Український Фестиваль у Торонто – найбільший у Північній Америці

Лариса Гринда

-------------------------

1 – Маршал параду фестивалю Христина ФрілендУ минулі вихідні, 13-15 вересня, багатонаціональне Торонто, зокрема та її частина, де міститься найбільше українських підприємств, організацій, крамниць і т. п., – Bloor West Village – знову гостила щорічний Український Фестиваль. Цього року – вже сімнадцятий.

На три дні чимала частина вулиці перекривається для руху транспорту – і тут панує український дух, майорять жовто-блакитні прапори, звучить українська музика, танцюють українські танці, працюють українські кіоски, збуджує апетит запах традиційних українських страв... Як зауважив один із гостей фестивалю: “Якби мені ще кільканадцять років тому сказали, що фестиваль збере 600 тисяч людей – не повірив би...” А фестиваль зібрав! 600 тисяч, а може, й більше! Адже кожного року кількість учасників, відвідувачів, гостей, прихильників і т. д. – збільшується. Та й свою назву – Toronto Ukrainian Festival – він уже давно переріс, перетворившись у найбільший у Північній Америці Український Фестиваль.

Мабуть, найбільш насиченою на події є субота, тому й зосередимо свою розповідь саме на цьому дні.

2 – Посол України в Канаді Вадим Пристайко з дружиною ІнноюВеликою атракцією є фестивальний парад. Розпочався він об 11 годині ранку, а закінчився по 12-ій. Це говорить про те, що у нас є десятки громадських і молодіжних організацій, підприємств, шкіл, спортивних товариств і т. п., які, гордо проходячи зі своїми прапорами, емблемами, транспарантами, наочно розповідають про свою діяльність. Забігаючи наперед, скажу, що спеціальний комітет визначає презентацію учасників на параді і визначає переможців. Цього року ними виявилися поліція Торонто, яка забезпечувала порядок і спокій на фестивалі, та Українська Кредитова Спілка, декорації та оформлення якої найбільше сподобалися і членам журі, і глядачам.

Не оминають своєю увагою українське свято і канадські політики, які також охоче беруть участь у параді.

Опісля параду урочистості продовжуються на головній сцені.

Після виконання канадського та українського славнів у супроводі оркестру “Авангард” ведуча церемонії відкриття Соня Голіяд представила почесних гостей, серед яких були міністр громадянства та імміграції Канади Крис Александер, депутати Федерального парламенту Тед Опиц, Бернард Тротьєр, Владислав Лізон, Пеґґі Неш, Чері ДіНово, прем’єр провінції Онтаріо Кетлин Винн, міські радники Ґлорія Ліндсей-Лубі, Сара Дусетт, сенатор Аша Сет, посол України в Канаді Вадим Пристайко з дружиною Інною, консул України в Торонто Анатолій Олійник, президент Конгресу Українців Канади Павло Ґрод, маршал цьогорічного параду відома журналістка Христина Фріленд, попередні маршали Джеймс Темертей з дружиною Люсі, Віктор Малярек, Рон Леник і Євген Мельник та інші достойні особи.

3 – Голова Світової Української Кооперативної Ради, голова Української Кооперативної Ради Канади, голова Крайової Управи Організації Українок Канади, голова КУК, Відділ Гамільтон, Ольга ШевельЗ привітанням до присутніх звернувся посол України в Канаді Вадим Пристайко. Дякуючи діаспорі за підтримку матірної землі, він побажав гарного проведення фестивалю.

Канадські політики у своїх виступах відзначали великий позитивний внесок української громади в життя Канади, наголошуючи, що сподіваються на плідну співпрацю двох країн – Канади та України в майбутньому. Згадавши про Голодомор 1932-1933 років в Україні, вони наголосили, що Канада однією з перших визнала цю жахливу трагедію українського народу геноцидом. Прем’єр Онтаріо Кетлин Винн підкреслила, що сьогодні у шкільні програми провінції введено розділ про Великий Голод в Україні для того, щоб поширювати правду про український геноцид.

