НАВКОЛО СВІТУ

 

Шведський класик дочекався Нобеля

Шведський поет Томас Транстремер

Нобелівська премія з літератури 2011 року залишилась на своїй батьківщині – у Швеції. Лауреатом однієї із найпрестижніших міжнародних премій став 80-річний шведський поет Томас Транстремер. Вразити Нобелівський комітет йому вдалося завдяки тому, що “його короткі напівпрозорі образи дають оновлений погляд на реальність”.

Престижна Нобелівська премія увінчала корону нагород Транстремера і поповнила його банківський рахунок на 10 млн. шведських крон (один млн. євро). Він – лауреат усіх основних премій, що їх присуджують скандинавам, зокрема престижної європейської поетичної Премії Петрарки, володар звання “Найвизначніший шведський поет ХХ ст.”.

Томаса Транстремера вважають у Швеції національним надбанням. Він народився у Стокгольмі у 1931 р., а в 1956 р. закінчив Стокгольмський Університет за спеціальністю психолог. Працював лікарем-психологом спочатку в тюрмі для неповнолітніх, а потім з людьми, що отримали тяжкі травми на робочих місцях. Окрім того, був професійним піаністом. Писати вірші почав ще у школі, а студентом, у 23 роки, видав першу збірку. На початку 1990-х Транстремер пережив тяжкий інсульт, після якого залишився наполовину паралізо-ваним і втратив мову. Але не залишив музикування – композито-ри спеціально для нього написали музику, яку можна виконувати лише лівою рукою. До написання віршів після трагедії поет взявся зі ще більшим завзяттям.

Шведський письменник – автор 11-ти збірок віршів та прозової книжки-автобіографії. Про вірші Транстремера літературні критики пишуть, що вони наповнені густими метафорами. Твори класика шведської літератури перекладені понад 50-ма мовами (20-ма мовами вийшли повні або майже повні зібрання його віршів). Українською ж його твори досі так і не видані.
PHOTO

Шведський поет Томас Транстремер

 

Килим-літак існує!

 

Аспірант Принстонського Університету (США) Ноаль Джафферіс створив невеличкий прототип килима-літака. Килим-літак – персонаж багатьох східних казок, за допомогою цього “транспортного засобу” казкові герої миттєво пересувалися з однієї країни в іншу.

Сучасний килим-літак наразі може рухатися зі швидкістю одного сантиметра на секунду, та й за розмірами наразі ще дуже маленький. Він являє собою десятисантиметровий пластиковий прозорий лист, який рухає “ряботиння” – його поверхнею під дією електрики йдуть невеличкі хвилі, створюючи потік повітря, пише сайт comments.ua. Автор винаходу в подальшому сподівається збільшити швидкість пересування килима до метра на секунду. Перш ніж винахід почав рухатися, дослідницька група працювала над ним два роки. Наступний прототип килима-літака, який Джафферіс хоче побудувати, працюватиме від сонячної енергії і вільно літатиме на великі відстані. Однак дослідник зізнається: для того, щоб перевозити людину, новітній килим-літак повинен мати “крила”, не менші, ніж 50 метрів у розмаху.

 

Флоренцію визнали гастрономічною столицею Європи

Італійська Флоренція була визнана європейською гастрономічною столицею. Цього звання місто удостоїлося за підсумками соціологічного дослідження за участю декількох тисяч мандрівників. Опиту-вання про-вів сайт для туристів TripAd-visor, після чого був складений топ-10 міст із найбільш вражаючою кухнею.

Згідно з відгуками мандрівників, у Флоренції просто неможливо знайти неякісну їжу або вино: у місті завжди можна розраховувати на страви з найсвіжішою дичиною, оливковою олією, садовими бобами, сиром і знаменитими тосканськими винами.

Крім Флоренції, у топ-лист гастрономічних напрямів потрапили ще декілька міст Італії, забезпечивши таким чином цій країні беззастережне лідерство в десятці кращих. Так, у хіт-параді міст із кращою кухнею і винами також фігурують Рим, Сорренто, Сієна і Болонья.

Пов-ністю топ-10 “най-смачніших” міст Європи виглядає так:

1. Флоренція 2. Париж 3. Рим 4. Сорренто 5. Йорк 6. Сієна 7. Болонья 8. Сан-Себастьян 9. Барселона 10. Единбург.