“Україна пам’ятає – світ визнає!”

Сьогодні увага української громадськости в Україні та діаспорі прикута до трагічної сторінки в історії України – Голодомору-Геноциду 1932-1933 років. Даній темі, яка була заборонена діючим комуністичним режимом протягом десятків років, присвячуються наукові конференції, виступи, видаються книжки та архівні матеріали – правда виноситься на світ Божий.

Тема Голодомору була заторкнута й під час ХХVI З’їзду Ліги Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії. Слово про Голодомор-Геноцид 20 жовтня 2007 р. виголосила Іроїда Лебідь-Винницька. Ми хочемо, щоб його почули не лише учасники З’їзду, а й ширша українська громада, тому друкуємо виступ пані Іроїди Лебідь-Винницької в “Новому Шляху”.

“Україна пам’ятає – світ визнає!”

 – Де мешкаєш?
– Ніде.
– Де твої батьки?
– Загинули.
– Де загинули?
– У Чернігові.
– Як загинули?
– Не було що їсти.
– Де ти ночувала?
– У порожньому возі, поза плотом.
– Чи хочеш стати комуністкою?
– Ні, я хочу вмерти і бути з мамою.

(Чикаго, “Ґералд енд Екзамінер”, 3.03.1935).

 Протягом 2007 і 2008 років українці в Україні та українські громади в діаспорі відзначають 75-ту річницю Голодомору-Геноциду в Україні 1932-1933 років. Я попрошу Вас у цю хвилину  перенестися думками в Україну 1932-1933 років. Ви є мамою, і до вас ваша дитина слабким, знесиленим голосом кличе: “Мамо, їсти, мамо, хліба...” А ви сама, голодна, спухла, не маєте що їй дати. Чи треба більше, щоб відчути трагізм мами, дитини і всього народу?

Сьогодні я могла б вам змалювати багато жахливих сцен з українського села і міста 1932-1933 років в Україні. Вони всі мені свіжі в пам’яті, бо нещодавно я віддала до друку книгу свідчень тих, хто пережив цю найбільшу людську трагедію ХХ століття. Я не буду цього робити з двох причин. По-перше тому, що ця праця мене вичерпала емоційно так, що мені дуже тяжко до неї повертатися. А по-друге, що це не потрібне вам – це потрібне Україні. Не лише на світовому рівні, а й у самій Україні факт геноциду українського народу був протягом довгих років замовчуваний, а згадка про нього суворо каралась. Тому книга буде друкуватися в Україні для українського читача.

Не раз я зустрічалася із запитанням: чому я займаюся цією темою, яка мене так вичерпує? Моя відповідь проста: я народилася взимку 1933 року, в час найгострішого голоду в Україні.  Але я народилася по той бік Збруча, де голоду не було. І тому відчуваю обов’язок зробити все, що в моїй силі, щоб зберегти пам’ять про тих ненароджених і тих голодом заморених, – а в 1933-му померло 3 мільйони моїх ровесників.

 Сьогодні я хочу зупинитися над тим, що вже зроблено і що ми в діаспорі ще повинні зробити, щоб світ визнав, а Україна пам’ятала 10 мільйонів невинних жертв Голодомору-Геноциду України.

 У 2007 році Світовий Конгрес Українців створив Міжнародний Координаційний Комітет для відзначення 75-ої річниці цієї трагедії. Комітет діє в тісному порозумінні з Секретаріатом Президента України і своєю діяльністю об’єднує діаспору і Україну. На самому початку Комітет узгіднив, що символом для відзначення 75-ої трагічної річниці буде знак, споруджений на Михайлівській площі в Києві. Далі вирішено вживати назву Голодомор так, що б ця назва стала загальноприйнятою всіма мовами, так, як загальноприйнята назва Голокост. Опрацьовано 24-сторінкову ілюстровану брошурку для поширення при допомозі українських амбасад у світі. Брошурка вже появилася українською, англійською і французькою мовами, готується німецький переклад. Їх можна стягнути з інтернету.

На інтернеті, на сайті Служби безпеки України, є експозиція виставки архівних документів про Голодомор 1932-1933 років в Україні під заголовком: “Розсекречена пам’ять”. Там розміщено 82 панелі, які можна стягати і використовувати. Рівнож на інтернет-сторінці СКУ є навчальні матеріали для шкіл.

