Монреаль вшанував пам’ять жертв Голодомору – Ґеноциду 1932-1933 років

Заходами Конгресу Українців Канади в Монреалі в суботу, 27 листопада 2010 р. урочисто відзначено 77-му річницю Голодомору-Геноциду в Україні 1932-1933 рр.

Відзначення почато Соборною Панахидою в катедрі Св. Софії на Розмонті, в супроводі зведеного хору під керівництвом пані Марійки Чолій, диригентки хору церкви Успіння Божої Матері. У своїх проповідях о. Володимир Кушнір та о. Євген Рудич висловили співчуття мільйонам жертв цього штучно створеного совєтським режимом Голодомору як акту геноциду, спрямованого проти українського народу.Голова Відділу КУК Монреаль Зоряна Гриценко Лугова (в центрі) і голова Комітету для відзначення Голодомору Богданна Гаврилюк (друга зліва) і визначні гості

Після Панахиди відбулася друга частина цього жалібного святкування. Голова Монреальського Відділу Конгресу Українців Канади Зоряна Гриценко Лугова привітала присутніх і представила гостей, серед яких були: Аґоп Еверкліян – від Консервативної партії Канади в окрузі П’єрфон-Доляр, Нагед Кусса – радник федерального міністра зі справ громадянства, імміграції та багатокультурности Канади у провінції Квебек і Родольф Гуснейм – від Консервативної партії Канади в окрузі Утремон. У своєму зверненні до присутніх Аґоп Еверкліян зазначив, що він прийшов на цю урочисту подію не як політик, а з місією передати звернення від прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера та від міністра зі справ громадянства, імміграції та багатокультурности Джейсона Кенні з приводу 77-их роковин українського Голодомору-Геноциду.

Аґоп Еверкліян висловив свою солідарність з українським народом, переживши геноцид проти вірменського народу. Він наголосив на важливості відзначення таких трагедій для виховання молоді, щоб вона знала страшну правду i щоб такі трагедії ніколи не повторювалися в історії людства.

На Соборну Панахиду прибули також Олена Захарова – перший секретар з питань діаспори, преси та культури в Посольстві України в Канаді, Ана-Марія Суруґ’ю – голова Жіночої ради етнічних громад Квебеку та редактор румунського тижневика “Зиґ-Заґ”. Оператор телевізійного каналу CTV знімав Соборну Панахиду для репортажу на телебаченні.

Організатор цьогорічних відзначень, голова культурно-освітнього комітету Конгресу Українців Канади й Комітету відзначення Голодомору Богданна Клецор-Гаврилюк представила мистецьку програму, в якій брали участь учні української школи ім. Митрополита Іларіона під керівництвом директора школи добродійки Людмили Попович, бандурист, бас-баритон Володимир Мота та бандурист з Києва Ярослав Джусь. Він прибув до Канади на запрошення Посольства України в Канаді для виступу на відзначеннях Голодомору в Оттаві. Пані Богданна також представила ікону іконописця Богдана Головацького, яку він, на прохання Владики Стефана Хміляра з Торонто, написав на відзначення 75-ої річниці Голодомору.

Головним доповідачем був відомий науковець з питань дослідження Голодомору, колишній професор Квебекського Університету, історик Роман Сербин. У жовтні ц. р. Конгрес Українців Канади нагородив його Шевченківською медаллю за невтомну працю над дослідженням геноциду в совєтській Україні та публікацією матеріалів про це.

Присутні також мали можливість ознайомитися з виставкою книжок на тему Голодомору. Прийняття приготувала Оля Нарепеха, голова організації “Доньки України”, разом із членкинями.

Наступного дня, 28 листопада 2010 р., в Домі Української молоді відбулася доповідь доктора Дарії Даревич, мистецтвознавця, професора історії мистецтва в Університеті Йорк, на тему “Зображення Голодомору в образотворчому мистецтві поза межами України”. Доповідь була організована Монреальським осередком Наукового Товариства ім. Т. Шевченка в Канаді.

Українська громада в Монреалі щорічно вшановує жертв Голодомору-Геноциду 1932-1933 рр.

PHOTO

Голова Відділу КУК Монреаль Зоряна Гриценко Лугова (в центрі) і голова Комітету для відзначення Голодомору Богданна Гаврилюк (друга зліва) і визначні гості