Вона була символом безстрашності та відваги...

Не стало активістки українського національного і правозахисного руху Ірини Калинець.

На 72-му році життя зупинилося серце громадської діячки, активістки українського національного і правозахисного руху, поетеси Ірини Калинець (Стасів). Публіцист, письменниця, літературознавець, діяч дисидентського руху, Ірина Онуфріївна померла 31 липня внаслідок тривалої тяжкої хвороби (рак), з якою боролася роками... Її серце завжди боліло за Україну, тепер Україні болить за цю втрату... 1 серпня, о 18.00, у церкві Св. Климентія Папи у Львові відбувся парастас. 2 серпня, з 10.00 до 12.00, у церкві Святої Трійці – прощання. Поховали Ірину Калинець на Личаківському кладовищі.

Життя Ірини Калинець – це сплетені в одне ціле боротьба і творчість. Разом з чоловіком Ігорем Калинцем, відомим громадським діячем, поетом, вони пережили табори, заслання, цькування радянської системи і не втратили віри в Україну та її майбутнє. Після закінчення філологічного факультету Львівського Університету вона викладала українську мову, літературу, публікувала вірші для дітей у періодичних виданнях. У 1970 році за виступи на захист переслідуваних діячів культури її звільнили з роботи. Та своєї громадської позиції Ірина Калинець не змінила. Протестувала проти арешту Валентина Мороза, Ніни Строкатої, брала участь у виданні нелегального журналу “Український вісник”. Радянська влада не побажала дивитися на її дії крізь пальці і засудила до шести років ув’язнення і трьох років заслання – за статтею “Антирадянська агітація і пропаганда”. Покарання вона відбувала в Мордовії разом зі Стефанією Шабатурою та Надією Світличною.

Повернувшись до Львова у 1981 році, стала співредактором культурологічного журналу “Євшан-зілля”, була серед організаторів “Меморіалу”, Руху, увійшла в Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, написала понад три сотні статей. З 1987 року Ірина Стасів-Калинець бере участь у русі за відродження УГКЦ, у створенні Товариства Української Мови, Народного Руху України, бореться за українізацію освіти. 1990 року її обрали депутатом Верховної Ради. За громадську діяльність вона отримала титул “Героїня Світу” та орден Княгині Ольги ІІ ступеня.

Ніколи не полишала вона і творчість. Ірина Калинець – автор збірок “Поезії”, “Шлюб з полином”, книжок для дітей “Лелека і Чорна Хмара”, “Казки іграшкового телефону”, історичного детективу “Вбивство тисячолітньої давності”, наукових праць, численних публіцистичних статей, есеїв.

 

Оксана Зьобро