У саду мрій і сподівань

“Ніколи досхочу вишневим цвітом

Намилуватися не міг...”

Картина Наталі ВаленюкНаписав японський поет понад вісім століть назад. На виставці Наталки Валенюк можна милуватися буйно-цвіттям найрізноманітніших дерев і квітів і так само, як і поет у давнину, не мати того досить. Виставка “Сад прихованих мрій” хоч і є ретроспективною, проте не приурочена до жодної “круглої” дати. Художниця відчула потребу поділитися з тим кращим, що створила за більш як двадцять років життя у мистецтві. А розпочалося воно з перших кроків у майстерні батька – відомого скульптора Любомира Лесюка. Тому для Наталки Валенюк мистецтво є не лише професією, а життям у всій його різноманітності.

Мисткиня народилася у Львові. Освіту здобула у декоративно-прикладному училищі імені І. Труша та Львівській Академії Мистецтв. Серед учителів з особливою пошаною згадує Володимира Костирка, Оксану Рибутицьку, Романа Безпалківа, Юрія Лесюка, Ігоря Боднара. Художниця багато років присвятила педагогічній роботі. Викладала малювання та прикладне мистецтво у Львові – у дитячому фольклорному гурті “Леліточки”, у дитячій фольклорній студії “Джерельце”; навчала дітей фітодизайну, а згодом працювала заступником директора у Дитячій Школі Народних Мистецтв. У художньому відділі школи викладала рисунок, живопис, композицію, ткацтво, розпис на тканині, розпис на склі, лінорит, іконопис, писанкарство, витинанки, а у відділі фітодизайну – рисунок, живопис, композицію, фітодизайн. У Торонто Наталка Валенюк викладала малювання у приватній мистецькій школі “Ренесанс”, а тепер невтомно працює з дітьми у студії при Інституті Св. Володимира.

На це розмаїття інтересів художниці звернули увагу дослідники. Так, кандидат мистецтвознавства, професор Львівської Академії Мистецтв Ростислав Шмагало назвав Наталку Валенюк “мисткинею-універсалом”, котра мислить “символами землі і космосу на глибоко традиційній основі”.

Серед улюблених технік Наталки Валенюк – пастель, батік, гобелен. Серед улюблених мотивів – краєвиди, квіти і все, що цвіте. За пейзажами художниці можна простежити її численні подорожі: озеро Світязь, Карпати, Крим, Болгарія, Гакстон, Ляфонте... Щоправда, Наталці не конче їхати далеко за пейзажними сюжетами. Її спостережливість і чутливість до прекрасного дозволяє побачити варті уваги мотиви прямо з вікна майстерні, наприклад, сусідню хату під снігом. Ця робота варта уваги насамперед тому, що навіч показує, яким майстерним є колорит художниці. Скупа, майже графічна палітра не збіднює візуального враження, а вивільняє уяву глядача і запрошує до співтворення, співпереживання. Це підводить до лейтмотиву виставки – подати речі, що нас оточують у новому світлі: осмисленими і відчутими мисткинею, трансформовані її духовним світом.

Квіти посідають особливе місце у творчому доробку Наталки Валенюк – як художниці, так і дизайнера. Вона могла б повторити вслід за Катериною Білокур: “А квіти я буду малювати і малювати, бо я так люблю над ними працювати, що й слів не знайду, щоб висказати ті почуття до їх любові – моєї великої любові!” Прикметно, що палітра Наталки Валенюк – неоднозначна: мисткиня вільно почувається як з монохромним пастельним колоритом, так і з яскравими насиченими барвами. Від ніжного блідо-рожевого яблуневого цвіту до гарячих яскраво-червоних гладіолусів, від розмаїтих життєрадісних кольорів осінніх Карпат до монохромного темно-коричневого очерету під вітром – Наталка Валенюк не обмежує ані своєї фантазії, ані палітри. Писанкові символи, стародавні знаки, що прийшли з глибини віків, осмислюються художницею особисто, вводяться у контекст сучасного мистецтва. Переносячи їх на полотно, вводячи у батіки та гобелени, Наталка не просто здійснює трансформацію між різними техніками і жанрами. Вона модернізує традицію, робить її невід’ємною частиною сучасності.

Будучи універсальною, Наталка Валенюк творить красу, за що не візьметься. Щоб помилуватися її мистецтвом, не завжди треба йти до галереї. Її чудові квіткові композиції та вигадливого дизайну торти можуть прикрасити найбільше свято і задовольнити найвишуканіший смак. Отримавши освіту в канадському Інституті рослинного дизайну, художниця прикрашає свята і приносить людям справжню радість.

Отож, завітайтe на виставку Наталки Валенюк до галереї КУМФ 5 лютого, і ця зустріч зі справжньою красою зігріє ваші серця.

 

Галина Костюк

 

PHOTO

Картина Наталі Валенюк