Будуємо Університет


Зустріч з ректором УКУ, отцем д-ром Борисом Ґудзяком

Лариса Гринда


11 листопада у Пластовій Домівці ім. Гуцуляків відбулася зустріч ректора Українського Католицького Університету у Львові отця д-ра Бориса Ґудзяка з громадою Торонто, яка зібрала багато прихильників цього навчального закладу і, зокрема, його засновника та натхненника і дуже харизматичної особистості – отця д-ра Бориса Ґудзяка.

Отець Борис Ґудзяк, народившись і сформувавшись як особистість в Америці, після здобуття Україною Незалежності вирішив присвятити своє життя саме Батьківщині предків. Навчаючись в найкращих навчальних закладах Північної Америки, серед яких і Гарвард, вимріяв створити університет такого типу в Україні. Спочатку його ідея виглядала утопічною, однак сьогодні Український Католицький Університет існує, працює, розвивається і виховує нову українську еліту.

Цього разу отець д-р Борис Ґудзяк приїхав на Північноамериканський континент з одним із сенаторів УКУ, підприємцем зі Львова, генеральним директором ВАТ “Троттола” Ярославом Рущишиним.

1 - Ярослав РущишинЗустріч провадила Лада Даревич, яка вже кілька років віддано працює в канадському офісі Української Католицької Освітньої Фундації. На початку вона надала слово панові Борису Вжесневському, колишньому депутатові до Федерального уряду Канади, котрий розповів про свої відвідини Українського Католицького Університету і те незабутнє враження, яке справив на нього УКУ.

Відтак член Дирекції УКОФ пані Марта Коломієць представила гостя – пана Ярослава Рущишина. Успішний підприємець зі Львова, власник кількох фабрик, він може бути прикладом до наслідування для представників сучасного українського бізнесу. Пан Рущишин протягом кількох років є меценатом УКУ, фінансово долучився до спорудження нової дерев’яної церкви Блаженних Новомучеників Української Греко-Католицької Церкви, яка служить як студентський пасторальний центр Українського Католицького Університету, а сьогодні надає всіляку підтримку у зведенні колегіуму УКУ, куди входять як навчальні корпуси, так і студентське містечко. В загальному Ярослав Рущишин пожертвував на УКУ близько 250 тисяч доларів.

У своєму виступі пан Рущишин наголосив, що він як підприємець, підтримуючи УКУ, вважає, що робить велику інвестицію. Адже Україна сьогодні, як ніколи, потребує провідників і в управлінні державою, і підприємців нового покоління, і духовних осіб, і суспільних працівників. Такі фахівці виходять зі стін Українського Католицького Університету. І кожна людина, яка хоч трохи дбає про свою країну, свою родину і майбутнє своїх дітей, зобовязана підтримати цей навчальний заклад. Свій виступ пан Рущишин підтвердив прозірками з фактами, діаграмами і цифрами.

Опісля було продемонстровано фільм про Український Католицький Університет. У ньому про УКУ розповіли викладачі та студенти, а наприкінці ректор, отець д-р Борис Ґудзяк показав, як ведеться будівництво нового колегіуму, і закликав підтримувати навчальний заклад. Присутні оплесками зустріли фільм, адже знятий він був чудово, і здавалось, що кожен сам побував у його стінах.

Головного гостя – ректора УКУ, отця д-ра Бориса Ґудзяка представила Христина Кузик (УКОФ), хоча, мабуть, особливо представляти його не було потреби, адже отця д-ра Бориса Ґудзяка добре знають і люблять у Торонто.

Ректор УКУ розпочав свій виступ з подяки українцям Торонто, які дбають про розвиток громадського життя тут, у Канаді, і не забувають допомагати Україні, зокрема щедро жертвують на Український Католицький Університет.

2 - Отець д-р Борис Ґудзяк (справа) вручає грамоту отцю Михайлові ЛозіОтець д-р Борис Ґудзяк висловив велику подяку отцю Михайлові Лозі, який був засновником Української Католицької Освітньої Фундації в Канаді, за його самопосвяту і велику працю протягом усіх цих років, і вручив йому грамоту від тодішнього Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира Гузара. А також подарував отцеві Лозі свою книжку-дисертацію про Берестейську Унію.

У своєму слові отець ректор накреслив концепцію Українського Католицького Університету, підтверджуючи тези філософськими і релігійними засадами людського співжиття. Виділивши три ключові слова – свідчити, служити і спілкуватися, – він розповів, що вони означають в історії Церкви і в діяльності УКУ.

