Президент КУК Павло Ґрод: Конгрес Українців Канади є голосом української громади

Залишаються лічені дні до виборів до Верховної Ради України. Сьогодні погляди тисяч людей з усього світу звернені до України, адже від цих виборів багато в чому залежить подальший поступ Української держави. Щоб забезпечити прозорість і демократичність українських виборів, окремі країни світу, і зокрема Канада, надсилають в Україну своїх спостерігачів. Про діяльність у цьому напрямку Конгресу Українців Канади розповів в інтерв’ю нашому кореспонденту Ларисі Гринді президент КУК Павло Ґрод.


Президент КУК Павло Ґрод в редакції газети “Новий Шлях”Пане Ґрод, який основний напрямок діяльності Конгресу Українців Канади щодо України сьогодні?

Я думаю, що є важливо, щоб громада зрозуміла, чим Конгрес Українців Канади і всі складові організації займаються у питанні України, бо з окремих кіл лунає критика і закиди, що ми робимо недостатньо на тлі канадсько-українських відносин. На жаль, ми не змінимо ситуацію в Україні за день чи за рік, особливо сидячи тут, у Канаді. Тому, вважаю, що ми як громада повинні більш дозріло підходити до цього питання.

Конгрес Українців Канади, куди входять окремі українські організації, обговорює питання України майже кожних три місяці, зокрема визначає, як наша діаспора мусить не лише реагувати, а й конкретно діяти. Політика КУК – заохочувати і громаду, і наші уряди, щоб вони мали конкретний діалог з Україною. Ми хочемо запобігти тому, щоб Україна була ізольована, бо є сили, які діють на шкоду Україні, намагаючись використати сьогоднішню кризу, щоб ізолювати Україну від зовнішнього світу, особливо західного. Це, зокрема, стосується Росії. Про такі дії підтверджують представники дипломатичного корпусу і Канади, і України.

На нинішній день найважливішим питанням залишаються вибори до Верховної Ради України і підготовка незалежних спостерігачів на цих виборах від Канади. Ми вже маємо історичний досвід підготовки таких спостерігачів, тому що надсилаємо їх, починаючи з перших років Незалежності Української держави. Звичайно, найбільш активна місія була під час Помаранчевої революції. Після цього ми якось, можна сказати, розслабилися, думаючи, що в Україні з демократією все гаразд.

Під час останніх президентських виборів наші оглядачі констатували окремі порушення, але в загальному світ визнав ці вибори як прозорі і демократичні. Опісля відбулися вибори до місцевих рад, де вже були зафіксовані великі порушення, і це може стати прецедентом на сьогоднішніх парламентських виборах. Тому КУК спрямовує свою діяльність у цьому плані на збереження демократії і людських прав.

Але ми мусимо долучити до згаданого процесу більші сили, уряди великих держав, зокрема Канади, яка є членом Великої Вісімки і є найкращим приятелем України на міжнародній арені. Чому? Тому, що Канада є однією з держав світу, що має близькі відносини з Україною, але не намагається використати ці відносини у своїх інтересах. Ми як Конгрес Українців Канади зосередили свою діяльність на порушенні питання України у Канадському уряді.

Чи можете трошки детальніше розповісти про співпрацю КУК з Канадським урядом?

Одним із промовистих моментів став візит прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера в Україну. Цей візит довів, що Канада зацікавлена у співпраці з Українською державою. Але хочеться наголосити, щоб українська громада була свідомою того, що згаданому візиту передувала велика діяльність Конгресу Українців Канади. Ми як громада є політично активними. Ми постійно зустрічаємося з політиками, членами уряду, міністрами і заторкуємо питання, які хвилюють нашу діаспору, зокрема канадсько-українських відносин, визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні як геноциду, інтернування, імміграції і т. п. Щороку Конгрес Українців Канади відбуває зустрічі з прем’єр-міністром.