Одначе одним із основних завдань Комітету є якомога ширше ознайомити громадян України та світову громадськість із масштабами трагедії, заздалегідь спланованої сталінським режимом. Особливої уваги організатори надають питанню визнання урядами різних країн світу Голодомору 1932-1933 рр. актом геноциду проти українського народу та прийняття Організацією Об’єднаних Націй відповідної резолюції. На сьогоднішній день 11 країн світу, включно з Канадою, визнали Голодомор геноцидом. Це Австралія, Сполучені Штати Америки, Канада, Аргентина, Перу, Грузія, Польща, Угорщина, Литва, Естонія та Іспанія.

“У цьому є і велика заслуга закордонних українців, – сказав 11 квітня 2007 р. у своєму зверненні Президент Віктор Ющенко. – Де б ви не проживали, ви ніколи не залишалися байдужими до своєї історичної Батьківщини, підтримуючи її в часи безнадії і в радісні дні, активно сприяючи поширенню у світі правди про історію нашого народу та привертаючи увагу до її трагічних сторінок”.

Сенат Канади визнав Голодомор геноцидом українського народу, а тепер нам залежить на тому, щоб це зробив і Парламент, і так як є Holokaust week, був у Канаді і Ukrainian Holodomor-Genocide Remembrance Day. У цій справі вже зроблено перші кроки. Цитую:

Ottawa – On June 4, 2007 Liberal MP Borys Wrzesnewskyj (Etobicoke Centre) introduced in the House of Commons Bill C-450, the Ukrainian Holodomor-Genocide Remembrance Day Act. This historic bill deals with the famine-genocide perpetrated against the Ukrainian people in 1932-33 by the Soviet regime of Stalin; a horrific act of evil that starved millions to death.

На жаль, Bill C-450 тим разом не пройшов. І тут є завдання для кожної з нас. Нам треба  говорити з нашими парламентарями (MP), інформувати їх про Голодомор і вимагати, щоб, коли в Парламенті знову на порядку денному буде стояти питання про Ukrainian Holodomor-Genocide Remembrance Day Act, вони цей акт підтримали.

Вже декілька років в Україні в останню суботу листопада проводиться акція запалення свічок пам’яті у вікнах помешкань і на майданах. Міжнародний комітет пропонує, аби ми в діаспорі включилися в цю акцію під гаслом “Запалімо кілька мільйонів свічок”, щоб вшанувати пам’ять тих, які померли в час Голодомору. Другою пропозицією є те, щоб одна „Незгасна свічка України” об’їхала цілий світ протягом 2007-2008 року, починаючи від Нової Зеландії, через Австралію, Америку, Європу аж до Києва, і прибула до столиці України на церемонію офіційного відкриття Меморіального комплексу в пам’ять жертв Голодоморів у листопаді 2008 року. Австралія цю акцію вже розробляє на взірець передання олімпійського вогню. Коли “Незгасна свічка України” прибуде до Канади, ми всі будемо задіяні в її переданні, зокрема наша молодь і діти.

У Києві виділено ділянку для спорудження Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодоморів, де буде зібрана вся документація, експонуватиметься відповідна виставка і діятиме наукова бібліотека, в якій постійно працюватимуть науковці та студенти і звідки буде розходитися інформація по цілому світу. Комітет рекомендує, щоб поодинокі країни у світі, де є більші скупчення українців, творили музейно-документальні центри або бодай кімнати, де будуть знаходитися книжки, фільми та комп’ютерні програми про Голодомор. Це особливо стосується нас в Торонто. Нам треба подбати про створення такого науково-інформаційного центру, де учні українських і державних шкіл та університетські студенти могли б отримати відповідну інформацію, а науковці – працювати над англомовними працями про Голодомор. Нам обов’язково треба уфундувати на одному з наших торонтських університетів курс вивчення Голодомору на взірець курсу про Голокост. Поширення знання серед наших співгромадян повинно бути нашим завданням у цю трагічну 75-ту річницю найбільшого злочину  ХХ століття.

А вас, членки ЛУКЖК, я хочу попросити, щоб ми, у наших відділах, в наших парафіях, у цей 2007 і 2008 рік молилися за спокій душ невинних 10 мільйонів жертв ГОЛОДОМОРУ. Вони відійшли з цього світу без святих тайн і без похоронних відправ. Молімся, щоб Господь Бог оселив їх душі в місці яснім, у місці квітучім.  

Нам треба думати глобально, але діяти локально.