Бл. п. Катерина Підзамецька

У четвер, 3 липня 2008 р., у Пансіоні ім. Івана Франка в Етобіко (Торонто) зранку своїх 108-их уродин упокоїлася в Бозі довічна і, мабуть, найстарша в історії членкиня Організації Українок Канади бл. п. Катерина Підзамецька.

Покійна народилася 3 липня 1900 р. в Україні, у селі Поточище (Поточиска) Городенківського району Івано-Франківської области в сім’ї Срайчуків (батько Семен, мати Софія (з дому Волощук). Під час Першої світової війни померла мати, а згодом і батько, залишаючи осиротілих Катерину, старшого брата Василя, молодшого брата Николу і молодшу сестру Марію (брати і сестри померли раніше від Катерини: Василь в Італії у 1916 р. під час служби в Австрійській армії, а Никола у 1980-их роках, повернувшись зі Сибіру спаралізованим). Також у часі Першої світової війни Катерину вислано тимчасово через Карпати в Будапешт для її безпеки (бо в той час говорилося, що над’їжджаючі москалі дівчатам очі виколюватимуть).

Катерина одружилася з Франком Підзамецьким, сином Василя і Марії (з дому Козло), 20 жовтня 1919 р. Франко пізніше виїхав до Вест Форт Вілліам, Онтаріо (тепер частина міста Тандер Бей) у 1926 р. до маминого брата, вуйка Олександра Козли, з думкою заробити трохи грошей у Канаді і тоді повернутися додому, за тодішнім звичаєм. У 1935 р. спровадив дружину Катерину разом з їхніми синами Василем і Каролем, щоб “подивитися на Канаду”.  Залишаючи рідне Поточище на Успіння, як часто згадувала Катерина, і подорожуючи через Париж, вона з своїми двома синами, котрі тоді мали щойно 14 і 11 років, приїхали у Квебек Ситі на судні фірми Canadian Pacific The Duchess of Richmond 12 вересня 1935 р. Звідти вони поїхали до Судбур, де Франко дістав роботу як шахтар у фірмі INCO. Приїхавши до Судбур, Катерина зразу вписалася до Організації Українок Канади (ОУК), де була активною і працьовитою членкинею, і пізніше стала членом Української Споживчої Кооперативи, а також Української Кредитової Спілки в Судбурах.

З вибухом Другої світової війни того ж року і опісля окупацією їхнього рідного дому совєтським військом родина вже ніколи не змогла повернутися додому. З часом Франко і Катерина переїхали до Торонто, де були власниками м’ясарні – продуктової крамниці у Нью Торонто, потім коротко жили в Форт Ірі, де були співвласниками готелю Queens Hotel, а вкінці оселилися в містечку Торолд, де Франко став власником кегельбану Thorold Bowlaway. Катерина проживала у своєму власному домі після смерті чоловіка у 1972 р. під люблячою опікою свого онука Богдана аж до 2003 року, коли після важкої недуги перенеслася до Пансіону ім. Івана Франка в Торонто. Весь час від переїзду зі Судбур продовжувала членство у Відділі ОУК Торонто-Місто.

Протягом останніх 108 років Катерина Підзамецька була свідком усіх найважливіших подій ХХ століття. З юних днів була “ґаздинею” – віддано вела домогосподарку, працювала на фермі, допомагала чоловікові у підприємствах, виховувала їхніх двох синів, доглядала внуків і допомагала виховувати онуків Катрусю і Богдана, мати яких Анна (Хмара) Підзамецька передчасно упокоїлася у 1949 р. Крім свого довічного членства в ОУК, Катерина була довголітньою парафіянкою української католицької церкви Св. Покрови у Торолд і довічним читачем та передплатником українського тижневика “Новий Шлях” і журналу “Жіночий Світ”.

У 2000 році Катерина величаво відзначила свої сторічні уродини в домівці Українського Національного Об’єднання у Ст. Кетеринс. На радісне святкування прибуло чимало родини, друзів і знайомих зблизька і здалека. У 2005 році весело зустріла 105-ту річницю з дня народження у приміщенні Пансіону ім. Івана Франка у присутності ближчої родини, друзів і членкинь ОУК.