В Українському Католицькому Університеті ми намагаємося бути свідками цінностей, – наголосив отець ректор, – тому першою спорудою стала церква Свідків-Мучеників, яку зведено на кошти виключно українські. Треба наголосити, що левову частку на це дав пан Ярослав Рущишин”.

В Україні процвітає прекрасний рух співжиття з особами з особливими потребами. У зв’язку з цим хочу згадати жертвенну працю вашої краянки з Торонто Зені Кушпети, яка започаткувала у Львові діяльність центру для осіб з особливими потребами “Джерело”. Запросивши 15 років тому таких осіб до Університету, ми показали, як можна служити і спілкуватися одночасно”, – підкреслив отець д-р Борис Ґудзяк.

Совєтська система залишила в людей велику недовіру і боязнь, якої не так легко позбутися. Це стало приводом створити в Університеті нову концепцію служіння і вільного спілкування. УКУ став тим закладом, де порушуються глобальні і сучасні питання людства, де проходить формування нова генерація українців.

В Україні існує 860 навчальних закладів, – сказав отець ректор. – І я б не мав совісті просити вас підтримати 861-й, якщо б цей заклад не був би унікальним. Таким, який би реалізовував надзвичайні мрії. Я мрію, що через кільканадцять років до Львова будуть приїжджати з Торонто і дивитися, як будувати університет ХХІ століття”.

Отець д-р Борис Ґудзяк запросив усіх відвідати Український Католицький Університет, додаючи, що це дасть велике натхнення і переконання, що ніхто ніколи не пошкодує, що підтримує цей навчальний заклад. Він, ще раз подякувавши за численну присутність, закликав жертвувати на УКУ.

3 - Вручення чека від УКС. Зліва направо: Андрій Соханівський, член Ради Директорів Української Кредитової Спілки, отець д-р Борис Ґудзяк, Євген Роман, голова Ради Директорів УКС, Тарас Підзамецький, голова правління УКСВідтак до слова знову попросили пана Бориса Вжесневського. Цього разу пан Вжесневський повідомив надзвичайну новину – відомий в українській громаді канадський підприємець і меценат Джеймс Темертей вирішив фінансово підтримати Український Католицький Університет і оголосив про пожертву 1,2 мільйона доларів на його потреби. На жаль, сам пан Темертей не зміг прибути на зустріч, але всі присутні оплесками нагородили його за такий щедрий даток.

До речі, родина Вжесневських також пожертвувала на Український Католицький Університет велику суму – 100 тисяч доларів.

До жертводавців долучилися: Українська Кредитова Спілка – $5,000 (спонсор зустрічі), Ярослав і Ольга Томків – $10,000, Григорій і Катерина Свергун – $5,000, Павло і Адріанна Ґрод – $5,000, Лідія Бобовник – $3,000, професор Василь і Оля Калимон – $1,000, Оксана Жолкевич – $1,000, Марія і Орест Субтельні – $1,000. Також були менші датки. Загальна сума пожертв цього вечора склала близько 25 тисяч доларів.

Після виступів промовців учасники зустрічі мали нагоду поставити запитання ректорові УКУ. Одне з них, яке б хотілося згадати, стосувалося датку на Університет від українського олігарха Дмитра Фірташа. Отець д-р Борис Ґудзяк подякував за це запитання і дав вичерпну відповідь. Він зауважив, що консультувався щодо того, прийняти цю пожертву чи ні, з багатьма людьми – і в Україні, і поза її межами. Думки були різними, але більшість схилялася до того, що пожертву варто прийняти, лише зробити це відкрито і прозоро. В Університеті вироблено чітку систему прийняття пожертв, і пан Фірташ був з нею ознайомлений та дотримується усіх вимог і застережень до сьогодні. Дотепер Дмитро Фірташ передав для Українського Католицького Університету майже два мільйони доларів.

Зустріч закінчилася неформальною частиною, де при каві та солодкому, спонсорованому пекарнею “Future Bakery”, присутні мали нагоду поспілкуватися з гостями та поділитися враженнями від вечора між собою.


PHOTOS

1 - Ярослав Рущишин

2 - Отець д-р Борис Ґудзяк (справа) вручає грамоту отцю Михайлові Лозі

3 - Вручення чека від УКС. Зліва направо: Андрій Соханівський, член Ради Директорів Української Кредитової Спілки, отець д-р Борис Ґудзяк, Євген Роман, голова Ради Директорів УКС, Тарас Підзамецький, голова правління УКС