ГОЛОДОМОР 1932-1933           УКРАЇНА ПАМ’ЯТАЄ – СВІТ ВИЗНАЄ

Війна проти народу

Марґарета Шпір,  Канадське Товариство Приятелів України

Як кожна масштабна трагедія людства, Голодмор в Україні 1932-1933 років є складним неоднозначним  явищем. І хоч сьогодні розглядаємо цю трагедію вже з історичної відстані в 75 років, дотепер точаться палкі дискусії. Геноцид чи неврожай, класова боротьба чи заплановане винищення українського селянина?

Неправильно вважати Голодомор відокремленою історичною подією і обмежувати його двома роками. Насправді масове вбивство українського селянства в 1932-1933 роках стало лише завершальною, найбільш грандіозною за диявольським умислом частиною плану винищення українців за національною ознакою. І справді, страшні у цинічній двозначності завдання “будівництва соціалізму” (“індустріалізація, колективізація та культурна революція”) були заплановані ще у другій половині 20-их років і виконані протягом десятиріччя. За словесною облудою сталінського “будівництва соціалізму” ховалося головне завдання – антиукраїнський терор і масове знищення.

Ще 4 вересня 1926 року провідники ГПУ (Головне Політичне Управління) отримали службовий обіжник (закритий лист) під назвою “Про український сепаратизм”, в якому відкрито названо “ворогів соціалізму” – українську інтелектуальну еліту та українське селянство. В інструкціях був наказ збирати інформацію про прихильників українізації серед діячів Всеукраїнської Академії Наук і в середовищі Української Автокефальної Православної Церк-ви, яку було названо “могутнім оплотом націоналізму і чудовим агітаційним знаряддям”. Отже, ще у другій половині 20-их років Сталін визначив небезпеку українізації як загрозу комуністичному режимові та доручив ГПУ розпочати системну боротьбу проти “українського націоналізму”, на яку “необхідно звернути найсерйознішу увагу”.

Голодоморові 1932-1933 років передував фізичний і психологічний терор української інтелектуальної еліти кінця 20-их – початку 30-их років. Кампанія цькування і терору називалася боротьбою на “культурному фронті” і принесла в жертву цвіт української наукової, культурної та духовної інтелігенції.

Чи є підстави вважати, що Голодомор 1932-1933 років в Україні був заздалегідь спланованою акцією, спрямованою на знищення за національною ознакою, а не класовою боротьбою?

Подам тут кілька цитат діячів комуністичного режиму Сталіна, організаторів і виконавців Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні. Вони самі дадуть відповідь на це питання.

13 листопада 1929 року на пленумі ЦК ВКП(б) секретар ЦК КП(б)У Станіслав Косіор відкрито визначив знищення українського селянина як національне питання: “... Я прошу зважити на винятково складне класове становище українського села. У нас дуже культурний куркуль, що має великі кадри своєї власної інтелігенції. Цей куркуль пройшов чудову школу громадянської війни під керівництвом гетьмащини, петлюрівщини і т. п. Труднощі у справі підйому сільського господарства потрібно в нас помножити ще й на серйозні труднощі у справі національній. Усі наші успіхи пов’язані з величезною, винятково успішною роботою в царині вирішення національного питання в Україні...”

Отже, поняття “куркуль” має яскраву національну ознаку, синонім до слова “куркуль” – український селянин.

Ще один кат українського народу, В’ячеслав Молотов, також прямо вказував на національний характер репресій і терору голодом: “Мене прислав особисто товариш Сталін. Питання тепер стоїть так: буде в нас хліб – буде Совєтська влада, не буде хліба – Совєтська влада загине. А в кого хліб? В реакційного українського мужика. Він не віддасть хліб добровільно”.

Згідно з наказом з Москви озброєні сталінські комісари насильно забирали хліб в українських селян. Спочатку забрали загальні запаси зерна, тоді продовольчі заготівлі родин, а тоді – останній окраєць зі столу...  

Часом цифри говорять промовистіше, ніж образи. У 1932 році, коли Україна вмирала з голоду, вивезено за кордон 1,720,000 тонн зерна, а в 1933 році – 1,680,000 тонн. Не було посухи, не було неврожаю, була війна...

“Між селянами й нашою владою точиться жорстока боротьба. Це боротьба на смерть. Цей рік став випробуванням нашої сили і їхньої витривалости. Голод довів їм, хто тут господар. Він коштував мільйони життів, але колгоспна система існуватиме завжди. Ми виграли війну”, – це слова першого секретаря Дніпропетровського обласного комітету комуністичної партії Менделя Хатаєвича. Він відверто називає винищення українських селян “війною” і виявляє, яку смертельну небезпеку становили українці для комуністичного режиму. Страшним голодом і мільйонами життів Сталін вчив українців, хто господар в Україні!

Проти кого боровся у цій страшній війні совєтський режим? У 1934 році на XVII з’їзді ВКП(б) Косіор вихвалявся: “Боротьбу з націоналістичним ухилом ми почали із великим запізненням – тільки в 1933 році, і (нам) вдалося розгромити націоналізм...” Отже, український селянин як носій ненависного совєтській ідеології “українського націоналізму” став головним ворогом режиму Сталіна. Мільйони селян померли страшною голодною смертю за національною ознакою – бо вони були українцями.

Всі вищенаведені факти і цитати дають підставу стверджувати, що:

– Голодоморові передував період цілеспрямованого терору і винищення української інтелектуальної еліти, українських діячів політики та Церкви;

– Голодомор був свідомо запланованою і виконаною з неухильною жорстокістю політичною акцією сталінського репресивного режиму, а не стихійним природним лихом (неврожаєм);

– Голодомор був частиною плану Сталіна, спрямованого на поетапне фізичне знищення українців за національною ознакою.

Чи можемо називати Голодомор геноцидом? Ще в грудні 1998 року це зробив відомий політолог і міжнародний журналіст-аналітик Ерик Марґоліс: “У 1932 році совєтський лідер Йосиф Сталін розв’язав геноцид в Україні. Сталін вирішив примусити мільйони незалежних українських селян до колективізації, щоб знищити зростання української національної свідомости” (Стаття під назвою “Невідомий український голокост”).