Мистець Олександер Власенко в Дургамі, Онтаріо

Оксана Бризгун-Соколик

Дургам – це невелике містечко за 160 км на північний захід від Торонто. Має дуже гарне географічне положення і дуже гарну мистецьку галерею D/A (Durham Art Gallery). Ми мали в ній приємність зустріти молодого мистця Олександра Власенка, який там мав свою виставку від 22 травня до 18 липня ц. р.

Зліва направо: Оксана Бризгун-Соколик, мистець Олександер Власенко, Ярослав СоколикКартини великого формату, мальовані вуглем та вказівним пальцем. Підставою Власенкової тематики стали фрагменти старих фільмів або архівні фотографії. Це моменти, які злапав колись фотоапарат, але котрі передають певні події, які, за словами критика Джефрі Шея, “заморожені в певний момент, але відкриті до питань: Коли? Де? Що далі?..” А далі Джефрі Шей пише: “...Wlasenko has chosen to look for the truth in the multiple layers of meaning that emerge from pre-existing images and from a time gone by. His success, however, is rooted in his own intense connection to the potencial of images through his upbringing and the immediacy of his craft.”

Найбільша картина, розміром 1,5х4м, називається “Гриньки” (з 1957 р.), мальована в 2003 році (pigment on dyed paper). Це маси людей в селі Гриньки, де народився Микола Лисенко. А подія – це відкриття пам’ятника Лисенкові в його селі. Десятки лиць з індивідуальним виглядом, хатки, якийсь пам’ятник вдалині... Хочеться бачити кожне обличчя, відчути думки присутніх... Ми бачимо вираз облич, які у скоробіжучому фільмі чи на невеликій фотографії ми б ніколи не зауважили...

Інша картина – це чудова дівчина серед квітів у вишиваній сорочці... наче щось хоче сказати... Що? Кому? І багато інших...

Олександер Власенко народився в Ошаві, Канада, 1972 р. Батьки його приїхали до Канади по Другій світовій війні. Володіє гарною українською мовою. У 1994 р. закінчив Онтарійський Коледж Мистецтва, а у 2000-му осягнув “Master of Fine Arts” у Вестерн Університеті. Виставлявся в Канаді та поза Канадою, за свої праці здобув вже кілька нагород. Бував нераз в Україні, також у часі Помаранчевої революції. Живе в Ошаві. В роках 2000-2008 був асистентом куратора, а потім куратором в Thomas Bouckley Collection of Historical Photographs at the Robert McLaughlin Gallery в Ошаві, тепер є куратором у Station Gallery, Витбі, Онтаріо.

Бажаємо молодому мистцеві росту, успіхів та багато цікавих виставок!

PHOTO

Зліва направо: Оксана Бризгун-Соколик, мистець Олександер Власенко, Ярослав Соколик