1 – Пам’ятник Тарасові Шевченку в ОттавіВ Оттаві відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку

Лариса Гринда

2 – Ведучі церемонії – посол України в Канаді д-р Ігор Осташ і сенатор Канадського парламенту Рейнелл Андрейчук26 червня у столиці Канади Оттаві відбулася знаменна подія урочисто, при великій кількості представників ук-
раїнської канадської громади та високих канадських достойників і дипломатів відкрито памятник світочеві українського народу, всесвітньовідомому українському поетові та пророкові Тарасові Шевченку.

Треба відзначити, що ідея зродилася ще у 2005 році, після відвідин Оттави славетним скульптором українського походження Лео Молом. Згодом дружина мистця, після його смерті, подарувала оттавській громаді пам’ятник Тараса Шевченка його роботи, який зберігався в Оттаві з 2006 року. Відтоді почав свою нелегку та сподвижницьку працю Комітет зі спорудження пам’ятника, який очолив пан Орест Дубас. До нього долучилися інші ентузіасти, котрі жертвенно працювали, збираючи кошти на побудову пам’ятника, підшукуючи відповідне місце для його встановлення. Знаменно, що відкриття пам’ятника було приурочене 120-ій річниці поселення українців у Канаді.

Довгоочікуваний день відкриття. На майдані поруч з церквою Святого Івана Хрестителя постав пам’ятник Тарасові Шевченку. Це триповерхова композиція, яка, окрім самого молодого Кобзаря, складається ще із трьох фігур персонажів його творів – Катерини з дитятком, Гайдамаків та Кобзаря. Сама скульптура молодого Шевченка – заввишки три метри, три інші скульптури комплексу – по метру. Пам’ятник Шевченкові буде одним із найвищих в Оттаві.

3 – Президент Українсько-Канадської Шевченківської Фундації Андрій Гладишевський4 – Президент Конгресу Українців Канади Павло ҐродУрочисту церемонію відкриття пам’ятника вели посол України в Канаді д-р Ігор Осташ та голова Комітету у закордонних справах та міжнародної торгівлі Сенату Парламенту Канади Рейнелл Андрейчук.

Юна Ксеня Біланюк прочитала вірш Тараса Шевченка “Та не однаково мені” п’ятьма мовами.

З привітами з нагоди такої важливої події в житті українців Канади виступили очільники провідних українських громадських організацій Канади – президент Конгресу Українців Канади Павло Ґрод та президент Українсько-Канадської Шевченківської Фундації Андрій Гладишевський. Також слово мав голова Комітету зі спорудження пам’ятника Орест Дубас.

Від імені міністра закордонних справ Канади Джона Бейрда привітав українську громаду депутат від правлячої Консервативної партії Канади Тед Опіц. Також слово було надано нещодавно обраному на посаду голови Канадсько-Української Групи Дружби в Парламенті Канади депутату Роберту Сопаку. Від імені прем’єра провінції Онтаріо виступив впливовий член провінційного уряду – міністр інфраструктури Боб Шареллі. Серед виступаючих також був заступник прем’єра провінції Саскачеван Кен Кравець. Від імені мера міста Оттави присутніх привітав його заступник Стів Дерош.

6 – Зліва направо: заступник мера Оттави Стів Дерош, скульптор Олег Лесюк, посол України в Канаді д-р Ігор Осташ5 – Голова Комітету зі спорудження пам’ятника Орест ДубасПрибули на відкриття пам’ятника й гості з України: заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко, який виступив з привітанням, депутат ВР України Євген Суслов, мер міста Канева Віктор Ніколенко, народна артистка України Ніна Матвієнко та інші.

Зняти накриття із новоспо-рудженого пам’ятника доручили молоді – представникам молодіжних українських організацій. Зокрема двоє із них – Кристин Ґловер та Богдан Коваль – члени Молоді Українського Національного Об’єднання.

Відтак освятили монумент Єпископ Української Греко-Католицької Церкви Владика Стефан та Єпископ Української Православної Церкви Владика Андрій в сослуженні численних священиків та священнослужителів інших церков.

7 – Зняти накриття з новозбудованого пам’ятника доручили молодіПоруч із пам’ятником українські та канадські гості висадили козацький дуб як символ міцності українських коренів, підсипавши його землею з могили Тараса Шевченка в Каневі.

З нагоди 120-ліття поселення українців в Канаді та на згадку про церемонію відкриття пам’ятника заступнику мера Оттави Стіву Дерошу посол України в Канаді та скульптор Олег Лесюк вручили спеціально виготовлену мистцем пам’ятну дошку.

8 – Поруч з пам’ятником садять дуб (зліва направо): мер Канева Віктор Ніколенко, посол України в Канаді д-р Ігор Осташ, заступник мера Оттави Стів Дерош, депутат ВР України Євген Суслов, заступник голови ВР України Микола ТоменкоПісля урочистої церемонії почався концерт, який відкрила Канадська капела бандуристів під диригенту-рою заслуженого артиста України д-ра Віктора Мішалова. Бандуристи виконали програму музичних творів на слова Шевченка “Слово Тараса”. І музика, і виконання були чудовими, але, як зауважувало чимало глядачів, це виглядало не на окрему точку концерту, а на цілий окремий концерт.

9 – Ксеня Біланюк читає поезію Шевченка на 5-ти мовахЕстафету перебрав танцювальний ансамбль “Світанок” з Оттави. Відтак виступила неповторна Ніна Матвієнко – народна артистка України, лауреат Шевченківської премії, “золотий голос” України. Співав хор церкви Св. о. Миколая з Торонто (диригент Жанна Зінченко), тріо бандуристок у складі Олени Гриньків, Надійки Полянської та Адріяни Туз (Торонто), дует у складі Наталі Колач-Кулинич та Олега Бунчі (Торонто), хор “Відлуння” з Монреалю (диригент Іван Ґутич), декламувала поезію Ірина Завадська, розважав публіку відомий український казкар Сашко Власюк (Сашко-лірник) з України, грав на бандурі заслужений артист України Віктор Мішалов та фіналіст конкурсу “Україна має талант” Ярослав Джусь. На закінчення концерту усі учасники та присутні виконали безсмертний Шевченків “Заповіт”.

10 – Співає народна артистка України Ніна МатвієнкоPHOTOS

1 – Памятник Тарасові Шевченку в Оттаві

11 – Виступає танцювальний ансамбль “Світанок” з Оттави2 – Ведучі церемонії посол України в Канаді д-р Ігор Осташ і сенатор Канадського парламенту Рейнелл Андрейчук

3 – Президент Українсько-Канадської Шевченківської Фундації Андрій Гладишевський

4 – Президент Конгресу Українців Канади Павло Ґрод

5 – Голова Комітету зі спорудження памятника Орест Дубас

6 – Зліва направо: заступник мера Оттави Стів Дерош, скульптор Олег Лесюк, посол України в Канаді д-р Ігор Осташ

7 – Зняти накриття з новозбудованого памятника доручили молоді

8 – Поруч з памятником садять дуб (зліва направо): мер Канева Віктор Ніколенко, посол України в Канаді д-р Ігор Осташ, заступник мера Оттави Стів Дерош, депутат ВР України Євген Суслов, заступник голови ВР України Микола Томенко

9 – Ксеня Біланюк читає поезію Шевченка на 5-ти мовах

10 – Співає народна артистка України Ніна Матвієнко

11 – Виступає танцювальний ансамбль “Світанок” з Оттави