Катерина Підзамецька залишає по собі горде потомство: своїх двох синів – Василя з дружиною Ольгою і Кароля з дружиною Марусею, 8 внуків (Богдана з дружиною Ангелиною в Ст. Кетеринс, Катрусю Когут з чоловіком Володимиром, Христину Кареллу з чоловіком Рокком, Левка з дружиною Ненсі в Силван Лейк, Альберта, Тараса з дружиною Уляною, Романа з нареченою Сандрою, Томка з дружиною Линдою і Михася), 12 правнуків (Павла, Ганю, Миколу, Андрійку, Кіру, Рейчел, Дерек, Ерон, Алексис, Василька, Софійку і Олексу), племінників Мирослава з дружиною Сузанною в Судбурах і Ореста з дружиною Марійкою в Ґвелф з їхніми сім’ями та ближчу і дальшу родину в Україні, за здоров’я і добробут котрих постійно і палко молилася.

Останніми роками люб’язно і шанобливо опікувалися Катериною працівники Пансіону ім. Івана Франка, де вона мала нагоду прожити свої останні літа у дружній атмосфері своєї рідної української мови та культури і де могла брати участь у Богослужіннях та регулярно приймати Святе Причастя.

Після відвідин різних членів родини в останні дні її життя, коли мала вона змогу ще при повній пам’яті попрощатися з ними по-своєму, Катерина спокійно заснула у Бозі зранку своїх 108-их уродин. Справді відповідний день, щоб наново народитися у Вічному Царстві Нашого Господа Ісуса Христа.

Відвідини покійної відбулися в суботу і неділю, 6 і 7 липня, у прекрасному похоронному заведенні Неведюків у Рексдейл. Там у неділю пополудні відправив панахиду за спокій душі бл. п. Катерини отець Богдан Білінський з УКЦ Св. Юрія в Ошаві при диякуванні добродійки Коренелії. Вони знали родину Підзамецьких з часів, коли жили на Ніагарському півострові.  Того ж вечора відправлено парастас отцем мітратом Іваном Татарином, парохом УКЦ Св. Великомученика Димитрія (Вестон), у співучасті сотрудника отця Петра Шумелди і пароха УКЦ Св. Йосифа в Овквіллі отця Михайла Лози та о. диякона Малахі МкЕрлейн. Читання Апостола під час парастасу виконали внук покійної Михайло Підзамецький (англійською) та 11-літня правнучка Софійка Підзамецька (українською). Прапороносцями від Відділу ОУК Торонто-Місто були його голова пані Стася Штафірна Сусмут і пані Лідія Лелик.

У день смерті покійної родина в рідному селі подбала, щоб дзвони у церкві Святого Архістратига Михаїла (де вона була хрещена та брала шлюб) дали знати про її відхід у вічність. У цій же церкві також відправлено парастас у неділю, 7 липня 2008 р.

У понеділок рано, 8 липня 2008 р. тлінні останки покійної були перевезені до УКЦ Св. Івана Богослова в Ст. Кетеринс, де довголітні місцеві приятелі та сусіди з Ніагари мали нагоду віддати останню шану покійній і де завершив чин похорону парох о. мітрат Антон Шимагальський при супроводі церковного хору. Отець Шимагальський прочитав біографію покійної англійською, внук Тарас Підзамецький – українською, а Апостала читала правнучка Софія Підзамецька. Відтак покійну поховали на цвинтарі Вікторія Лаун у Сент Кетеринс біля її чоловіка Франка, який там був похоронений 36 років раніше. Труноносцями були внуки Богдан, Роман, Левко, Тома і Тарас та правнуки Павло, Ганя, Софія і семилітній Олександр (Олекса).

Тризна відбулася в залі УКЦ Св. Івана Богослова, де численно зібралися родина і друзі покійної. Опісля молитви й обіду, який був майстерно приготовлений кухарською бригадою шеф-кухаря отця Шимагальського, промовляли внука покійної Катруся Когут, від імени Організації Українок Канади та системи УНО – голова Відділу ОУК Торонто-Місто пані Стася (Штафірна) Сусмут, внук Тарас Підзамецький (який був ведучим) і син покійної Кароль.  Закінчилося молитвою о. Шимагальського і відспіванням “Вічная Пам’ять”.

