту, де детальніше познайомився з роботою законодавців цієї країни, їх взаємодією з виконавчою гілкою влади.

Понад 10 млн. кан.дол. буде виділено Урядом Канади на фінансування ряду проектів технічної допомоги Україні. Про це повідомила Б.Тарасюка Міністр з питань міжнародного співробітництва Марія Мінна. Зокрема, ці кошти підуть на підтримку українського Науково-технологічного центру, а також Центру з питань торговельної політики та законодавства. Останній сприятиме досягненню Україною критеріїв, необхідних для її вступу до СОТ. Під час зустрічі двох міністрів підкреслена й важливість реалізації проекту двосторонньої співпраці в галузі законодавства, які здійснюються за сприяння Канадської агенції міжнародного розвитку.

Перебуваючи в Оттаві Б.Тарасюк відвідав всесвітньо відому телекомунікаційну компанію "Нортел Нетворкс", яка вже декілька років з успіхом працює на ринку України.

Міністр закордонних справ нашої держави поклав вінок до пам’ятника канадським військовослужбовцям, які загинули під час миротворчих операцій. При цьому він наголосив на теперішній активній співпраці військових двох країн, які підтримують мир в гарячих точках світу.

Насамкінець свого офіційного візиту Б.Тарасюк провів переговори з Міністром оборони Канади Артуром Егглтоном та Міністром міжнародної торгівлі П’єром Петігрю.

13 червня ввечері українська делегація відбула з канадської столиці в Україну.


   За додатковою інформацією прохання звертатись до:
   Тараса Малишевського, прес-секретаря Посольства України в Канаді,
   тел.(613) 230-2961, факс (613) 230-2400, E-mail: ukremb@cyberus.ca