Завжди пам’ятаймо невинно убієнних

Леся Панько

Останній тиждень листопада овіяний смутком, коли всі люди доброї волі вшановують мільйони невинних жертв комуністичного режиму, які загинули у страшних муках від штучного голоду.Хор “Боян”

24 листопада в залі Домівки Філії УНО в Торонто мерехтіли свічки пам’яті. Тут зібралась українська громада, як також чисельно прийшли і пластуни, щоб вклонитись та помолитись за душі невинно убієнних, які відійшли у Вічність в тих незабутніх 1932-1933 рр.

Вечір відкрила голова Організації Українок Канади, Відділ Торонто Лідія Лелик, а після цього була відслужена Панахида отцем Остапом Чорнієм з катедри Свщ. Йосафата у супроводі хору “Боян” під диригуванням Наталії Фучило.

Головним доповідачем був Орест Закидальський, дослідник при Українсько-Канадському Дослідно-Документаційному Центрі, якого представила членка ОУК Христя Коваль. О. Закидальський коротко зупинився на найбільш трагічній сторінці історії українського народу, на одній із найбільших катастроф людства – Голодоморі-Геноциді 1932-1933 рр. Винищення українських хліборобів було акцією сталінського режиму, відповіддю на опір народу насильницькій колективізації. Було поруйновано українську націю, її звичаї та культуру. В Україні впродовж багатьох десятиліть про цю трагедію людства замовчувалося, і аж після здобуття Незалежности Українською державою відкрились архіви, історики розпочали дослідження. Але діаспора завжди була носієм правди про причини і наслідки Голодомору, вона і сьогодні продовжує боротьбу за визнання Голодомору геноцидом проти українського народу.

Хор “Боян”О. Закидальський вже два роки працює над проектом, а саме – записування і розповсюдження свідчень очевидців тих жахливих подій. Детальніше про цей проект розповіла Аріадна Охримович. Саме два роки тому, коли відбувалися різні заходи з приводу 75-ліття Голодомору-Геноциду, А. Охримович вирішила знімати фільм. Будучи режисером за фахом, вона орієнтувалася, яким чином можна отримати ґрент від Канадського уряду, і тому з часом разом із Конгресом Українців Канади та Українсько-Канадським Дослідно-Документаційним Центром їм вдалося отримати фінансову підтримку від Департаменту Канадської Спадщини, що дало можливість створити веб-сторінку про Голодомор. Слава Богу, що ще залишились свідки живими і можна у них взяти інтерв’ю. У 2008 р. в Торонто було записано перше інтерв’ю, а опісля наступні – у Вінніпегу, Едмонтоні, Ванкувері, Калгарі, Ошаві, Лондоні, Оттаві, Гамільтоні, Монреалі. Записано понад 100 інтерв’ю, але найголовніша ціль, як зазначила А. Охримович, це ресурс для студентів середніх шкіл і університетів та ширшої громади. Вже підготовлено фільм на 18 хвилин, але його можна продовжити до 30-ти хвилин, бо для цього є достатньо матеріалів.

Після цього присутні мали нагоду побачити на екрані новостворений веб-сайт www.holodomorsurvivors.ca, як також інтерв’ю з двома свідками тих страшних подій.

Нам всім сьогодні потрібно підтримати цей проект, щоб пам’ять про загиблих українців від штучного голоду назавжди залишилася живою у нас і в пам’яті прийдешніх поколінь. Цей злочин не має терміну давности, і ми, українці, й надалі будемо боротись за визнання геноциду на світовому рівні, проти фальсифікації історії і не дамо принижувати українську гідність.

Свої пожертви на підтримку вищезгаданого проекту можна виписувати на: UCC Charitable and Educational Trust і висилати чек на: Holodomor Awareness Fund, Ukrainian Canadian Congress, 203-952 Main Street, Winnipeg, MB, R2W 3P4. Також свої пожертви можна вислати через Інтернет, завітавши на веб-сторінку www.ucc.ca

На закінчення Дарія Дяковська склала щиру подяку доповідачам за сприяння поширення правдивої інформації про Голодомор – про ці жахливі події, які ніколи не повинні повторитись і будуть ще довго відлунюватись у серцях українського народу.

PHOTOS

 1 - Хор “Боян”

2 -Головний доповідач Орест Закидальський