4 – Джеймс Темертей з дружиною ЛюсіЧлен парламенту Тед Опиц зачитав привітання від прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера, а міністр Крис Александер оголосив про приємну несподіванку – нагородження організатора фестивалю Юрія Клюфаса Ювілейною медаллю з нагоди 60-літнього перебування на троні Королеви Єлизавети ІІ.

Дякуючи за нагороду, Юрій Клюфас підкреслив, що це нагорода не йому особисто, а всім тим невтомним помічникам, добровольцям, учасникам і гостям фестивалю, без яких це свято не могло б відбутись.

З огляду на те, що наступного року Україна відзначатиме 200-ліття з дня народження генія українського народу Тараса Шевченка, гість з України – відомий журналіст, автор пісень, актор Петро Мага подарував прем’єру Онтаріо Кетлин Винн картину-колаж, що символізує цю подію.

Відтак Юрій Клюфас запросив маршалів попередніх парадів та маршала цьогорічного параду до перерізання стрічки.

5 – Голова КУК, Відділ Торонто, Оксана Рева, національний президент КУК Павло Ґрод з дітьмиСлово виголосив Євген Мельник. Шкодуючи, що не зміг взяти участь у попередніх фестивалях, наголосив, що захоплений чудовим святом та багатотисячною участю українців. Юрій Клюфас подякував йому за багаторічну фінансову підтримку і вручив подарунок.

Маршал параду Христина Фріленд дала нагоду перерізати стрічку своїй донечці Галині, що ознаменувало офіційне відкриття фестивалю. Глядачі аплодисментами підтримали загальне піднесення.

Відтак естафета перейшла до мистецьких сил, і вже за короткий час на сцену з вітальним танцем вийшли “Сизокрилі” з Нью-Йорку, які й відкрили концертну програму. І вже до пізнього вечора на ній артисти змінювали одні одних: танцювальні ансамблі “Черемош” (Вінніпег), “Калина” (Гамільтон), “Веснянка”, “Україна”, “Десна” і “Барвінок” (усі – Торонто), тріо “Ліра”, “Червоні маки”, “Брати Добрянські”, капела бандуристів “Золоті струни”, гурти “Заповід”, “Дунай”, “Зубрівка” і багато інших. Перепрошую, що не можу згадати усіх поіменно, – лише підкреслю: усі виступали чудово!

6 – Колона Конгресу Українців КанадиЗвичайно, що всі з нетерпінням чекали 9-ої години вечора – концерту гостей з України – відомого рок-музиканта та композитора, заслуженого артиста України Тараса Чубая та гурту Kozak System. Виступ цих музикантів маємо завдячувати Українській Кредитовій Спілці, яка виступила генеральним спонсором їх приїзду на фестиваль.

Протягом дня усі, хто завітав на свято, насолоджувалися різними розвагами, смачними стравами та напоями, купували українські книжки, вишивки, записи української музики і т. д., відвідуючи представлені кіоски.

Великим зацікавленням корис-тувався павільйон фотохудожника з Франції Юрія Білака, який привіз у Торонто свою фотовиставку “Гуцули”. Відвідувачі захоплювалися чудовими знімками, купували роботи та книжку митця, спілкувалися з автором і робили фотографії на пам’ять.

7 – Колона Рідної Школи Філії УНО Торонто-ЗахідТреба додати, що погода допасувала до яскравого свята фестивалю – було сонячно і тепло, Блюр променів від колоритних вишиванок, одягнути яку цього дня вважав за обов’язок чи не кожний українець, та сяяв від посмішок людей.

Фестиваль вдався на славу. Велика подяка за чудове свято організаторам, добровольцям і спонсорам!

