У Львівській Політехніці презентували фільм “Українці Канади: історія успіху”

Під час презентації фільму. Зліва направо: директор МІОК Ірина Ключковська, почесний консул Канади у Львові Оксана Винницька, колишній посол України в Канаді Ігор Осташ, етнолог Марина Гримич5 вересня у Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного Університету “Львівська Політехніка” презентували авторський фільм “Українці Канади: історія успіху”.

Документальне відео, автором сценарію і продюсером якого виступив колишній надзвичайний і повноважний посол України в Канаді Ігор Осташ, створене з нагоди 120-річчя української еміграції в Канаду. В основу 30-хвилинного фільму режисер Юрій Стадниченко поклав відтворення подорожі історичним поїздом українських поселенців від Галіфаксу до Едмонтону через Оттаву, Торонто, Вінніпег, Саскатун.

Разом із екс-послом історичним потягом українських піонерів 5 тис. кілометрів просторами Канади проїхала співачка Ніна Матвієнко та інші представники української інтелігенції, які взяли участь у відкритті пам’ятника Тарасу Шевченкові роботи скульптора Лео Молодожанина у столиці Канади Оттаві.

На львівську презентацію фільму “Українці Канади: історія успіху”, що відбувалася у головному корпусі НУ “Львівська Політехніка”, Ігор Осташ прибув із дружиною – фаховим етнологом та відомою романісткою Мариною Гримич. У аудиторії, яка складалася переважно із першокурсників, гостей вітали почесний консул Канади у Львові Оксана Винницька та очільниця Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Ірина Ключковська.

Ключковська назвала виступ Ігоря Осташа “лекцією щастя”, оскільки головна її вістка була про країну рівних можливостей, одну з найкращих для життя, де людина будь-якого походження може досягнути успіху та визнання. Серед таких осіб Ігор Осташ назвав, до прикладу, не тільки вправних спортсменів чи творця перших комп’ютерів Apple Cтівена Возняка, а й таких державних діячів, як Рой Гнатишин, Павло Юзик, Роман Романів.

Навесні МІОК НУ “Львівська Політехніка”, який провадить системну роботу щодо ознайомлення українців з життям громад земляків поза межами України, організував зустріч із ще одним відомим канадським українцем Богданом Гаврилишиним. “Історія їхнього успіху є феноменальною, вони спромоглися створити себе і змінити світ”, – наголошує Ігор Осташ.

Осташ зізнався, що найбільше на посаді посла йому дошкуляли запитання про те, як можна виїхати з України. “Я зрозумів, що це велика біда для України, коли понад 80 відсотків її молодих мешканців не бачать перспективи у власній державі. Я весь час намагався вивчати канадський досвід, бо це унікальна і одна із кращих у світі країн, до якої було кілька хвиль еміграції з України. Це велична історія людей, які приїжджали за океан у пошуках кращої долі. Вони перші роки зимували в землянках, потім засновували поселення, виводили морозостійкі сорти пшениці, здобували освіту в найкращих університетах та обіймали високі урядові посади. Багато з них стали знаковими фігурами в канадському суспільстві, тому що це було суспільство для людей, де поважали і захищали їхні права Тому в мене є мета – зробити з України українську Канаду. І я щасливий з того, що і в самій Канаді, де тепер мешкає близько півтора мільйона українців, дедалі більше людей вважають престижним признаватися до свого українського походження, деякі навіть міняють прізвища на прабатьківські. Загалом, за даними Світового Конгресу Українців, світова діаспора налічує 20 млн. осіб”, – каже автор фільму.


IA ZIK

PHOTO

Під час презентації фільму. Зліва направо: директор МІОК Ірина Ключковська, почесний консул Канади у Львові Оксана Винницька, колишній посол України в Канаді Ігор Осташ, етнолог Марина Гримич