Ось, наприклад, десь чотири місяці тому я мав коротку зустріч з прем’єр-міністром Стівеном Гарпером, на якій заторкнув кілька важливих питань. Вийшовши від нього, зустрів міністра закордонних справ Джона Берда. У розмові зі мною він зауважив, що на засіданнях Кабінету Міністрів питання України порушується набагато частіше, ніж будь-якої іншої держави. І це виходить від членів парламенту, які навіть не мають багато українців у своєму окрузі. Україна є однією із двадцяти держав, які отримують найбільше міжнародної допомоги від Канади. Канада постійно виступає на підтримку України щодо вступу в НАТО. Усе це ще раз говорить про те, що наша громада, а Конгрес Українців Канади є голосом цієї громади, над даним питанням постійно працює. І це не стається завдяки тільки листам і виступам на сценах – це стається завдяки конкретним діям. Для цього ми відкрили бюро КУК в Оттаві, яке вже працює майже два роки.

Нещодавно журнал Embassy Magazine визнав успіхи Конгресу Українців Канади, назвавши мене одним із 80 найбільш впливових на канадську закордонну політику людей і згадавши КУК як один із лише двох етнічних конгресів, що репрезентують громаду.

Хочу наголосити, що вся праця в КУК базується на добровільних засадах. Зокрема, і члени Управи, і я як президент присвячуємо не тільки свій час та енергію, але й жертвуємо чималі кошти, оплачуючи свої поїздки.

Знаємо, що за кілька днів в Україну їде велика місія спостерігачів з Канади...

Щодо місії спостерігачів на парламентські вибори в Україні, то відомо, що Канада висилає і повністю оплачує 500 осіб.

Коли у минулому році засудили екс-прем’єра України Юлію Тимошенко, Парламент Канади засідав чотири години, щоб обговорити одне питання – питання України. Перед цим ми приготували і подали петицію, в якій висловили позицію Конгресу Українців Канади. Усі промовці посилались на наші висновки і вимоги, згадавши Конгрес Українців Канади під час цих дебатів 29 разів.

Опісля Канада вислала в Україну парламентську комісію для вивчення становища. Результатом роботи цієї комісії став звіт до парламенту. Парламент обговорив цей звіт і прийняв рішення вислати в Україну 500 спостерігачів. Кошт цієї місії складає близько десяти мільйонів доларів. До речі, канадська місія спостерігачів порівняно з іншими країнами – найбільша.

Це не сталося випадково – цьому передувала велика, понад річна праця нашої громади.

Пане Ґрод, Ви говорите про офіційних спостерігачів від Канади. А чи будуть спостерігачі від Конгресу Українців Канади?

Конгрес Українців Канади разом із Канадською Українською Фундацією об’єдналися у спільну місію разом зі Світовим Конгресом Українців. Думаю, це буде близько трьохсот осіб з Канади, США, Австралії, Європи, Росії та інших країн. Унікальний момент полягає в тому, що кожен спостерігач сам оплачує свою дорогу і всі свої витрати. Тобто люди жертвують власні час, кошти та енергію, щоб прислужитися Україні.

Хочу сказати про те, що ми відкрили в Україні довгострокове бюро спостерігачів, яке працює з початку липня цього року і яке очолює колишній посол Канади в Україні Дерек Фрейзер. Ці люди моніторять ситуацію і рапортують про порушення, які вже мають місце.

Вважаю, що Конгрес Українців Канади робить усе можливе, щоб якнайкраще реалізувати свої завдання, зокрема щодо канадсько-українських відносин. І робимо ми це з великої любові до України. Наголошуючи, що КУК – це не одна організація, це об’єднання організацій, закликаю усіх звертатися з пропозиціями, новими проектами, працювати спільно, бо від цього залежить наш спільний успіх як тут, у Канаді, так і в Україні.


Розмову вела

Лариса Гринда


PHOTO

Президент КУК Павло Ґрод в редакції газети “Новий Шлях”