PHOTOS

1 – Маршал параду фестивалю Христина Фріленд

2 – Посол України в Канаді Вадим Пристайко з дружиною Інною

3 – Голова Світової Української Кооперативної Ради, голова Української Кооперативної Ради Канади, голова Крайової Управи Організації Українок Канади, голова КУК, Відділ Гамільтон, Ольга Шевель

4 – Джеймс Темертей з дружиною Люсі

5 – Голова КУК, Відділ Торонто, Оксана Рева, національний президент КУК Павло Ґрод з дітьми

6 – Колона Конгресу Українців Канади

7 – Колона Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід

8 – У колоні УКС їдуть спонсоровані Українською Кредитовою Спілкою артисти з України – гурт Kozak System і Тарас Чубай

9 – У павільйон “Нового Шляху” завітала Софія Чорній – Miss Canada 2013, яка представлятиме Канаду на всесвітньому конкурсі краси Miss Earth (посередині). Справа – редактор часопису Лариса Гринда, зліва – керівник радіопрограми “Поступ” Любомира Матвіяс

10 – Колона Української Кредитової Спілки

11 – Смачно пообідати можна було в Домівці Філії УНО Торонто-Захід. Усі страви готували членки Відділу ОУК Торонто-Захід. Справа – голова Відділу ОУК Таня Прокопів, ззаду – голова Філії УНО Тарас Пелех

12 – Колона Молоді Українського Національного Об’єднання Канади

13 – Вельмишановні гості на сцені під час відкриття фестивалю

14 – Прем’єр Онтаріо Кетлин Винн (посередині) завітала на фестиваль. (Поряд зліва) кандидат від Ліберальної партії Іван Бейкер

15 – Танцювальний ансамбль “Черемош” приїхав з Едмонтону

16 – Перерізування стрічки фестивалю. Зліва направо – Віктор Малярек, Євген Мельник, Христина Фріленд з донею Галиною, Джеймс Темертей

17 – Вручення нагороди Юрієві Клюфасу. Зліва направо: Бернард Тротьєр, Владислав Лізон, Аша Сет, Юрій Клюфас, Крис Александер, Тед Опиц

18 – Петро Мага вручає картину прем’єрові Онтаріо Кетлин Винн. Зліва – Юрій Клюфас, справа – Іван Бейкер

19 – У павільйоні фотовиставки Юрія Білака “Гуцули” було людно

20 – Фотохудожник Юрій Білак (справа) зі своїм вуйком, багатолітнім громадським діячем у системі УНО Ярославом Білаком

21 – Виступає танцювальний ансамбль з Нью-Йорку “Сизокрилі”

8 – У колоні УКС їдуть спонсоровані Українською Кредитовою Спілкою артисти з України – гурт Kozak System і Тарас Чубай

9 – У павільйон “Нового Шляху” завітала Софія Чорній – Miss Canada 2013, яка представлятиме Канаду на всесвітньому конкурсі краси Miss Earth (посередині). Справа – редактор часопису Лариса Гринда, зліва – керівник радіопрограми “Поступ” Любомира Матвіяс

10 – Колона Української Кредитової Спілки

11 – Смачно пообідати можна було в Домівці Філії УНО Торонто-Захід. Усі страви готували членки Відділу ОУК Торонто-Захід. Справа – голова Відділу ОУК Таня Прокопів, ззаду – голова Філії УНО Тарас Пелех

12 – Колона Молоді Українського Національного Об’єднання Канади

13 – Вельмишановні гості на сцені під час відкриття фестивалю

14 – Прем’єр Онтаріо Кетлин Винн (посередині) завітала на фестиваль. (Поряд зліва) кандидат від Ліберальної партії Іван Бейкер

15 – Танцювальний ансамбль “Черемош” приїхав з Едмонтону

16 – Перерізування стрічки фестивалю. Зліва направо – Віктор Малярек, Євген Мельник, Христина Фріленд з донею Галиною, Джеймс Темертей

17 – Вручення нагороди Юрієві Клюфасу. Зліва направо: Бернард Тротьєр, Владислав Лізон, Аша Сет, Юрій Клюфас, Крис Александер, Тед Опиц

18 – Петро Мага вручає картину прем’єрові Онтаріо Кетлин Винн. Зліва – Юрій Клюфас, справа – Іван Бейкер

19 – У павільйоні фотовиставки Юрія Білака “Гуцули” було людно

20 – Фотохудожник Юрій Білак (справа) зі своїм вуйком, багатолітнім громадським діячем у системі УНО Ярославом Білаком

21 – Виступає танцювальний ансамбль з Нью-Йорку “Сизокрилі”