Семінар укрaїнських хорових дириґентів 2013 року

Учасники семінару, інструктори, піаністи, семінарний хор, Управа УМТА

Після 16-літньої перерви, від 9 до 18 серпня цього року, в залі Інституту Св. Івана в Едмонтоні, Альберта, закипіла інтенсивна дириґентська робота. Безперервно йшли насичені знанням лекції, лунав хоровий спів, практикувалися жести. Українське Музичне Товариство Альберти (УМТА) на чолі з п. Любою Бойко-Белл взяло на себе важливе завдання – відновлення колись традиційних для едмонтонської громади серпневих семінарів хорових дириґентів.

Це відновлення захопило і притягнуло аж 15 студентів-дириґентів з різних частин Канади: з Онтаріо – Марічка Данкен (Бурлінґтон), Лариса Мейсон (Оттава); з Манітоби – Марія Паньків (Вінніпеґ); зі Саскачевану – Віра Федущак і Доріанна Головачук (Реджайна), Станіслав Гаврилів (Саскатун), Калина Карапіта (Джедбурґ); з Британської Колумбії – Тамара Антонюк (Суррей); і з Альберти – Єлисавета Лісова Андерсон (Ст. Альберт), Лариса Бумбак (Веґревіл), Джойс Хруник-Рудяк (Шервуд Парк), Кімберлі Кокрен (Ст. Альберт), Наміша Глусь, Наталя Онищук і Іванна Панчук (Едмонтон).

Семінарський хор складався із 23-ох хористів-добровольців зі самого Едмонтону, а необхідною допомогою та підтримкою дириґентам, як і викладачам, були дві вмілі піаністки-акомпаніатори – Ірина Тарнавська і Галина Лазурко.

Семінар хорових дириґентів, безперечно, один із найбільш поважних проектів УМТА. Перший семінар, зорганізований Онтарійською Провінційною Радою Конгресу Українців Канади – oрганізатор Олена Глібович, відбувся у 1976 році в Анкастері, Онтаріо. Ініціатором та головним викладачем був бл. п. маестро Володимир Колесник. У 1979 році, після 3-ох семінарів в Онтаріо, УМТА під вмілим та переконливим проводом голови Марії Дитиняк перебрало організування цих семінарів, які до 1997 року успішно та безупинно відбувалися в Едмонтоні. Бл. п. маестро Колесник і тут займав позицію головного викладача та був відповідальним за програму навчання; запрошені музикознавці і педагоги, які викладали на специфічні теми, доповнили навчальний штаб.

На нинішньому, відновленому етапі семінарів викладачами були: маестро Лаврентій Івашко з Оттави, проф. Мстислав Юрченко з Києва і д-р Меланія Гладуневич Туржон з Едмонтону.

Маестро Івашко, головний викладач семінару, провадив репетиції та викладав на такі теми: техніка дириґування, вокал, дикція у співі, інтерпретація та здоров’я голосу. Колишній дириґент Віденського хору хлопчиків, м. Івашко тепер є ад’юнкт-професором хорового мистецтва Оттавського Університету. Вже 25 років активно працює в оттавській музичній громаді як консультант та педагог хорового звучання і вокальної техніки, хоровий суддя, соліст-баритон, хормейстер Національного мистецького центру в Оттаві і дириґент двох хорів.

Проф. Мстислав Юрченко відповідав за виклади про практику літургійної музики, техніку дириґування та історію української духовної музики. Проф. Юрченко, музиколог та знавець української духовної музики, тепер є професором катедри хорового дириґування Київського Університету ім. Бориса Грінченка. Після закінчення Київської Державної Консерваторії ім. П. Чайковського він працював дириґентом у різних хорах, музичним редактором, викладачем дириґування та викладачем історії духовної музики. Проф. Юрченко має численні публікації на теми духовної музики та хорових питань, а на початку 1980-х років захистив дисертацію “Творчість Максима Березовського в контексті української музичної культури XVIII століття”. Важливо згадати, що він був одним із засновників організації, яка видає нотні збірки української духовної музики, і що викладав перший в Україні спеціальний курс “Історія української духовної музики”.

Д-р Меланія Туржон викладала на дві теми – аналіз музичних творів і проведення ефективної хорової репетиції, себто “як бути добрим дириґентом”. Д-р Туржон, ад’юнкт-професор музики і дири-ґент хорів у King’s University College в Едмонтоні, здобула ступені бакалавра та маґістра хорової дириґентури в Альбертському Університеті, а докторат з хорової музики – в Університеті Ілліной. Д-р Туржон видала книжку Composing the Sacred in Soviet and Post-Soviet Russia (2008) і компакт-диски хорів та ансамблів; є активна як музичний суддя та хоровий консультант; мала режисерську роль в Ukrainian Art Song Project; дириґує церковним, а також камерним хором “Капела Кіріє”.

Як уже стало традиційним, семінар закінчився іспитом-виступом на концерті Семінару українських хорових дириґентів у неділю, 18 серпня 2013 р. у Muttart Hall, Alberta College. За дуже короткий тиждень дириґенти зуміли продириґувати, а хористи заспівати нелегкі світські та духовні твори. Концертна програма включала репертуар із кількох століть.

Велика подяка Управі УМТА, що вирішила відновити семінари хорових дириґентів! Щире спасибі за фінансову підтримку Фундації Тисячоліття Християнства Ук-раїни, едмонтонському хорові “Дніпро”, Товариству Української Спадщини Альберти, Українсько-Канадській Фундації ім. Т. Шевченка, Українсько-Канадському Благодійному Товариству в Едмонтоні, Інститутові Св. Івана і Українському Національному Об’єднанню.

Плекаймо майбутніх дириґентів, щоб наші незчисленні хорові музичні скарби поповнювалися. Одна зі слухачок на концерті заявила: “Іскра, себто проект семінарів, якa була запалена багато років тому, віджила і знову запалала полум’ям в едмонтонському музичному багатті!”

До наступного семінару!


Олеся Талпаш,

Едмонтон, Альберта

PHOTO

Учасники семінару, інструктори, піаністи, семінарний хор, Управа УМТА