У пам’ять Ольги Басараб

Лариса Гринда

---------------------

1 – Ведуча вечора Оксана КоломоєцьЩороку Відділи Організації Українок Канади Торонто-Захід і Торонто вшановують свою патронку, ім’я якої гордо носить Організація, – незабутню українську героїню Ольгу Басараб. Цього разу відзначення у 90-ту річницю з дня трагічної загибелі Ольги Басараб відбулося 16 лютого у Громадському Центрі Філії УНО Торонто, що на 145 Еванс Авеню.

Ведуча Оксана Коломоєць, представивши почесних гостей, зокрема священиків о. Остапа Чорнія з катедри Свщ. Йосафата УКЦ та о. Миколая Сидорського з катедри Св. Володимира УПЦ, голову Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Орисю Сушко та голову Крайової Управи ОУК Олю Шевель, і привітавши усіх присутніх, запросила до відкриття вечора пані Олю Шевель.

Голова КУ ОУК наголосила, що сьогодні, у цей тривожний в Україні час, особливо символічно виглядає вшанування української героїні Ольги Басараб, яка віддала своє молоде життя за Україну, загинувши у застінках польської тюрми, але нікого не зрадивши і не зрадивши високих ідеалів боротьби за волю і незалежність.

Відтак отець Остап Чорній і отець Микола Сидорський відслужили панахиду у світлу пам’ять Ольги Басараб.

2 – Голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Орися СушкоОпісля головну доповідь виголосила членка Відділу ОУК Торонто-Захід Світлана Гетьман. Вона подала нарис життя Ольги Басараб, підкресливши, що Ольга була відважним членом багатьох громадських організацій у середині 1920-х років ХІХ століття, зокрема Української Військової Організації, стала найяскравішим символом боротьби за Українську державу. Її могила на Янівському цвинтарі у Львові упродовж багатьох років була місцем паломництва для тисяч українців. Тут виголошували присяги на вірність і приймали в підпільні організації – спочатку в УВО, а потім ОУН.

Смерть Ольги у в’язниці в ніч з 12 на 13 лютого 1924 року стала однією з найбільш вражаючих подій на західноукраїнських землях у 1920-х роках. Ольгу було знайдено повішеною в тюремній камері. На стіні залишилися слова, написані кров’ю: “Умираю замучена. Помстіть. Ольга Басараб”.

3 – Голова Крайової Управи ОУК Оля ШевельОльга Басараб стала національною героїнею. Її ім’я надихало на боротьбу підпільників ОУН і вояків УПА, всіх, хто боровся за незалежну Україну. Організація Українок Канади, на далекій від України землі, вирішила назвати свою організацію її ім’ям і жити та працювати за прикладом Ольги Басараб. Членки ОУК горді мати таку патронку, як Ольга Басараб, і щороку вшановують свою героїню.

Присутні нагородили допо-відачку за цікавий виступ теплими оплесками.

Мистецька програма продов-жилась декламацією чудових віршів, уривків розповідей про Ольгу Басараб, цитат із творів у прекрасному виконанні Наталі Обаль, Юрія Дунця, Люби Романишин, Лесі Черниш, Наді Остапчук, Дарії Дяковської, Наталі Шенишевської та Наталі Фляк, а ведуча Оксана Коломоєць перед кожним виступом розповідала про той чи інший період життя Ольги Басараб. Хор “Боян” під диригентурою Наталі Фучило виконав в’язанку українських пісень.

4  – Головна доповідачка – членка Відділу ОУК Торонто-Захід Світлана ГетьманЗважаючи на сьогоднішні події в Україні, не оминули учасники мистецької програми і творів на сучасну тематику. І як перегукуються вони з подіями 90-літньої давності, коли за Україну віддала своє молоде життя Ольга Басараб.

Вірш Василя Симоненка “Де зараз ви, кати мого народу?”, який прочитав Юрій Дунець, закінчив мистецьку програму, а слова

Народ мій є, народ мій завжди буде,

Ніщо не перекреслить мій народ!

ще раз підкреслили, що Україна вистоїть, якщо всі ми, українці в Україні і у світі, об’єднаємося в єдину велику українську родину і разом встанемо на боротьбу.

5 – Учасники програми та  організаційний комітет вечораПісля мистецької програми виступила голова СФУЖО Орися Сушко, яка склала привіт і подякувала членкам ОУК за чудове вшанування їхньої патронки Ольги Басараб.

Вечір закінчився відспіванням українського славня “Ще не вмерла Україна”.

Після цього присутні мали нагоду поспілкуватися і поділитися новинами про Україну при каві та солодкому, приготовленому членками ОУК.

6 – Хор “Боян”.  Диригент Наталія Фучило

PHOTOS

1 – Ведуча вечора Оксана Коломоєць

2 – Голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Орися Сушко

3 – Голова Крайової Управи ОУК Оля Шевель

4  – Головна доповідачка – членка Відділу ОУК Торонто-Захід Світлана Гетьман

5 – Учасники програми та  організаційний комітет вечора

6 – Хор “Боян”.  Диригент Наталія Фучило