Гіркий присмак хризантем ботанічного саду-ювіляра


1 - Елітні споруди на колишній території ботанічного садуУ ці дні колектив славнозвісного Нікітського ботанічного саду на Південному березі Криму, неподалік Ялти, якому виповнилося 200 літ, приймає поздоровлення і на державному рівні відзначає ювілей. З цієї нагоди йому надіслав своє привітання Віктор Янукович. Але на відміну від часів колишньої Російської імперії, коли царі особисто приїздили на свята до цього саду, ні сам президент України, ні прем’єр-міністр Микола Азаров в урочистостях участі не брали. А тим часом ботанічний сад, сподіваючись на візит перших осіб держави, навіть на три дні обмежив прийом туристів і всі свої найцікавіші об’єкти відвів для прийому VIP. Незалежні мас-медіа тут же звинуватили ювілярів у бажанні вислужитися перед владою, зауваживши, що глава держави влаштує VIP-пиятику в Нікітському саду.

Та найпочеснішим гостем працівників саду став міністр АПК України Микола Присяжнюк, який прибув не з порожніми руками, а з нагородами для них. Йому ж випала честь відкрити пам’ятник богині Флорі, яка віднині стане небесною покровителькою цього диво-саду. Скульптуру виготовив у вигляді чарівної діви в сучасній сукні, прикрашеній квітами, москвич Олег Медведєв. Як на мене, Флору встановили на надто високому гранітному постаменті, який напередодні звільнили від бюста “вождю світового пролетаріату” Леніну, відірвавши її від буйноцвіття опікуваної нею землі. Знизу навіть не можна роздивитися, чи то яблуко, чи якийсь інший плід тримає богиня у своїй правиці.

2 - Пам’ятник богині ФлоріЗа програмою святкувань ювілейне дерево – виведений ботаніками саду атласський кедр під назвою “Обеліск”, який мав посадити Янукович, довелося вкопувати Миколі Присяжнюку. А ще у ці дні відбулося погашення ювілейної поштової марки та презентація ювілейних монет номіналом 5 і 50 гривень. Українські та зарубіжні вчені взяли активну участь у науковій конференції “Роль ботанічних садів і дендропарків у забезпеченні екологічного благополуччя та розвитку аграрного виробництва”. Її учасники належно оцінили досягнення Нікітського ботанічного саду, заснованого у 1812 році Христіаном Стевеном. Нині НБС – один із найвідоміших у світі ботанічних закладів із багатющою колекцією генофонду цінних рослин.

Та свято святом, а від щоденних клопотів і турбот колективу ботанічного саду подітися нікуди. Про них вів мову під час робочої зустрічі й Микола Присяжнюк. Він зазначив, що виділені урядом 20 млн. грн. ювілярам варто використати на реконструкцію лабораторних корпусів і оранжерей, ремонт інженерних систем, придбання необхідного обладнання. Є й ціла низка інших проблем, які необхідно вирішувати. Потрібно виробити стратегію розвитку саду з урахуванням ринкових умов. Однак не шляхом будівництва житла чи баз відпочинку на його території, а завдяки створенню зон, де будуть зібрані екзотичні й унікальні сорти рослин, дерев, розвитку парникового господарства. На думку міністра АПК, слід прискорити динаміку оновлення саду, як це було раніше.

3 - Щорічний бал хризантемЩо криється за обмовкою міністра про будівництво житла та баз відпочинку на території саду, добре обізнані ялтинські ЗМІ. Нікітський сад, окрім відкритої для екскурсій території, має парки Приморський і Монтедор, де нині повним ходом ведеться забудова. На місці закладеного ще у царські часи розарію вже з’явилися кам’яні джунглі, там зведено розкішні маєтки, а землю нові власники збираються приватизувати. Розарій забудувала фірма “Консоль”, заснована найвпливовішою людиною Криму – Володимиром Константиновим, який сьогодні є спікером Кримського парламенту. Виправдовуючись перед мас-медіа, міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв заявив, що контракти з відчуження земель здійснювалися 5-10 років тому, а нині адміністрація заповідника прагне повернути роздані ділянки у свою власність. До речі, за розкрадання заповідних земель у Криму досі нікого не покарано.

І все ще залишається без відповіді запит народного депутата Леоніда Грача до Генеральної прокуратури з проханням поінформувати про розслідування щодо відчуження земель ботанічного саду. Він зауважив, що сад не має правовстановлюючих документів на землю, чим користуються місцеві чиновники, розкрадаючи її по шматках. Карна справа, порушена проти них Генпрокуратурою у 2004 році, ще досі не завершена. А за підрахунками Л. Грача, ділянка біля моря, безпідставно виключена з відведеної садові території, становить 8,53 га.

Та не гоже завершувати розповідь про ювілярів на мінорній ноті. Тож із приємністю повідомлю, що 24 жовтня у Нікітському ботанічному відкрився щорічний квітковий “Бал хризантем”. Там цього разу представлено 350 сортів як вітчизняної, так і зарубіжної селекції. Відвідувачі мають змогу обрати “королеву балу” – найкращий сорт крупноцвітної хризантеми, а охочі прикрасити власний сад зможуть придбати тут облюбовані саджанці. А присмак у всіх хризантем світу дійсно гіркуватий.

Сергій Горицвіт


PHOTOS

1 - Елітні споруди на колишній території ботанічного саду

2 - Пам’ятник богині Флорі

3 - Щорічний бал хризантем