Концерт Миколи Сука в Niagara-on-the-Lake

 

Оксана Бризгун-Соколик

Піаніст Микола СукВ містечку Niagara-on-the-Lake відбувається вже 13-ий раз у липні і серпні музичний фестиваль “Music Niagara”. “Music Niagara” – це неприбуткова організація, яка на кожне літо приготовляє цікаві концерти, маючи кілька членів дирекції, невеликий склад працівників, багато добровольців та спонсорів. Цього року в період від 16 липня до 13 серпня у понад 40 концертах бере участь близько 70 артистів-виконавців. Це солісти, три тріо, два квартети, один піано-дует, один дуо-кончертанте, скрипка, хор і дві танцювальні групи. Найрізноманітніші жанри програми можуть зацікавити найбільш вибагливого слухача.

Одним із концертів, 18 липня в церкві Св. Марка, був виступ улюбленця фестивалю Миколи Сука, якого запрошують на фестиваль майже щороку.

Микола Сук – уродженець Києва. Музичну освіту отримав у Києві та Москві, в Московській Державній Консерваторії здобув докторат як піаніст-виконавець. Там же Master degree як педагог та виконавець камерної музики. Свою кар’єру розпочав публічним виступом як 8-літній хлопчик. Як піаніст об’їхав 4 континенти, а в 1971 р. здобув першу нагороду і золоту медаль на Міжнародному конкурсі Ліста – Бартока в Будапешті, Угорщина. Виступав з концертами як соліст, з оркестрами та як член камерної групи. Був професором гри на фортепіано в Київській та Московській консерваторіях. Переводив “майстер-класи” довкола світу. Приїхавши до Америки, вчив у різних музичних школах та університетах, а в 2001 зупинився на постійно в Лас-Веґасі, де в університеті Невада Лас-Веґас є відповідальним за відділ студій клавішних інструментів. В інформативному списку про виконавців Микола Сук поданий як український американський піаніст.

Цей вечір був надзвичайно цікавий провокативною назвою “Музична дуель”. Концерт присвячений 200-літтю народження композитора і піаніста Франца Ліста. Сфокусований на вечір-концерт у паризькому салоні у 30-их роках ХІХ століття. Тоді запросили Ліста і знаменитого піаніста Зіґісмунда Талберґа на виступи в тім самім концерті, щоб вирішити, хто переможець...

Наш вечір-концерт почався дискусією 4-х панелістів, гостей з радіо, телебачення та музичного критика. Учасники: Пітер Гол, Віліям Літлер, Крістофер Нютон і Рік Філіпс. Перший говорив про реальне життя в Парижі у 30-их роках ХІХ століття, про мистецьку атмосферу. Другий – про Ліста, його романтичне мистецьке і приватне життя. Третій про Зіґісмунда Талберґа, на рік молодшого від Ліста, також композитора, зорганізованого, здисциплінованого – контрастом до Ліста – і визначного піаніста. Останній про сам концерт-змагання, який врешті закінчився словами організаторки і судді концерту: “Талберґ – найкращий піаніст у світі. Ліст – єдиний!” Музику обидвох композиторів у часі доповідей ілюстрував уривками творів Микола Сук. На сцені стояли портрети обидвох піаністів.

У другій половині вечора виступив піаніст Микола Сук. У його програмі були три твори Ліста і один Талберґа:  Ліст – “Фюнерай – Гармоні поетік е реліжіос”, “Ле Клош де Женев” зі збірки Анне де Пелерінаж, та “Фантазія квазі соната: Апре ун лектюр дю Данте” з тої самої збірки та твір Талберґа “Фантасі сюр лопера  Moise de Rossini, op.33”.  

Модератор вечора Том Ален повідомив, що після концерту будемо голосувати та вирішувати, чи часом Ліст не затінив несправедливо Талберґа...

Один твір Ліста, а саме “Ле Клош”, був ніжний і делікатний, для відпочинку слухачів і піаніста, для зміни настрою! Решта три були повні динаміки, темпераменту, енергії, змінних настроїв, технічних “феєрверків”, викликали стоячі овації, і важко було вирішити, котрий композитор був ліпший... І приходила думка: чи піаніст-виконавець не міг би бути з ними в Парижі конкурентом?!!

Невгаваючі оплески змусили Сука подарувати слухачам наддаток: Прелюд ф-моль (F-minor) Ліста, яким слухачі були захоплені та ще довго по концерті дискутували про обидвох композиторів і цікавий та успішний вечір.

З приємністю підійшли ми по концерті до піаніста, в чорній сорочці з червоною вишивкою, який грав наче без зусилля, а по концерті говорив повний енергії, ніби нічого важливого не сталося...

Із зацікавленням прочитала я у програмці фестивалю, що в American Record Guide оцінено Сука словами: “An astonishing blend of muscular power, poetry and utter control”. У XiaMen Daily News (China): “…the exuberant audience was entranced with the pianist’s superb artistry, exquisite style and perfect artistic performance”.  У European  Piano Teacher’s Journal: “...surely the most towering and volcanic talent...”

У серії концертів також виступає тріо “Ґрифон” з Романом Борисом з Торонто та піаніст Володимир Винницький з Нью-Йорку.

 

PHOTO

Піаніст Микола Сук