Канадсько-Українська Парламентська Програма вступає у третє десятиліття

Леся Спольська

Студенти з України з членами Канадського ПарламентуВже стало традицією восени зустрічати українських студентів, які прибувають у Канаду на стажування у Канадському Парламенті. Цієї осені до Оттави прибули студенти з України, Італії, Канади та вперше з Росії. Протягом двох місяців вони працювали в офісах членів федерального Парламенту та набували досвід і знання про те, як працює політична і демократична система в Канаді. Студенти мали нагоду побачити, як на практиці діє демократичний закон і право, як працює громадянське суспільство, як втілюється в життя парламентарна демократія, як у повсякденному житті проявляються і відстоюються права людини, свобода слова, преси, віросповідання, приватної власності. Учасники цієї Парламентської Програми зустрічалися із спікерами Парламенту та Сенату, пресою, членами Кабінету Міністрів, брали участь у засіданнях комітетів, де могли перейняти досвід, як цивілізовано і продуктивно співпрацюють представники керуючої та опозиційних партій.

Студенти, працюючи в офісах канадських парламентаристів, не лише черпають відомості про західне демократичне суспільство, але водночас члени Парламенту надзвичайно багато дізнаються про Україну. В особі цих студентів українська громада має найкращих лобістів, які ширять знання про Україну, культуру, політичну, економічну ситуацію та потреби країни.

Посольство України в Канаді багато років приділяє велику увагу цій програмі та високо оцінює її важливість. Понад двадцять років ця програма працює на користь розвитку демократії в Україні. Щорічно Посольство влаштовує зустріч, на яку запрошує членів федерального Парламенту, сенаторів та дипломатів інших країн. Цей рік не був винятковим. 27 жовтня у Посольстві України відбулася офіційна церемонія вручення Канадсько-Українською Парламентською Групою Дружби сертифікатів про проходження українськими студентами – учасниками Канадсько-Української Парламентської Програми стажування в офісах членів Парламенту Канади. Голова Канадсько-Української Групи Дружби при Парламенті Канади Роберт Сопак вручив кожному студентові сертифікат, підписаний прем’єр-міністром Канади Стівеном Гарпером. На церемонії були присутні члени Парламенту Джеймз Безан, Тед Опіц, Джойс Бейтман, Пітер Ґолдринґ, Ед Комарнікі, Бернард Тротьє, Владислав Лізон, Александер Больріс, Гарольд Альбрехт та ін. У своїх промовах депутати високо оцінили знання та працьовитість українських студентів, особливо наголошуючи на їхньому високому рівні освіченості, професійності та обізнаності у багатьох питаннях і їх велике бажання довідатися та навчитися нового й перейняти досвід.

Промовці підкреслювали, що, власне, така молодь і є надією на демократичне майбутнє України і що з цих студентів виростуть нові провідники, політичні та громадські діячі, які будуть працювати для розвитку України. Досвід, здобутий у Канаді, допоможе їм втілити в життя їхні ідеї та сприятиме розбудові демократії і громадського суспільства в Україні. Кожен із виступаючих розповідав про свій досвід у боротьбі за демократію. Так, Пітер Ґолдринґ поділився своїми спогадами про Помаранчеву революцію, про ті незабутні хвилюючі дні, коли він бачив тисячі людей на Майдані у Києві, які впевнено і наполегливо відстоювали свої демократичні права, і про це тріумфальне почуття, коли правда і воля народу здобули перемогу. Владислав Лізон розповів про рух “Солідарність” у Польщі у 80-их роках та поділився спогадами про боротьбу за демократію і права людини.

Важливою подією під час перебування студентів в Оттаві стало відзначення 120-ої річниці поселення Українців у Канаді. Частиною цього святкування був концерт 24 жовтня в Ротунді на Парламентському Пагорбі, де під час обідньої перерви студенти виконали канадський і український славні та декілька народних і сучасних пісень. На цьому концерті були присутні міністр культури України Михайло Кулиняк, Джеймз Безан, Роберт Сопак інші члени Канадсько-Української Парламентської Гру-
пи Дружби, засновник та директор Канадсько-Української Пар-ламентської Програми Ігор Бардин, представники Посольства України в Канаді. Пізніше цього ж дня студенти взяли участь у святкуванні Українського Дня на Пагорбі, де вони були незамінними помічниками і добровольцями.

Студенти зустрілися з колишнім послом Канади в Україні Даніелем Кароном, який нещодавно повернувся з України. Розмова велася про місце і роль молоді в політиці та суспільному житті. Працюючи в Україні, колишній посол приділяв велику увагу молоді, навчальним закладам та неурядовим організаціям. Директор Програми Ігор Бардин подякував Д. Каронові за багаторічну підтримку і сприяння.

Також вже традицією стало проведення футбольного матчу між студентами, Посольством України та членами Канадського Парламенту. Така дружня зустріч відбулася цього року в Оттаві в Оз-Дом. Поєдинок закінчився рахунком 5:3 на користь канадських парламентаристів.

Важливо відзначити, що ця Програма впевнено крокує у третє десятиліття свого існування завдяки невтомній та наполегливій праці засновника і директора Ігоря Бардина. Пан Бардин докладає надзвичайно багато зусиль і часу для відбору студентів, неодноразово подорожує в Україну на зустрічі з потенційними учасниками Програми, проводить інтерв’ю та підготовчі семінари для студентів. Ця унікальна Програма, яка розпочалася на зорі проголошення Незалежності України, дає вагомі результати. В її рамках за двадцять років існування на стажуванні у Канадському Парламенті побували понад 700 студентів. Досвід, набутий ними, все пережите й побачене для багатьох цілком змінили життєві погляди та переконання. Повертаючись в Україну, студенти діляться враженнями про західне демократичне суспільство. В особі цих студентів бачимо нових провідників з демократичними ідеями та переконаннями. Важливо, щоб ця Програма й надалі існувала і приносила добрі плоди для української молоді та Української держави.


PHOTO

Студенти з України з членами Канадського Парламенту