Українське ретро Богдана Весоловського повертається

Галина Терещук

Українці лише тепер відкривають для себе геній композитора Богдана Весоловського.

1 - Богдан Весоловський30 травня минуло 97 років від дня народження Богдана Весоловського, композитора-пісняра, під танго і фокстроти якого у 30-х роках танцював чи не увесь україномовний Львів. 75 років танго “Прийде ще час” не старіє, а “Лети, тужлива пісне” є донині славна для українських емігрантів. 1 червня на будинку митця у Стрию, що на Львівщині, де він жив з 1917 до 1938 року, встановили меморіальну дошку.

Старші люди пам’ятають чудове танго “Прийде ще час”, написане 22-річним композитором Богданом Весоловським у його рідному Стрию. У 30-х у Львові та містечках українські вечорниці не обходились без участі веселої “Капели Яблонського”, до якої входили Богдан Весоловський і Анатолій Кос-Анатольський.

Богдан Весоловський, який походив з інтелігентної української родини, почав писати пісні у 16 років, а вже через сім років його українське танго “Прийде ще час” стало шлягером. Талановитий молодий чоловік зумів у польській Галичині українську пісню зробити надпопулярною, настільки якісною, що її співали на всіх забавах українці, а молодому авторові не давали переходу на львівських вулицях.

2 - Скульптор Олег ЛесюкТоді Богдан Весоловський студіював право у Львівському Університеті і водночас навчався в Музичному Інституті імені Лисенка. Здобувши освіту, у 1938 році він поїхав працювати на Закарпаття. Але через політичні переслідування змушений виїхати у Відень, де захистився, якийсь час працював, і вже далі доля занесла його у Канаду, як і багатьох інших українських митців 30-40-х.

Однак попри заборону творів та імені Богдана Весоловського у радянський час, багато людей берегли у пам’яті улюблені пісні галичанина. Митець присвятив себе музиці та розвиткові української культури в Канаді: писав пісні, організував музичні колективи і вчив молодь, працював на українському радіо, видавав ноти і записував платівки власних композицій. Але у 1971 році 56-річний представник українського ретро Богдан Весоловський помер. Його прах рідні перевезли в Україну і поховали на цвинтарі у Стрию.

3 – Меморіальна таблиця, яку встановили на будинку Богдана Весоловського у Стрию.Майже 130 пісень залишив Богдан Весоловський. Сто видані в окремому збірнику. І тільки тепер виготовили меморіальну таблицю, яку встановили на будинку Богдана Весоловського у Стрию. Її автор, голова Української Спілки Образотворчих Митців у Канаді, скульптор Олег Лесюк вважає Богдана Весоловського яскравим і невід’ємним представником української культурної спадщини.

“Коли думаєш про цю людину, слухаєш пісні, то розумієш, який це видатний українець. Таких людей потрібно цінувати. Я хотів у бронзі передати політ пісні, яку творив Весоловський, і його переїзд у Канаду був летом. Хотілось і свої пережиття, наскільки це можна було, передати у меморіальній таблиці”, – каже Олег Лесюк.

Вперше до дня народження видатного українця видано диск з його піснями “Стрийське танго”, нагромаджуються і експонати до майбутнього музею Богдана Весоловського у Стрию. Колишній посол України в Канаді Ігор Осташ розповів, що недавно йому подарували раритетні платівки з автографом композитора.

“У нас є унікальні колекції нот, спогадів, фотографій. Ми хочемо повернути Весоловського не лише додому, а повернути його спадщину. Наша культурно-мистецька акція, яка відбулася у Стрию 1 червня, називається “Прийшов вже час”, що є парафразом назви відомого танго митця. Вже прийшов час, щоб ім’я нашого славного земляка записати золотими літерами в історію української культури”, – зазначив Ігор Осташ.

Наступного року в день народження композитора у Стрию планують провести перший Міжнародний фестиваль ретро-музики імені Богдана Весоловського. І там теж, як і в ці дні, звучатиме це неповторне українське танго довоєнного Львова.

 

 

PHOTOS

1 - Богдан Весоловський

2 - Скульптор Олег Лесюк

3 – Меморіальна таблиця, яку встановили на будинку Богдана Весоловського у Стрию.