Між Петром Першим і Мазепою

Йосиф Сірка

--------

Недавно активістка і депутат ВР України Олена Бондаренко на російському телевізійному каналі на закиди російського журналіста, мовляв, Янукович зрадив Росію, так як і гетьман Іван Мазепа зрадив Петра Першого, обурилася таким порівнянням. Вона дуже впевнено заявила, що В. Януковича, якщо вже порівнювати, то до Петра Першого, а не до І. Мазепи. Арґументи на той час у пані Бондаренко були дуже переконливі: Петро Перший “відкрив вікно для Росії в Європу, а В. Янукович завів Україну в Європу”.

Якщо б це було дійсно так, то можна було б з регіоналкою погодитись хоча б частково, але поведінка Януковича під сучасну пору доводить, що йому далеко і до Петра Першого, і до гетьмана Мазепи.

Річ у тому, що Петро І діяв власним розумом, коли запроваджував свої реформи в Росії, а український гетьман Мазепа керувався вищими ідеями про долю свого народу, коли йшов на угоду зі шведським королем. Відвідування Януковичем Мінська, Сочі і Москви за останні кілька тижнів, щоб “поговорити” віч-на-віч з Путіним, свідчать про те, що Янукович далекий від того, щоб його порівнювати з російським царем та українським гетьманом.

В. Янукович навіть не здатний повчитися з недавньої історії політичного противника Ю. Тимошенко. Вона також літала до Путіна і саме з ним “домовилася” про ціну на газ, за що (якщо вірити обвинуваченням) тепер сидить за ґратами, а Путін “домовляється” з Януковичем. Не треба бути західним чи східним експертом, щоб звернути увагу на обставини “обміну думками і обговорення міждержавних взаємин” між цими двома нерівними президентами.

Літання Януковича до Путіна та “таємниця” їхніх “обговорень” є свідченням того, що Янукович не має власної думки, яка б хоч чимось нагадувала дві історичні постаті, до яких його прирівняли російські журналісти та О. Бондаренко. Зрештою, лише в диктаторських країнах долю мільйонів вирішують диктатори, а людей ставлять перед доконаним фактом. Український президент повинен би пригадати, що північний сусід після Харківських угод дешевого газу не дав – українці й далі платять найвищу ціну у світі, що Росія постійно запроваджує торговельні війни проти України, а на кордоні встановлює колючий дріт, якого по цілій Європі вже на державних межах не знайдете – хіба на фермах з худобою.

Пан Янукович повинен би собі також пригадати і те, що ще не так давно Путін надав більше уваги російським байкерам у Криму та кумові Медведчукові, ніж українському президентові.

Пригадуються часи, коли Ю. Тимошенко також охоче зустрічалася з Путіним, ба навіть жартували щодо краватки Ющенка, якого Путін відверто не любив. Юлію Тимошенко не врятував Путін перед ув’язненням, і саме тепер слід пригадати Януковичу, що для майбутнього України важливим залишається не Путін з його ідеями відновлення імперії, але незалежність і воля!

Іван Мазепа увійшов в історію України як великий гетьман і патріот, який хотів вивести країну у незалежність з-під московського ярма. Він увічнений не тільки своїми добрими ділами і намірами, але й художніми творами. Саме його вільний дух став джерелом для поеми О. Пушкіна “Полтава”, яка стала основою лібрето Віктора Буреніна опери “Мазепа”, музику до якої написав Петро Чайковський.

Щоденні крутійства декотрих членів ПР, затримування з ухваленням законів, які мали б наблизити Україну до Європи, є свідченням того, що Янукович і його партія не здатні керуватися національними інтересами.

В. Янукович та його оточення ще не збагнули, що для керування найбільшою за територією країною Європи слід мати власний розум, власні ідеї провадження незалежної країни. В “азійській співдружності” Україна провела понад 300 років, і саме цій “братській дружбі” вона завдячує численними війнами, революціями, голодоморами, “освоєнням” Сибіру, Камчатки, Далекого Сходу, ГУЛАГами, розстрілами, афганськими інвалідами, чеченською війною та багато чим іншим, про що в Європі навіть уяви не мають.

Український президент має в Європі найбільше уповноважень (крім білоруського колеги), і, на жаль, він сам може вирішити, яким шляхом піде розвиток України. Чи можна його прирівняти до Петра Першого чи гетьмана Мазепи, покажуть його вчинки, за які він буде відповідати не тільки перед істориками. Англомовне прислів’я каже, що рай від пекла віддалений на милю (близько 1600 м), але пекло від раю знаходиться лише за один інч (близько 3 см)!