Бл. п. Мар’ян Дальний (Горгота)

Ділимося сумною вісткою з українською громадою, що 17 червня 2007 року відійшов у вічність бл. п. Мар’ян Дальний. Мар’яна Горготу в діаспорі більше знають як Мар’яна Дального. Під цим псевдом він був активним в організації Об’єднання Демократичної Української Молоді (ОДУМ), в УРДП, редактором журналів “Молода Україна”, “Нові Дні” та автором дописів, що з’являлися друком понад півстоліття у пресі діаспори.

В лавах УРДП були переважно вихідці з центральних та східних земель України, колишні громадяни радянської України, які зазнали колективізації,  розкуркулень, голоду 1933 року, заслань та переслідувань, а їхні діти належали до ОДУМу. Мар’ян Дальний хоч і походив із Львівщини, в середовищі “східняків” завжди почувався своїм, бо він був соборником не на словах, а на ділі.

Редагувати журнал чи газету в діаспорі було нелегкою справою. Бо редактори, в тім числі й Мар’ян Дальний, плекали (в буквальному розумінні) журнал у вільний від праці час та по суботах і неділях. Крім того, хоч комуністична пропаганда твердила, що видання “буржуазних націоналістів” виходять на долари акул Воллстріту, мусили роздобувати кошти на їх утримання. Редактори та члени редакційних колегій працювали без винагороди, на громадських засадах, за “дякую”, і лише деяким дописувачам деколи випадав мінімальний гонорар.

За півстоліття праці з молоддю ОДУМу та в суспільно-громадській і політичній діяльності в Мар’яна Дального назбиралося понад дві тисячі листів, отриманих від 212 авторів. А ними були відомі поети, прозаїки, науковці, історики та мистці. Він вів широке листування з Іваном Багряним, Віталієм Бендером, Лесею Богуславець, Олексою Веретенченком, Олек-сою Воропаєм, Михайлом Воско-бійником, Олексою Гай-Головком, Костем Гіммельрайхом, Яриною Голуб, Анною Горбач, Йосипом Гошуляком, Іваном Кубинцем, Романом Ільницьким, Анатолієм Калиновським (Таланом), Петром Карпенком-Криницею, Григорієм Костюком, Іваном Кошелівцем, Юліяном Мовчаном, Дмитром Нитченком, Петром Одарченком, Уласом Самчуком, Василем Чапленком, Ганною Черінь, Миколою Шламкевичем, Анатолієм Юриняком та багатьма іншими.

За журналістську діяльність Мар’ян Дальний відзначений багатьма грамотами, подяками уряду Канади. У 1956 році отримав грамоту ЦК УРДП за підписом Івана Багряного та Михайла Воскобійника. В ній, зокрема, зазначено: “З нагоди 1000-го числа часопису “Українські Вісті” Центральний Комітет Української Революційно-Демократичної Партії висловлює Вам глибоку подяку за Вашу теперішню і колишню щиру й віддану працю для розбудови цього часопису. Ваша енергія, вкладена сюди в ім’я загального добра, заслуговує і завжди заслуговуватиме на найглибшу увагу й пошану. Щире Вам спасибі і найкращі побажання”.

Ліга Українських Меценатів вручила Мар’яну Дальному нагороду – Диплом ім. Дмитра Нитченка 2003 року за багаторічне редагування журналу “Нові Дні” та пропаганду українського друкованого слова.

Велику допомогу в редагуванні журналу “Нові Дні” Мар’янові Дальному в останні роки життя надавала його дружина Ада, забезпечуючи підтримку цього популярного часопису комерційними оголошеннями (на фінансове утримання), а згодом стала адміністратором і секретарем.

Нехай канадська земля буде Мар’янові Дальному легкою, і спомин про нього нехай залишиться ще на довгі роки.

Вічная пам’ять!