Спільне Свячене Відділу ОУК і Філії УНО Торонто-Захід

      1 - Отець Остап Чорній проводить молитву перед обідом, справа – голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна ПрокопівДень Воскресіння Ісуса Христа – Великдень – одне з найбільших свят християн, а Великодні Свята українців славні і своїми обрядами. У дохристиянські часи на Воскресіння припадало свято весняного сонця і пробудження природи від довгого зимового сну. За народними спостереженнями, цього дня і сонце якось особливо світить, кажуть, сонце “грає”, воно народжується заново як символ божества, що є запорукою життя на Землі. Отже, Великдень, у своїй першооснові – це свято весни, свято воскресіння землі та природи в цілому до нового життя. На теренах України святкувати Великдень як Воскресіння Ісуса почали ще наприкінці першого тисячоліття. З роками це свято стало частиною місцевої культури, замінивши місцеві звичаї і адаптувавши місцеві обряди й атрибутику. Що ж то за свято – Великдень? Сьогодні воно має й іншу назву – Паска. Цей величний, свiтлий день прийшов до нас iз Нового Завiту... Великдень називається так тому, що в той час, коли Христос народився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперешніх треба сім зложити, щоб був один тодішній. Тоді було, як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж у суботу ввечері. А як розпяли Христа дні поменшали. Тепер тільки царські ворота в церкві стоять навстіж сім днів...

Традиційно в цю весняну пору Відділ ОУК і Філія УНО Торонто-Захід проводять Спільне Свячене, куди запрошують членів організації та гостей. Цього року така зустріч відбулася 29 травня в Домівці УНО Філії Торонто-Захід. З вітальним привітом виступив новообраний голова Філії УНО Торонто-Захід Тарас Пелех, після чого отець Остап Чорній поблагословив страви та провів молитву. До Відділу також надійшов письмовий привіт від голови Крайової Управи ОУК ім. О. Басараб Олі Шевель, який зачитала секретар КУ ОУК Оксана Коломоєць.

2 - Музичний виступ членок Відділу ОУК Торонто-Захід – вчителів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід, зліва направо: Наталя Савицька, Оксана Левицька (ведуча свята), Людмила Погорєлова, Оксана Коломоєць, акомпанує на бандурі Марія СудакСправді панував дух родинної зустрічі, родини, яка зійшлася поспілкуватися і поділитися своїми думками, враженнями й радощами. Членкині Відділу ОУК Торонто-Захід брали активну участь у культурній частині свята. Згадувалися давні українські традиції, пов’язані зі святкуванням Великодня, як, наприклад, випікання пасок, які випiкали в Чистий четвер iз пшеничного борошна на яєчних жовтках. Це традиція, якої дотримуються українці споконвіків. І того дня господині нашого Відділу ОУК надали можливість присутнім посмакувати запашні паски.

Гості та члени організацій з цікавістю слухали ряд легенд. Цікавою була розповідь про історію і важливість освячених яєць, яка була представлена у в’язанці Великодніх традицій. Нашi пращури вiрили, що у свяченому яйцi мiститься 40 милостей i Дух Святий. Стосовно писанок є така легенда. Краплі крові Христа, якого розіп’яли, впали на землю, скам’яніли і мали вигляд курячих яєць. Богоматір плакала, і її гарячі сльози залишили на них сліди у формі візерунків. Також – звідки пішла традиція дарувати фарбовані яйця? Саме Марiя Магдалина, проповiдуючи Христову науку, прийшла до Риму для проповіді Євангелія. Зайшовши аж у двiр римського iмператора Тiберiя, вона піднесла імператору в дар яйце – червону крашанку – зі словами: “Христос Воскрес!” І вже тодi почала свою проповiдь. Той, не вірячи, вигукнув: “Це так само неймовірно, начебто яйце стало червоним”. Після його слів яйце почервоніло... За прикладом Марії пiшли iншi християни й почали в день Святої Паски обдаровувати одне одного крашанками і писанками.

3 - Ведуча свята Оксана ЛевицькаЗатамувавши подих, усі слухали вірш Наталі Турукало про Матір Божу в авторському виконанні. А членкині Відділу ОУК Торонто-Захід – вчителі Рідної Школи УНО Торонто-Захід дарували пісню “Через поле України ішла Божа Мати”, яку підхопили всі присутні. У виконанні Валентини Горовенко прозвучав вірш “Великодні дзвони”, срібний голос яких вітер зносить до небес, та велично лунають світанкові славні Богові й весні. Приємною несподіванкою була інсценізація міфу про трьох братів-мисливців – Тура, Пана та Яра, яку підготувала сім’я Лучківих.

Українці – народ, який підтримує давні традиції своїх предків, хоча багато з тих звичаїв вже не збереглися до сьогодні. Є важливий звичай, який проповідує наша Церква, – привітати кожного з радістю Воскресіння: на Великдень, як зустрінеш якого чоловіка, хоч і незнайомого, поклонись та привітайся. Цього дня потрібно вітатися зі всіма. У своєму заключному слові Таня Прокопів, голова Відділу ОУК Торонто-Захід, закликала: “Тож привітаймо одне одного, вознесім славу Ісуса Христа, та нехай душі наші наповнюються злагодою і вірою Христовою в добро!”


Оксана Левицька,

членка Відділу ОУК Торонто-Захід


PHOTOS

1 - Отець Остап Чорній проводить молитву перед обідом, справа – голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна Прокопів

2 - Музичний виступ членок Відділу ОУК Торонто-Захід – вчителів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід, зліва направо: Наталя Савицька, Оксана Левицька (ведуча свята), Людмила Погорєлова, Оксана Коломоєць, акомпанує на бандурі Марія Судак

3 - Ведуча свята Оксана Левицька