Бл. п. Дмитро Яремчук

Зліва направо: Григорій Живило і Дмитро Яремчук21 серпня минає рік, як у Вінніпезі відійшов у вічність видатний українець, один із вояків Буковинського куреня ОУН-УПА Дмитро Назарович Яремчук. Він прожив неповні 96 років, з яких понад 70 років поза Україною. Але більш національної душі, як він, важко зустріти.

Дмитро Яремчук народився 18 жовтня 1914 року в селі Рівня на Вижниччині (Буковина), в родині січового стрільця. До 1939 року вже мав і гімназійну, і університетську освіту, став дипломованим юристом, знав іноземні мови – румунську, французьку, німецьку, італійську, англійську... Того ж року емігрував, щоб не потрапити до Сибіру. Із вторгненням радянської армії на Західну Україну він поночі здолав прикордонний Прут і пішов у світи, залишаючись на цілій Землі без жодної підтримки.

Він ніколи не був декларативним, гучномовним патріотом. Все своє життя на чужині предметно піклувався про родину в Україні, про студентство Буковини, про розвиток української вітчизняної освіти, науки, фондував бюджети різних українських навчальних закладів. І водночас вірно й достойно служив бібліотечній справі у столиці Канади – Оттаві, за що уряд цієї країни відзначив його Почесною Грамотою.

Всі роки еміграції він належав до Українського Національного Об’єднання, до численних громадських організацій, віддаючи знання, час і кошти турботі про Україну та українців.

Якось напередодні 2000 року він, вже 85-літній чоловік, жартував: “Хочу дожити до 2001 року, цікаво, чи буде кінець світу?” Дмитро Яремчук майже вікував на нашій землі, і не за рахунок буковинського здоров’я, а за рахунок особливого, міцного буковинського духу. Він був мудрецем, старійшиною нашого українського роду, знаковою особою на людському небосхилі – його ім’я занесено до Енциклопедії світового українства. Шкода, що в день 20-річчя Незалежності України ми   згадували Дмитра Назаровича Яремчука... в минулому часі.

Він заповів поховати його вдома, в Рівні, поряд зі своїми батьками. І повернення його праху в січні 2011 року в рідні гори стало його зрілим, усвідомленим, понаджиттєвим вчинком.

Він завжди був вдома. Він був не чужинцем, а рідним сином рідної землі.

Вічна йому пам’ять і в Україні, і в Канаді.

Галина Устенко-Гайдай

PHOTO

Зліва направо: Григорій Живило і Дмитро Яремчук