75-літній ювілей Організації Українок Канади

Текст і фотографії Лариси Гринди

Організація Українок Канади пройшла довгий 75-літній шлях плідної багатогранної праці, в якій провідною ідеєю завжди була служба рідному українському народові. За цей час Організація розвинулась у потужну структуру, охопивши різні ділянки діяльности – культурно-виховну, харитативну, видавничу, організаційну та зв’язків із представницями інших національностей.

Свій початок ОУК бере у далекому 1930 році, коли 30 листопада у Вінніпезі під патронатом УСГ відбулося велике протестаційне віче проти польського терору у Західній Україні, в якому активну участь взяло жіноцтво, що згуртувалося при цій організації. Після нього було вирішено заснувати свою окрему організацію. Згодом почали створюватись жіночі відділи та гуртки по цілій Канаді, які прийняли назву Організація Українок Канади імени Ольги Басараб. Своєю патронкою Ольгу Басараб жіноцтво вибрало недаремно – її патріотичне життя і геройська смерть надихали членок протягом усіх цих років, показуючи приклад вірного служіння своєму народові.

Протягом 75 літ членки ОУК вірно стоять на засадах раз і назавжди обраного шляху – праці для України і прибраної Батьківщини – Канади.

Величавий ювілей ОУК відсвяткувала бенкетом у Торонто, у приміщенні Українського Національного Об’єднання, 29 жовтня цього року. На нього з’їхалися представниці ОУК з різних куточків Канади, прибули піонерки Організації. Привітати жіноцтво прийшли українські та канадські достойники.

Відкрила бенкет голова Ювілейного організаційного комітету, заступниця голови Крайової Управи ОУК Віра Сидоренко. Вона попросила  Архієпископа Української Православної Церкви Юрія Каліщука провести молитву і опісля запросила до слова депутата Канадського Федерального уряду Бориса Вжесневського.

Пан Вжесневський, вітаючи членок Організації Українок Канади, повернувся в далеку історію. Він наголосив на тій неоціненній ролі, яку зіграли українські жінки у громадському та політичному житті як України, так і Канади. Член Канадського парламенту побажав плідної діяльности членкам Організації ще на багато-багато років.

Головне слово на бенкеті виголосила голова Крайової Управи Організації Українок Канади ім. Ольги Басараб Наталка Бундза-Іваницька. У своїй емоційній промові вона коротко змалювала 75-літній шлях ОУК, згадала піонерок Організації, висловлюючи їм подяку за жертвенну багаторічну працю, відзначила плідне керівництво своїх попередниць – сл. п. Стефанії Савчук, Софії Проців, Ярослави Зорич, Марії Підкович та Ірини Ващук, наголошуючи, що вони завжди є прикладом для неї у нинішній праці.

Ведуча вечора заступниця голови КУ ОУК Габріела Кричфалуші представляла гостей, які прийшли привітати ОУК з ювілеєм. Вітальні привіти виголосили: від імени СКУ, голова Світової Ради Суспільної Служби Ольга Даниляк, голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Марійка Шкамбара, голова Конгресу Українців Канади Орися Сушко, голова Конгресу Українців Канади, Відділ Торонто Маркіян Швець, заступник голови Фундації ім. О. Ольжича д-р Василь Верига, голова Головної Управи Стрілецької Громади Канади Іван Андрусяк, президент Українського Національного Об’єднання Канади Михайло Калимін, міський радник Торонто Ґлорія Ліндсей-Лубі та віце-консул Генерального Консульства України в Торонто Олександр Карасевич.

Святочній громаді було запропоновано фільм, змонтований з історичних фотографій, починаючи від часу створення організації до сьогоднішніх днів. Багато присутніх у залі впізнавали себе та своїх знайомих на цих знімках і супроводжували показ оплесками. Змонтував фільм Любомир Тяжкий, а коментувала його членка ОУК Лариса Гвоздулич.

Емоційним став момент вшанування присутніх на бенкеті піонерок ОУК – Параскевії Стефурак-Сич, Марії Дунець, Розалії Несторовської, Софії Яремко, Євгенії Бедрій та Христини Мартинюк. Зал дружно заспівав їм “Многая літа”. А всі решта жінок, які брали участь у святкуваннях, отримали на згадку про сьогоднішній ювілей відзнаку “75-ліття ОУК”.

Ведуча вечора зачитала привіт від колишньої голови КУ ОУК Софії Проців, яка, не маючи змоги бути присутньою на святкуваннях, передала дар на потреби Організації в сумі 1000 доларів.

Тепла, сімейна атмосфера, чудово вдекорований зал, смачний обід, мистецька програма у виконанні вокального тріо “Рута” у складі Орести Баб’юк, Наталі і Катерини Ляхович та гурту “Тернопілля” у складі Богдана Дубового і Лесі Яциковської зробили ювілейний бенкет справді святковим і незабутнім.

Тож, як звучало у багатьох привітах і побажаннях, щасти Боже нашому жіноцтву ще довго вірно стояти на службі українського народу,  бути берегинями українського роду і виховницями молодого покоління, працювати конструктивно і натхненно для розбудови Організації та добра України і Канади.