У подарунок – книжка

Лідія Боднар-Балагутрак, “Монографія”

Оксана Бризгун-Соколик

На поличках наших книгарень багато гарних видань. Нових і старих. Чекають, щоб стати подарунком...  Око притягає альбом великого формату (11х9 інчів) з чудовим задуманим портретом, названим “Комплекс Мадонни”. Це автопортрет Лідії Боднар-Балагутрак, мистця з Г’юстону, Тексас.

Текст в альбомі двомовний, у книжці понад сто репродукцій вибраних творів Лідії Боднар-Балагутрак, 102 сторінки. Альбом вийшов у Києві та включає творчі праці з років 1979-2001. Є одним із серії “Творчість українських мистців поза межами Батьківщини” за редакцією Миколи Маричевського. 

У книзі цікаві статті, як, напр., головний есей д-р Мирослави Мудрак, проф. історії мистецтва в Огайо Стейт Університеті: “Мистецтво самозбереження Лідії Боднар-Балагутрак”, уривки зі статей мистецтвознавців, відвідувачів її виставок, інтерв’ю з мисткинею та інше. Картини притягають око глядача, змушують задуматися, ставлять питання... Відчувається глибина задуму. Підбір барв створює настрій. Лідія в інтерв’ю вияснює, що вона ставиться до об’єкту суб’єктивно і старається передавати настрій, який вона відчуває в той час. Їй це вдається, особливо у портретах членів родини, часто своїх бабуні і дідуня, з якими виростала в люблячій християнській родині. Дуже гарний в альбомі є диптих “Двоє створюють цілість”. Це її автопортрет і портрет Михайла, її мужа, сердечного друга і однодумця.   Мисткиня часто вживає у своїй творчості мішану техніку (микст-мідія), не раз використовує дійсну вишивку (вихована в українських традиціях та культурі), частину одягу священика (в родині були священики), також колаж і текст, що додає перспективу і для ока, і для думки. В її творчості відчувається індивідуальність, оригінальність, продуманість. 

Лідія народилася і виросла в Клівленді, в родині емігрантів, які мусіли покинути рідні оселі в час Другої світової війни. У 1991 році відвідала Україну перший раз на ґрант Міжнародного департаменту з питань дослідження і обміну – IREX. Шість тижнів викладала у Львівському Інституті прикладного і декоративного мистецтва. Україну вона пізнала знищену радянською системою. Це вплинуло на її творчість і світогляд. Про те вона пише: “Перша поїздка в Україну стала моєю “поворотною точкою”, бо з того часу змінився мій світогляд та моє ставлення до мистецтва”. 

У 1993 р. була учасницею двомісячного Другого інтернаціонального симпозіуму художників в Україні. З тривогою та здивуванням обсервувала, як люди в Україні відкривали своє болюче минуле, як сприймали свою історію. Повернувшись до Г’юстону, створила серію картин, присвячених Голодоморові. Картини були перше виставлені в Г’юстоні у 1993 році. За ці роботи отримала відзначення/нагороду від Cultural Arts Council of Houston.

У 1996 р. була як гість-артист в Академії Мистецтв у Києві та мала нагоду відвідати Чорнобильську зону, що глибоко пережила. 

У висліді появилася серія картин “Чорнобиль”, яка виставлялася в Мистецькій галереї Університету Г’юстону в 2006 році, у 20-ліття Чорнобильської катастрофи.

Лідія Боднар-Балагутрак здобула ступінь бакалавра в Державному Університеті Кент у Кент, Огайо, у 1973 р. У 1976 р. студіювала у Школі Мистецтва Коркоран у Вашингтоні і в 1977 році здобула ступінь ма-ґістра мистецтва в Університеті ім. Джорджа Вашингтона у Вашингтоні. Викладає в університеті та у Школі Мистецтва Музею в Г’юстоні. Цього року (2010) мала дві персональні виставки найновіших творів п. н. “Hide and Seek”, що можна оглянути на інтернеті http://www.texascollaborative.com/Lydia.html Цей чудовий альбом талановитої мисткині – гарний подарунок!

Можна довідатися більше про альбом та твочу працю мисткині на веб-сайті www.LydiaBodnarBalahutrak.com Альбом можна придбати в наших книгарнях або комунікуючись з Лідією Боднар-Балагутрак електронною поштою: BBLydia@aol.com чи tel.: 713-664-1484.