НАВКОЛО СВІТУ


Євросоюз став лауреатом Нобелівської премії миру

Нобелівська премія миру за 2012 рік присуджена Євросоюзу.

Лауреата премії оголосив 12 жовтня в Осло Норвезький Нобелівський Комітет. У списку був 231 кандидат, у тому числі 43 громадські і міжнародні організації.

Премія присуджується з 1901 року і є найвідомішою та найавторитетнішою міжнародною нагородою в галузі суспільно-політичної та гуманітарної діяльності.

Сума винагороди цього року становить 8 мільйонів шведських крон (1,2 мільйона доларів США). Церемонія вручення нагороди пройде в Осло 10 грудня, у день смерті Альфреда Нобеля – засновника п’яти Нобелівських премій, чотири з яких вручаються у Стокгольмі.


Рекордний стрибок зі стратосфери


Австрійський парашутист Фелікс Баумгартнер поставив світовий рекорд висоти вільного падіння, здійснивши стрибок з висоти 39 кілометрів і успішно приземлившись у пустелі в американському штаті Нью-Мексико.

Відомо, що його швидкість при падінні перевищила 1100 кілометрів на годину, проте офіційного підтвердження, що Баумгартнер у стрибку зумів перевищити швидкість звуку, поки що немає.

Політ тривав близько десяти хвилин, із них п’ять парашутист перебував у вільному падінні, а на висоті 1,5 кілометра над Землею розкрив парашут.

Його гігантський наповнений гелієм стратостат піднявся у повітря зі стартової позиції з аеродрому в місті Росуелл, у штаті Нью-Мексико, і досяг висоти у 39 кілометрів, після чого він вистрибнув із капсули.

Нинішній рекорд у цій категорії був поставлений 52 роки тому полковником американських ВПС Джо Кіттінгером, який вистрибнув із гондоли стратостата на висоті 31,3 км.

Нова спроба поставити рекорд у висотному стрибку пов’язана з величезним ризиком. Основна небезпека полягає у розрідженості атмосфери на таких висотах. Багато попередніх спроб перевищити існуючий рекорд закінчилися трагічно через розгерметизацію скафандра парашутиста.

Для Баумгартнера інженери створили нову герметичну кабіну, в якій він перебував до стрибка, а також нову модель висотного костюма, здатного витримати величезні перевантаження під час падіння.

Вони вважають, що успіх проекту Red Bull Stratos призведе до створення нових систем аварійної евакуації для швидкісних реактивних літаків. НАСА та низка американських космічних компаній також з цікавістю стежать за цим проектом.

Дослідники не мають чіткого уявлення про те, що відбувається з тілом людини при подоланні звукового бар’єру, хоча відомі випадки, коли пілотам бойових літаків доводилося катапультуватися на надзвукових швидкостях.

Під час свого стрибка Баумгартнер мав на собі кілька приладів для збору наукових даних. Зокрема, в його костюм було вбудовано автоматичний пристрій, який мав привести в дію стабілізуючий мікропарашут у разі виникнення некерованого штопора.

Підйом стратостата почався о 16:30 за Гринвічем і тривав близько трьох годин. Баумгартнер перебував на постійному радіо- і відеозв’язку з центром управління, але єдиною людиною, якій дозволено говорити з ним, був полковник Кіттінгер, котрий є консультантом проекту.


У Лондоні підписали історичну угоду

15 жовтня прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон і прем’єр-міністр Шотландії Алекс Селмонд підписали історичну угоду про проведення референдуму про незалежність Единбургу.

Згідно із документом плебісцит пройде восени 2014 року.

Згідно з опитуваннями громадської думки вихід зі складу Сполученого Королівства тепер підтримують від 30 до 40 відсотків жителів Шотландії. При цьому кількість прихильників незалежності стабільно зростає.

У бюлетені буде всього одне питання – “Чи хочете Ви незалежності Шотландії від Великобританії?” із двома варіантами відповіді. Проголосувати зможуть всі шотландці віком від 16 років.

Нагадаємо, наприкінці травня у столиці Шотландії Единбурзі стартувала офіційна кампанія, метою якої є переконати шотландців підтримати на референдумі ідею незалежності.


Google стане платним?

Найбільша пошукова система у світі, Google, запустила експериментальну послугу: користувачі зможуть читати окремі статті в Інтернеті за гроші, не оформлюючи передплати на весь сайт.

Вартість однієї статті становитиме 25-99 центів. Розрахунки будуть проводитись автоматично за допомогою платіжної системи Google Wallet. Якщо якість контенту вас не задовольнила, гроші за читання можна буде отримати назад протягом півгодини з часу купівлі. У компанії стежитимуть, щоб користувачі не зловживали цією можливістю і не читали тексти безплатно.