НАВКОЛО СВІТУ


У Франції зустріли винний Новий рік

У ніч з 16 на 17 листопада відзначили свято молодого вина Beaujoais Nouveau.

Beaujolais Nouveau est arrive! (“Божоле Нуво” прибуло”) – плакати з таким написом з’являються на кав’ярнях та ресторанах за кілька днів до третього четверга листопада по всьому світу. У містечку Божо у Франції пляшки з вином нового урожаю відкорковують вночі з середи на четвер, як тільки годинник на церкві Святого Ніколя проб’є опівніч. До цього часу вина не мають права пити навіть самі винороби. Свято Божоле – так званий винний Новий рік. Після цього свята у продажу поволі з’являються молоді вина з інших провінцій.

Традиція відзначати свято молодого вина виникла у виноробів регіону Божоле у ХІХ столітті. У них виноград дозрівав швидше, ніж в інших регіонах Франції. Та й вино вони робили особливим способом. Виноград сорту гаме не пресували відразу, а складали в чани цілими гронами. Тільки за п’ять днів, коли ягоди починали бродити, виноград пресували. Не чекаючи, коли вино вибродить, його відправляли баржами по Сені. Поки бочки з вином діставались Парижу чи Ліону, божоле уже було готове. Оскільки воно було дешеве, то його з нетерпінням чекали усі французи (запаси дешевих вин з урожаю попереднього року до того часу уже вичерпувались). Як тільки бачили баржі з вином – кричали один одному: “Прибуло! Божоле прибуло!” Так починалось народне свято.

До 1846 року божоле розливали у літрові ліонські пляшки (pot lyonnais), а потім їх об’єм зменшили до 460 мл. Це мало не спричинило народного бунту, але люди змирилися і почали платити за... метри. Випиті пляшки складали в ряд на стійці бару. У метр поміщалось 12 пляшок. Якщо людина випивала цілий метр, 13 пляшка була за рахунок закладу. Ця традиція тривала аж до Другої світової війни. Потім німці ввели суворий облік та податки на продаж вин.

Після війни у Франції почав діяти закон, за яким молоде вино можна продавати не раніше, ніж з 13 листопада. Це обурило виноградарів з регіону Божоле, тому що їхні вина часто були готові раніше. У 1951 році їм дозволили продавати вино, як тільки воно дозріє (молоде божоле втрачає свій свіжий аромат і яскравий смак уже за кілька місяців, тому це вино намагалися випити до Різдва). Традиція відкорковувати першу пляшку вина саме у третій четвер листопада з’явилась лише в середині вісімдесятих. До того часу божоле почали постачати у різні країни світу, тому вирішили встановити спільний “Новий рік” для всіх країн. Тепер винний Новий рік, як і календарний, першими святкують в Японії, останніми – у США.


Крапля сонця” за 12,5 млн. доларів

На аукціоні “Сотбіс” у Женеві за 12,5 мільйона доларів продали найбільший у світі жовтий діамант.

Камінь вагою 110 каратів назвали “Краплею сонця”. За день торгів організатори продали каменів на 70 мільйонів доларів. Найдорожчий камінь, який продали на аукціоні “Сотбіс”, – діамант “Рожевий граф”. Рік тому перстень з цим каменем вагою 25 каратів продали за 46 мільйонів доларів.


Сім нових чудес природи

Завершився всесвітній конкурс з визначення “Семи нових чудес природи”, в якому брали участь понад 220 країн протягом чотирьох років. За попереднім підрахунком, до сімки переможців увійшли тропічні ліси Амазонії, затока Галонг, водоспади Ігуасу, острів Чеджу, парк Комодо, парк “Підземна річка Пуерто Принцеса” та Столова гора.

Амазонія розташована у Бразилії, Перу, Колумбії, Венесуелі, Еквадорі, Болівії, Гаяні, Сурінамі та французькій Гвіані. Тропічні ліси Амазонки, або Амазонія, займають площу 7 млн. кв. км. В Амазонії більше половини тропічних лісів планети. Річка Амазонка – найдовша і найбільш повноводна ріка планети.

В’єтнамська затока Галонг включає тисячі карстових вапняків, скель, круч, печер і островів різних розмірів і форм. Бухта має 120-кілометрову берегову лінію з 1,969 острівцями. Деякі порожні, з величезними печерами. На інших існують плавучі села, рибалки яких полюють на мілководді на 200 видів риб і 450 видів молюсків. Ще однією особливістю затоки є велика кількість озер посеред вапнякових островів. Галонг перекладається – там, де дракон занурився в море. З цією місцевістю пов’язано багато легенд.

Водоспади Ігуасу розташовані на кордоні Аргентини і Бразилії. Комплекс водоспадів на річці Ігуасу – один з найбільших у світі. Вони простягаються на 2,700 м, утворюючи півколо з 275 каскадів. Навколо – субтропічні ліси з сотнями рідкісних і таких, що зникають, видів флори і фауни.

Південнокорейський вулканічний острів Чеджу розташований за 130 км від узбережжя Кореї. Його площа – 1,846 кв. км. Головною особливістю острова є гора Галласан і згаслий вулкан, який підіймається на 1,950 м над рівнем моря. Головний вулкан оточують 360 супутникових вулканів.

Індонезійський національний парк Комодо складається із трьох великих островів – Комодо, Ринка і Падар та безлічі дрібних острівців – на площі 1,817 кв. км. Парк засновано у 1980 році для захисту комодських варанів. Це єдине місце на Землі, де живуть унікальні нащадки динозаврів – варани, або дракони, найбільші ящірки земної фауни.

Філіппінський парк “Підземна річка Пуерто Принцеса” розташований на острові Палаван. Парк має зону гірських карстових ландшафтів. Підземна річка розташована в печері на острові. Вона судноплавна. Впадає у Південно-Китайське море. Печера має велику кількість гротів. Цю підземну річку вважають найдовшою у світі.

Столова гора в ПАР має плоску вершину. Висота гори 1,086 м. Складається з пісковиків. На вершину гори можна дістатися канатною дорогою.