Просвітницька експедиція місцями, які малював Тарас Шевченко

Альбом Тараса Шевченка 1845 рокуУкраїнський політик та громадський діяч, заступник голови Верховної Ради Микола Томенко презентував у Львові нове факсимільне відтворення “Альбому Тараса Шевченка 1845 р.”.

Народний депутат зазначив, що так звану другу подорож Тараса Григоровича Україною мистецтвознавці вважають однією з найуспішніших. У цей час письменник створив чи не найвідоміші свої шедеври, зокрема “Заповіт”. Тож виникла ідея відтворити найкращі роботи Шевченка під однією обкладинкою.

Альбом малюнків дає читачеві змогу пройтися з автором по містах і селах Київської і Полтавської губерній 1845 року. Усі пейзажі та архітектурні споруди – частина подорожі, в яку художника відрядила Київська археографічна комісія. За словами Миколи Томенка, його Фонд “Рідна країна” шукав видавництво, яке б із максимальною точністю відтворило малюнки аквареллю і сепією, зарисовки олівцем та фрагменти фольк-лорних записів, які фіксував митець упродовж кількох місяців своїх мандрівок. До кожної ілюстрації “Альбом Тараса Шевченка 1845 року” передбачається науковий коментар відомого вченого, заступника директора Інституту літератури Сергія Гальченка, що дасть читачеві змогу дізнатися про історію та мотивацію того чи іншого малюнка. Альбом вийшов накладом 1000 примірників. Половину накладу Фонд “Рідна країна” збирається передати бібліотекам.

– Багато зі змальо-ваних сіл і місць ми уже не зможемо знайти на карті, – розповідає Микола Томенко, – там тепер Канівське водосховище. Але такі географічні пункти, як Переяслав, Канів, Чигирин, Золотоноша, існують. По цих та інших містах хочемо провести творчо-просвітницьку експедицію, залучивши до цієї місії Сергія Гальченка, Миколу Сома, Анатолія Пономаренка, які б читали твори Шевченка, які він написав безпосередньо у цих містах. Хочемо цей альбом оживити, зробити Тараса Григоровича ближчим до народу. Показати ті реальні місця, які селяни чи жителі міст бачать кожного дня. Це ніби буденність, але тут був, це змальовував Шевченко.

У 2014 році виповниться 200 років із дня народження Тараса Шевченка. З нагоди цієї події влада планує встановити за державний кошт мармуровий іконостас в Успенському соборі біля Канева, де відспівували Кобзаря. Микола Томенко з такими ініціативами не зовсім погоджується, апелюю­чи до нелюбові Тараса Григоровича до священиків, і радить радше вкладати гроші у мистецькі та просвітницькі проекти.

 
PHOTO

Альбом Тараса Шевченка 1845 року