Про заполітизованість релігій

 

Зустріч з професором Віктором Єленським

Юля Гнатів

-----------------------

Професор Віктор ЄленськийПолітика і релігія в сучасній Україні – такою була тема доповіді професора Українського Католицького Університету, доктора філософських наук, президента Української асоціації релігійної свободи, провідного наукового співробітника Інституту філософії НАНУ, члена експертної ради Релігійно-інформаційної  служби України Віктора Єленського, яку він виголосив 23 вересня в Канадсько-Українській Мистецькій Фундації в Торонто.

Професор Єленський у своїй доповіді, керуючись виключно соціологічними фактами, зумів довести, наскільки важливою точкою є Київська Русь у формуванні міжцерковних і міждержавних взаємин ще й сьогодні. Київська Русь та історичні нитки до неї фактично дають право доводити законність, канонічність поширення юрисдикції певної Церкви на українській території. Тому є досить прикро, коли, не маючи жодних історичних підстав, деякі церкви все ж не можуть відмовитися від Київської Русі як від точки, з якої розпочався їхній історичний відлік. Щораз частіші спекуляції, перекручення фактів, а також ідея “Русского мира”, яка по своїй суті в більшості несе також політичні, а не духовні наслідки для мирян, – все це є відчайдушні спроби втримати Україну.

Сучасний релігійний стан України часто прочитують крізь призму політичності, і в цьому є певна логіка, на чому й наголошував проф. Єленський. Як професійний соціолог, Віктор Єленський представив тему святкування Хрещення Русі та участь у ньому як різних релігійних громад, так і держави. Зі слів професора Єленського можна зробити висновки, що 1025-ліття Хрещення Русі стало яскравим виявом того, що означає Україна для різних угруповань: для держави – можливість показати лояльність до церковних питань та запевнити, що держава не повинна втручатися в церковні справи; для УПЦ МП – ще одна спроба приписати собі наслідництво від Київської Русі і “право на Україну”; для українського православ’я і католиків – дало нагоду ще раз наголосити на істинній духовності та значенні історичного факту Хрещення.

Літо, що минуло під гаслами 1025-ліття Хрещення Русі, ще раз звернуло увагу на брак справжньої духовності. Про це свідчили і журналістські матеріали, які описували далеко не богословське насичення святкувань, а зовнішні форми – охорону, броньовані поїзди, загальні картини. Це літо також показало, що церкви України вже достатньо сформовані у своїй візії – вони добре розуміють як духовні, так і суспільні потреби українського народу, вони вміють спільно плідно працювати і гідно відповідати на закиди. Найбільш яскравим доказом цього став візит провідників усіх українських церков до Брюсселю, де вони всі спільно засвідчили про необхідність євроінтеграції для України. Саме такою впевненістю в доброму і правильному розвиткові українських церков і поділився професор Українського Католицького Університету Віктор Єленський. Такі оптимістичні погляди професора Єленського знайшли своє підтвердження навіть у тому, що його доповідь була організована спільно Канадським Інститутом Українських Студій, Українською Католицькою Освітньою Фундацією та Українським Православним Братством Св. Володимира.

 Детальнішу інформацію про УКУ англійською та українською мовоми можна знайти на веб-сторінці університету: www.ucu.edu.uа. Читачі можуть також звертатися до Української Католицької Освітньої Фундації (УКОФ), яка підтримує різні проекти при УКУ, зокрема стипендії і дотації для потребуючих студентів та професури. Адреса УКОФ у Канаді: 236 Bering Ave. Toronto, ON  M8Z 3A5; тел.: 416-239-2495; ucef@ucef.ca; веб-сторінка: www.ucef.org. УКОФ – реєстрована канадська харитативна організація (ч. 82224 5098 RR0001).

 

Юля Гнатів – керівник проектів та програм відділу розвитку УКУ, яка в даний час перебуває в Північній Америці та працює з УКОФ над спільними проектами і програмами, зутрічається з прихильниками та меценатами УКУ і відвідує українські громади в Канаді та США.

Е-пошта: julia-hnativ@ucu.edu.ua Мобільний: 416-580-4113

 

PHOTO

Професор Віктор Єленський