Монреальський осередок НТШ при праці

Монреальський осередок НТШ під керівництвом проф. Люби Жук розпочав свій осінній сезон доповіддю проф. д-ра Франка Сисина, яка відбулася 23 жовтня 2011 р. Відкриваючи програму, проф. Жук привітала шановного доповідача і присутніх (прибл. 40 осіб) та попросила проф. Романа Сербина представити гостя.

Франк Сисин народився 1946 р. у Клифтоні, штат Нью-Джерзі, США. Університетську освіту здобув у Принстоні, Лондоні і Гарварді. Він – визначний дослідник української і польської історії, провідна постать у розвитку історичної науки у США, Канаді, Україні й Німеччині протягом трьох десятиліть. Він є професором відділу історії та класичних студій в Альбертському Університеті, а від 1990 р. – директором Центру Досліджень Історії України ім. Петра Яцика при Канадському Інституті Українських Студій. Він також головний редактор монументального проекту – публікації англомовного перекладу “Історії України-Руси” Михайла Грушевського. Він є автором численних наукових праць і студій в ділянці історії, української історіографії та ранньомодерної політичної культури України.

Доповідь проф. Сисина на тему „Взірцевий душпастир – життя і науковий доробок о. Михайла Зубрицького (1856–1919)” була інформативна і цікава, тим більше, що ця незвичайна людина загальній публіці була відносно маловідома.

Михайло Зубрицький народився в селі Кіндратів Турківського повіту в сім’ї дрібного шляхтича Івана Зубрицького. Початкову освіту здобув у сільських вчителів, згодом у Дрогобичі, де й вступив у гімназію і вчився разом з Іваном Франком, з яким заприятелював і підтримував особисті та наукові стосунки до кінця його життя. Закінчивши духовну семінарію, він одружився з Ольгою Борисевич та отримав парафію у селі Мшанець, повіт Турка (тепер Старосамбірський район), де працював парохом від 1883 до 1914 року. (Цікавий факт – саме з цього села походить дід доповідача). Там розкрився талант о. Зубрицького не лише як відданого священика, але й як письменника, аналітика, етнографа, який створив справжню енциклопедію Бойківщини.

Отець М. Зубрицький написав понад 300 праць, де описував життя бойків, традиції та звичаї бойківського краю, навіть детально описав одяг, взуття, сільські будинки, знаряддя праці, способи заробітків і т. д.  Все це на основі власних спостережень, зібраних у селі документів та усних розповідей живих людей. Ці його зібрані матеріали – це неоціненний скарб для нових дослідників та етнографів. 

Він не мав жодних спеціальних студій для цієї роботи, ані доступу до бібліотек чи архівів.  У нього була лише велика любов до своєї культури, до свого народу і бажання послужити йому.  Він став прикладом того, що може зробити одна людина для рідного народу навіть у найбільш несприятливих умовах.

Під час Першої світової війни о. М. Зубрицький зазнавав переслідувань австрійської влади – обшуки, ув’язнення, наклепи і звинувачення в москвофільстві, хоча він не любив москвофілів і викривав їх у своїх публікаціях. Все це підірвало здоров’я священика, і у 63-річному віці він відійшов у Вічність, але залишив дітей, яким зумів дати добру освіту і виховати їх у християнському та патріотичному дусі.

Завершуючи свою доповідь, проф. Сисин звернув увагу на те, що він є в контакті й отримує деякі матеріали про о. М. Зубрицького від його 99-річної внуки, пані Люби Левицької, широковідомої невтомної і жертовної працівниці для добра української громади, а особливо дітей і молоді в Монреалі, яка й досі зберегла світлу пам’ять та щире зацікавлення українськими справами в діаспорі і в Україні.

Саме вона через п. Ярослава Чолія передала вітання для зібраних членів і прихильників НТШ, а для доповідача ще й дарунок – книжечку “Світло душі родини Левицьких”  (Видавництво „Літопис УПА”, 2011 р.).

За цікаву, глибоко продуману і старанно опрацьовану доповідь слухачі нагородили проф. Франка Сисина щедрими оплесками, а щиру подяку від присутніх склав йому проф. Радослав Жук.

Надія Хмара-Олійник