СУСК та СУСТА вшановують

пам’ять Героїв Крут

Меморіал пам'яті героїв під КрутамиСоюз Українських Студентів Канади (СУСК) та Cоюз Українських Студентських Товариств Америки (СУСТА) заохочують свої українські студентські організації вшанувати пам’ять відважних молодих студентів, які втратили своє життя у битві під Крутами у січні 1918 року. Будучи активними канадськими і американськими студентами українського походження, ми розуміємо і цінуємо свободу, фундаментальне право людини, яке наразі є під загрозою в Україні. Ми також розуміємо і цінуємо унікальну роль, яку зіграли молоді люди в доленосних подіях і рухах протягом всієї історії України. З цих причин ми зобов’язані поважати героїчні акти студентів, що захищали незалежність України у бою під Крутами. Вічна їм пам’ять.

У цьому прес-релізі ми надаємо короткий опис бою під Крутами, посилання на відео, доступне на Youtube, і вірш про битву, написаний Павлом Тичиною. Це корисні ресурси для вшанування пам’яті Героїв Крут.

Про Бій під Крутами: У хаосі української революції на початку ХХ сторіччя для захисту нашої Батьківщини були швидко сформовані курені студентів для військового спротиву. 29 січня 1918 року близько 300 студентів 1-ої Київської юнкерської школи імені Богдана Хмельницького стали на захист України від більшовицької орди. Не отримавши майже жодної військової підготовки, з нестачею боєприпасів та зброї, студенти та ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва змогли стримати наступ чотирьох тисяч червоноармійців! Вони своєю кров’ю виборювали собі право на життя у незалежній Україні! На жаль, студенти були захоплені більшовиками, їх катували і розстріляли.

За словами очевидців, під час розстрілу 27 студентів учень 7-го класу почав співати “Ще не вмерла Україна...”, за кілька секунд всі студенти підхопили спів нашого національного гімну. Задумайтесь, це був учень 7-го класу. Студенти, які захищали Київ, віддали своє життя за право жити в незалежній Україні. Вшановуючи цих героїв, ми повинні пам’ятати, що вони боролися за нас, тому, у свою чергу, ми повинні відважно захищати нашу незалежність.

Нехай слова нашого національного гімну “Душу й тіло ми положим за нашу свободу” стануть головною національною ідеєю всіх борців за Україну і сьогодні. Це буде найкращою подякою за той подвиг, який здійснили студенти на станції Крути.

Документальний фільм: Україна: Забута Історія – Крути – Молода Кров https://www.youtube.com/watch?v=0vMF7Vho8B8 Кліп про Крути для студентів https://www.youtube.com/watch?v=2xiiyWBAl3w


Пам’яті тридцяти


Павло Тичина


На Аскольдовій могилі

Поховали їх –

Тридцять мучнів українців,

Славних, молодих...


На Аскольдовій могилі

Український цвіт! –

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.


На кого посміла знятись

Зрадника рука? –

Квітне сонце, грає вітер

І Дніпро-ріка...

На кого завзявся Каїн?

Боже, покарай! –

Понад все вони любили

Свій коханий край.


Вмерли в Новім Заповіті

З славою святих. –

На Аскольдовій могилі

Поховали їх.


Христина Чолій,

президент СУСК


Артем Чаплинський,

директор зовнішніх відносин СУСК


Лариса Глуха,

президент СУСТА


Оксана Редько,

заступник президента СУСТА


PHOTO

Меморіал пам'яті героїв під Крутами