Едмонтонський Пласт при праці

Минулого літа едмонтонські пластуни взяли участь у Ювілейній Міжкрайовій Пластовій Зустрічі, що проходила в Центральній Канаді: табір “Батурин” у Болтоні (Квебек), провінційні заповідники “Алґонквін”, “Сам’юель де Шамплейн” і “Ґранді Лейк”, Оттава і “Пластова Січ” у Ґрефтоні, усі інші в Онтаріо. На ній відзначено 100-ліття скавтського руху, 95-ліття Пласту і 50-ліття першого ЮМПЗ. Сюди з’їхалися пластуни з чотирьох континентів, в тому числі й з України. На ЮМПЗ начальний пластун Любомир Романків іменував двох едмонтонських пластунок найвищим ступенем “Пластунки гетьманської вірлиці” Етту Арчер і Олесю Маркевич.

Хоч, звичайно, наше новацтво відбуває свої табори в Альберті, цього літа воно поїхало таборувати в  Манітобі.

8 вересня розпочалася праця в Домівці реєстрацією, а через тиждень уже відбувалися регулярні сходини новацьких (вік 6–12 років) роїв та юнацьких (вік 12–18 років) гуртків.

Теперішні й деякі колишні (тобто ті, що переїхали працювати в Україні) члени едмонтонського старшого пластунства (вік 18–30 років) і пластового сеньйорату (вік від 30 років) поїхали в ролі оглядачів на вибори до Верховної Ради України, що відбувалися 30 вересня. Так, Люба Бойко-Белл, Дарця Васараб-Ролланд, Андрій Горняткевич, Арета Грищук, Марко й Наталя Семотюки, Софія Скрипник та Іларіон Шулякевич були спостерігачами у Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Кіровоградській, Луганській і Харківській областях.

14 вересня в Домі української молоді відбулося Свято Покрови, на якому з особливою пошаною відзначено 100-річчя з дня народження пластуна-сеньйора Романа Шухевича – генерала-хорунжого Тараса Чупринки. Ще будучи юнаком, Р. Шухевич здобув найвищий ступінь – “Пластун гетьманського скоба”. У святковому концерті взяло участь пластове юнацтво разом з іншими молодечими організаціями, а окремо виступив пластовий ансамбль “Ре мінор”, в якому співають Микола Білаш, Орест Ґрох, Маркіян, Олесь і Степан Лазурки.

Повна назва нашої організації – “Пласт. Організація Української Молоді”. Що він – молодеча організація в Едмонтоні, було наочно продемонстровано на трирічному Конгресі Українців Канади, де, за винятком сеньйорки Софії Скрипник, усі делегати Едмонтонської станиці були старші пластуни: Олеся Маркевич, Марко Тимчак, Марко і Міла Якути.

День Пласту відзначали 28 жовтня, і на цей захід приїхали зі своїми виховниками юнаки і юначки зі станиці в Калгарі. Свято розпочато Божественною Літургією в церкві Св. Юрія Переможця – святого, який є покровителем скавтського руху взагалі, а Пласту зокрема. Після Богослужби усі переїхали до Домівки на святкову збірку й обід.

Відомо, що колиска Пласту – Львів, де 95 років тому д-р Олександр Тисовський (“Дрот”), Петро Франко та Іван Чмола зорганізували перші пластові частини. Згодом деякі пластуни вступили в ряди Українських Січових Стрільців і у 1918 р. брали участь у Листопадовому Чині. Пластуни і нині бережуть пам’ять про цей подвиг, дарма що згадане свято з ходом історії стало регіональним. Цю подію відзначено на Дні Пласту, а особливим теплим словом згадано Митрополита Андрея Галицького (Шептицького), який і морально, і матеріально підтримував Пласт у міжвоєнній Галичині і який упокоївся 1 листопада.

У День Пласту вручено ІІІ старшопластунське відзначення за видатну працю Миколі Білашеві, Зорі Боцюрків, Ареті Грищук і Адріяні Товстюк.

Листопадовий Чин відзначено уже традиційним маршем юнацтва 3 листопада.

У той же день відбулися загальні збори станиці, на яких вибрано провід на 2007-2008 рік. До станичної ради увійшли Ксеня Скрипник-Бубель, Марія Стадник і Орест Ґрох, а склад станичної старшини такий: Анна Сливинська – станична, Юрій Котович – заступник, Ярема Шулякевич – колишній станичний, Андрій Горняткевич – писар і референт преси, скарбники – Тамара Воротиленко і Тарас Боцюрків, голова кадри виховників – Славка Шулякевич, реєстратор – Христя Тетеренко, бібліотекарі й архівісти – Надія Цинцар і Марія Татчин, представник до місцевого Відділу КУК – Люба Бойко-Белл, координатори балів (облік добровільної праці) – Борис і Ліда Радьо, голови Пластприяту – Надя Кушка і Богдана Сабодаш, господар – Зенон Мартинків. До провірно-номінаційної комісії вибрано Зірку Когут, Семена Костюка й Ірину Лащик. Крамничка перебуватиме в руках Оксани Максимович, а обладнання доглядатимуть Міла Якута і Микола Білаш. Знову треба відзначити, що велика більшість названих – люди, яким близько сорока років і які мають дітей, отже, провід нашої станиці в руках молодих.

Пластуни беруть активну участь у музичному житті Едмонтону, керуючи деякими хорами чи співаючи в них. 4 листопада Українське Музичне Товариство Альберти відзначило своє 35-річчя концертом “Музичний калейдоскоп” у Домі Українського Національного Об’єднання, на якому виступив вищезгаданий пластовий колектив “Ре мінор”.

– Фотографії Олесі Тумин