Відновити історичну справедливість!

Степан Федак

У Львові, у приміщенні Товариства охорони пам’яток відбулося засідання Оргкомітету із встановлення меморіальної таблиці Степанові Федаку. Відповідно до розпорядження львівського міського голови А. Садового “Про встановлення меморіальної таблиці Степанові Федаку” учасники засідання розглянули підготовлені провідником Львівської міської організації ОУН Василем Петриком умови конкурсу із виготовлення і встановлення таблиці та схвалили їх.

З ініціативи першого заступника голови ОУН Богдана Червака схвалено “Звернення до громадськості з приводу вшанування пам’яті С.Федака”. Розглянуто низку інших питань, пов’язаних з організацією роботи із вшанування пам’яті відомого мецената, його родини, вивчення і популяризації життєпису, вкладу в розбудову українського життя у Львові, допомоги національно-визвольному рухові.

“9 січня 2011 року українці в Україні і за кордоном урочисто відзначали 150-річчя з дня народження тестя полковників Є. Коновальця та А. Мельника, Степана Федака.

Степан Федак – визначний громадський діяч, меценат, адвокат. З 1874 р. проживав у Львові, вихованець бурси Ставропігійського Інституту, Академічної гімназії і Львівського Університету. Студентський діяч, член Академічного гуртка, диригент студентського хору і 1891 співзасновник товариства “Боян”.

С. Федак організатор економічних установ: член Управи “Народної Торгівлі”, член-засновник Товариства взаємних забезпечень “Дністер” (з 1909 його головний директор), Центробанку, Ревізійного Союзу Українських Кооператив, Земельного Банку, Гіпогенного, “Карпатії”, Української Щадниці в Перемишлі, віце-президент (з 1913 р.) Крайового Банку, з 1906 р. член Апеляційної комісії для заробіткового податку.

У листопаді 1918 р. державний секретар харчових справ уряду ЗУНР. У грудні 1918 організував Горожанський Комітет для опіки й допомоги українським полоненим, інтернованим і політичним в’язням.

С. Федак – активний член майже всіх українських товариств, сеньйор Ставропігійського Інституту і почесний член “Просвіти” (з 1925), один із найбільш шанованих і популярних постатей Львова. Помер С. Федак 6 січня 1937 року.

Сьогодні на його приватному будинку (вул. Дорошенка, 48) встановлено барельєф радянським письменникам-комуністам С. Тудору і О. Гаврилюку, що загинули неподалік. Проте жодним словом не згадано про власників, добре ім’я котрих у тоталітарні часи паплюжили і забороняли.

У зв’язку з цим представники громадських організацій звернулися до міського голови Львова Андрія Садового з проханням виступити з ініціативою встановлення та відкриття меморіальної таблиці на фасаді будинку, де свого часу проживав С. Федак, та надання одній із вулиць Львова його імені.

Міська влада Львова відгукнулася на звернення громадськості та надала дозвіл на встановлення дошки. Однак проблеми фінансового характеру гальмують роботу. Стало зрозумілим, що без допомоги громадян, українських патріотів, меценатів не обійтися. Свого часу Степан Федак допоміг українцям реалізувати не один суспільно значущий проект. Настав час допомогти відновити історичну справедливість стосовно самого С. Федака.

Звертаємося до всіх, хто розуміє важливість шанобливого ставлення до своєї історії, долучитися до роботи із вшанування пам’яті С. Федака. Також будемо вдячні за будь-який грошовий внесок на встановлення меморіальної дошки відомому меценату та подаємо відповідні реквізити: Фундація ім. О. Ольжича, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 6, 01010, Р\р 26000000058001 в Київській філії “Укрінбанку”, МФО 300250, ЗКПО 21479745, тел. 044280 16 75, т/ф. 044280 55 32, ел.пошта olzhych@ukr.net” (на встановлення меморіальної таблиці Степанові Федаку).

Теренова Рада ПУН

PHOTO

Степан Федак