Родина бл. пам. Катерини Підзамецької складає щиру подяку перш за все всім всечеснішим отцям за панахиди в Торонто, зокрема о. мітратові Татаринові та отцеві мітрату Шимагальському за чутливу похоронну відправу. При цій нагоді родина також хоче щиро подякувати отцям, які послужили покійній в останні роки її життя, а саме отцеві Богданові Чолієві, пароху УКЦ Свв. Кирила і Методія в Сент Кетеринс, який, коли покійна була критично хвора у 2003 р., в лікарні у Сент Кетеринс відправив Службу Божу та уділив їй Єлеопомазання, за Єлеопомазання отцю Романові Тринозі серед ночі в 2006 р. у шпиталі Трілліюм в Міссіссаґа перед терміновою операцією на тромбоз у нозі та отцеві Івахові, який обслуговує мешканців Пансіону ім. Івана Франка. Велике спасибі управлінню і працівникам  Пансіону ім. Івана Франка за теплу опіку протягом п’яти останніх років. Крім цього, родина дякує всім, які так численно прибули на панахиди і похорон, і тим, які не могли бути присутніми, але прилучилися до прощання покійної своїми молитвами, квітами та пожертвами.  Дякуємо похоронному хрестоносцеві пану Доналду Онищуку та свічконосцям пані Євгенії Луців і послу Володимиру Ластівці та церковному хору Св. Івана Богослова, як рівнож кухаркам і кухарям при церкві за смачний обід. Велика подяка управителям Newediuk Funeral Home (Rexdale) за совісну і ввічливу обслугу, прапороносцям від ОУК, всім, хто подарував чудові квіти, п-і Наді Баб’юк і п-і Марійці Стемлер за адміністрацію збірок у похоронному заведенні та в церкві, редакторці Вірі Ке-Плавущак з чоловіком Романом за збереження цього історичного моменту у формі фотографій, фільму і дописі, всім тим, хто замовив Служби Божі, та за картки і вислови співчуття. 

Зокрема, сердечно вдячні всім, хто склав пожертву в пам’ять покійної.

 

Список жертводавців в пам’ять покійної Катерини Підзамецької

Ivan Franko Seniors Home     

Borowec, Anna – 25.00

Casson, Charles & Diane  – 40.00

Chytra, Anastasia – 20.00

Cord, Bill & Chris  – 50.00

Darewych, Jurij & Daria – 50.00

Halowski, Lawrence & Pauline – 20.00

Havrilla, Joseph – 30.00

Jane Dundas Library Staff – 100.00

Kohut, Maria – 50.00

Kohut, Walter & Katrusia – 100.00

Kuchar, Michael & Joan – 100.00

Lamch, Rose & Lucy – 30.00

Mak, Maria – 60.00

Ostapchuk, Nadia & Peter – 50.00

Pidzamecky, Bohdan & Anhelyna – 100.00

Pidzamecky, Karl & Mary – 50.00

Pidzamecky, Lee & Nancy – 50.00        

Powers, Tom & Mary  – 50.00

Prokomenko, Borys & Jenny – 50.00

Shack, Stan & Anne – 25.00

Wenglowski, Anna – 25.00

Williams, Caroline  – 50.00

Wodoslawsky, Yuri – 100.00

Zacerkowny, Anne – 50.00

UNF Foundation (Youth Leadership Development Fund)

