Римський Клуб сприятиме підписанню

Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

З 19 по 21 вересня у столиці Канади Оттаві проходили Річні Збори та Конференція всесвітньої організації “Римський Клуб”, яка об’єднує політичних діячів, економістів, науковців, бізнесменів, чільних службовців міжнародних організацій, колишніх голів держав і урядів Європи та інших країн з усіх п’яти континентів, які переймаються актуальними проблемами людства – політичними, економічними, соціальними, екологічними, тех-нологічними і культурними та їх аналізом і прогнозуванням у контексті світової проблематики (world problematique).

Станом на 2013 рік Римський Клуб налічував понад 80 дійсних членів із 35 країн, а також 29 асоційованих членів. Крім того, він має у своєму складі національні асоціації, що нині діють у 33 країнах світу (переважно в Європі, а також у США, Канаді, Японії, Індії, Австралії й Латинській Америці) з метою популяризації в них ідей клубу, а також адаптації та розвитку цих ідей на національному рівні у відповідь на виклики доби глобалізації. Дійсним членом Римського Клубу є проф. Богдан Гаврилишин – відомий канадсько-швейцарський економіст з української діаспори, а серед асоційованих членів Клубу є й один громадянин України – доктор Віктор Вовк, який також очолює його Українську Асоціацію. До речі, обидва українці взяли активну участь у заходах в Оттаві.

На цьогорічних зборах Римського Клубу обговорювалася його подальша робота з розробки двох фундаментальних для людства тем: “Як має виглядати нова економіка?” та “Розведення/розщеплення розвитку економіки і зростання добробуту, з одного боку, та споживання природних ресурсів і забруднення Землі, з іншого, як відповідь на виклик “меж зростання”. Головували на заходах спів-президенти Римського Клубу Ернст Ульріх фон Вайцзекер (екс-голова парламентської комісії з питань глобалізації бундестагу Німеччини, а згодом ректор Каліфорнійського Університету у США, він же брат колишнього президента ФРН Ріхарда фон Вайцзекера) та Андерс Війкман (багаторічний депутат парламенту Швеції та Європарламенту, академік Шведської Королівської Академії Наук).

Українська Асоціація Римського Клубу (УАРК) скористалася нагодою Річних Зборів в Оттаві для порушення питання та лобіювання підтримки з боку членів і національних структур Римського Клубу підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Так, УАРК направила до Римського Клубу та його національних асоціацій офіційне Звернення щодо підписання в листопаді 2013 р. на саміті Європейського Союзу та країн Східного партнерства у Вільнюсі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Зокрема, у Зверненні до Римського Клубу українсь-
кі представники наголошують: “Ми звертаємося до Римського Клубу, його дійсних, почесних та асоційованих членів, національних асоціацій із закликом в цей дуже важливий для України та Європи момент надати всіляку підтримку Україні в її євроінтеграційних прагненнях та максимально вплинути на національні уряди країн ЄС з метою забезпечити успішне підписання у Вільнюсі поглибленої Угоди про асоціацію між Україною і ЄС з наступною невідкладною її ратифікацією в національних парламентах, а в подальшому надати різнобічну професійну експертну допомогу для її успішної імплементації”.

На переконання УАРК, “успадкувавши від комуністичного режиму неефективну ресурсомістку економіку, вкрай занедбане довкілля та архаїчно-індустріальну суспільну свідомість, Україна за минулі роки не змогла самотужки повністю подолати негативні тенденції свого попереднього розвитку у складі СРСР. Проте сьогодні Україна перебуває на порозі масштабних змін, що дає шанс модернізувати країну відповідно до існуючих в ЄС стандартів. У цьому контексті ми переконані, що адаптація європейської моделі еко-соціальної ринкової економіки до потреб України в рамках євроінтеграційного процесу може бути одним із вирішальних чинників, що впливатиме на конкурентноздатність країни в сучасну епоху, та має стати основою перспективної стратегії розвитку України у ХХІ столітті”.

Представники Української Асоціації у Зверненні до Римського Клубу також відзначають, що успіх у запровадженні в Україні європейської моделі розвитку може мати надзвичайно глибокі, навіть революційні наслідки і для Росії. Повернення України до європейської сім’ї народів, більше того досягнення успіху в переході на сучасні цивілізаційні рейки ХХІ століття, зокрема у сфері сталого (екологічно і соціально збалансованого) розвитку (sustainable development), порушить фундаментальне питання в самій Росії: чи може вона повторити шлях України? Саме тому нинішній авторитарний режим у Кремлі намагається будь-що блокувати процес євроінтеграції України, в тому числі вдається до усіх можливих засобів впливу на своїх партнерів у країнах ЄС, щоб запобігти підписанню Угоди про асоціацію.

Зазначене Звернення підписали відомі українські громадські діячі та інтелектуали: Володимир Василенко – правознавець-міжнародник, заслужений юрист України, надзвичайний і повноважний посол України, представник України в ЄС і НАТО (1992–1995) та Раді ООН з прав людини (2006–2010); Іван Заєць – міністр екології та природних ресурсів (2000–2001), член РНБОУ (2000–2001), народний депутат України І, ІІ, ІІІ, IV, VI скликань; Сергій Квіт – президент Національного Університету “Києво-Могилянська Академія”; Сергій Комісаренко – академік-секретар і член Президії НАНУ, віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань (1991–1992), надзвичайний і повноважний посол України у Великій Британії (1992–1998); Юрій Костенко – міністр екології та ядерної безпеки (1992–1998), член РНБОУ (1994–1998), народний депутат України І, ІІ, ІІІ, IV, VI скликань; Ярослав Солтис – банкір, заступник голови правління Національного банку України (1998–2003); Юрій Щербак – перший міністр охорони навколишнього природного сере-довища України (1991–1992), надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі (1992–1994), США (1994–1998) та Канаді (2000–2003); Ігор Юхновський – академік НАНУ, перший віце-прем’єр-міністр Ук-раїни (1992–1993), народний депутат України І, ІІ, ІІІ, IV скликань, в. о. голови Українського інституту національної пам’яті (2006–2010) та інші.

На наше переконання, заснований понад 40 років тому Римський Клуб відіграв і досі відіграє значну роль у формуванні цивілізаційного обличчя сучасного світу і особливо Європи. До складу Клубу та його національних асоціацій входить чимало впливових представників політичної, наукової та бізнесової еліти Європи. А тому їхня підтримка напередодні Вільнюського саміту ЄС може мати вагоме значення у впливі на національні уряди країн ЄС щодо успішного підписання Угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом.

До речі, цьогорічні збори в Оттаві вперше у цьому столітті проходили в Канаді, оскільки щороку відбуваються в іншій країні. Так, у попередні кілька років вони відбувалися у Швейцарії, Індії та Румунії, наступного року мають проходити в Мексиці, а через рік – у Китаї.

 

Віктор Вовк,

асоційований член Римського Клубу,

президент УАРК

E-mail: vvovk@volia.ua