Babyuk, Nadia – 20.00

Baranick, Jessie – 10.00

Bundza-Iwanytzkyj, Natalie  – 100.00

Cap, Irene & Pihut, Wally – 25.00

Council of Ukrainian Credit Unions of Canada – 100.00

Dallimore, Olia & Tom – 50.00

Diakowsky, Morris & Daria – 100.00

Fedina, Peter – 25.00

Holynsky, Olesia & Bohdan – 100.00

Humeniuk, Thomas & Anne – 25.00

Kendall, Agnes – 20.00

Kohut, Maria – 100.00

Kohut, Walter & Katrusia -  100.00

Kuryliw, Ihor & Valentina  – 100.00

Kuzan, Mary – 25.00

Luciw, Jean & Walter  – 25.00

Malyczewsky, Borys & Lesia  – 40.00

Maslink, Bill & Irene – 10.00

McMichael, Donald & Sophie – 50.00

Musij, George  – 100.00

Newediuk, John & Mary Ann 100.00

Obal, Natalia  – 50.00

Ostapchuk, Nadia & Peter – 50.00

Panko, Lesia  – 20.00

Pidzamecky, Anhelyna & Bohdan – 100.00

Pidzamecky, Karl & Mary – 100.00

Pidzamecky, Morris & Sue – 50.00

Pidzamecky, Oryst & Marika – 50.00

Pidzamecky, Ray – 50.00

Pimental, Louie & Maria – 100.00

Romaniuk, Bohdan – 20.00

Salnick, Leslie – 100.00

Semeniuk, Paul & Yuriy – 40.00

Serhijczuk, Yurij & Veronica – 50.00

Silvera, Manny & Terri – 100.00

Sinopoli, Helena – 50.00

Sklepowich, Kay – 108.00

Socotsky, Walter – 50.00

Stamler, Andrew & Marie – 100.00

Suessmuth, Stasia – 100.00

Tepylo, George – 10.00

Von Heymann, Inge – 20.00

Warwick, Joanne – 20.00

Wodoslawsky, Yuri  – 100.00

Yawney, Walter – 50.00

Zahrebelny, Pavlyna – 25.00

Zawerucha-Swyntuch, Mykola & Olha – 30.00

St. John’s The Theologian Ukrainian Catholic Church – Building Fund (St. Catharines)

Dvranovic, Nada & Mrs. Nebesny – 20.00

Haljkevic, Aleksander – 20.00

Lewicki, Mary

Lewicki, Zеnon

Melnyk, Lesia – 20.00

Saldarelli, Mary – 20.00

Children of Chornobyl Canadian Fund

Ternowski, Ellen – 50.00

St. Vladimir’s Institute (Toronto)

Kereliuk, Adele  – 25.00

 Flowers

Board and Staff of the Ukrainian St. Catharines Credit Union

Board of Directors and Staff of the New Pathway

Board of Directors, Management & Staff Ukrainian Credit Union - Toronto

Derma, Kathy, Doug & Michael

Fukakusa, Dr. L.

Ivan Franko Home

Lalka, Alex & Natalka

Lewicky, Pearl & Morris

Malyczewsky, Borys & Lesia

Mary Ellen

Moskal, Wasyl & Larissa

Petropoulos, Tom, George & Maria & Family

Stos, Peter & Family

Suessmuth, Stasia

Szachrajuk, Bohdan, Irene, Larissa & Michael

Ukrainian Women’s Organization of Canada – Toronto Branch

UNF of Canada Board of Directors

UNF – Building Fund

Fedun, Anne – 100.00

Rebryk, Mike & Ann – 100.00

Heart & Stroke

Ozimor, Joanne

Mass Cards –Church of St. Demetrius the Great Martyr – Toronto

Hrycyna, Halia & Taras

Poworoznyk, Halia

Rebryk, Mike & Ann

Our Lady of Angels Association

Bolishyn, Catherine

Comboni Missionaries Kitchener

Saldarelli, Mary

Scarboro Missionaries

Bocchinfuso, Peter & Betty

Ukrainian Catholic Eparchy of Toronto

Lobay, Rev. Roman

New Pathway

Carell, Christine & Rocco - 200.00

Kohut, Katrusia & Walter  - 100.00

Pidzamecky, Bohdan & Anhelyna  – 100.00

Pidzamecky, Karl & Mary  – 100.00

Pidzamecky, Taras & Ulana  – 100.00

Pidzamecky, William, William & Olga – 250.00

Woman’s World

Kohut, Katrusia & Walter – 100.00

Pidzamecky, Anhelyna & Bohdan – 50.00

Pidzamecky, Karl & Mary – 100.00

Pidzamecky, Taras & Ulana – 100.00

Ukrainian Radio “Postup” FM 88.9

Matviyas, Lyubomyra donated a story

re: Mrs. Pidzamecky on Sunday, July 13th 8 – 9 p.m.

Вдячні Всевишньому Богові за плідне і довге життя та за добру смерть нашої улюбленої Мами, Баби та Прабаби,

 

Сини Василь і Кароль та вся родина Підзамецьких