Михайло Ратушняк: 

“У канадських підприємців є чому повчитися”

Михайло РатушнякНещодавно у Канаді перебував успішний підприємець з України, з Тернополя, депутат Тернопільської міської ради Михайло Ратушняк. Він приїхав на запрошення Канадсько-Української Торгової Палати, щоб ознайомитися з діяльністю канадських компаній і перейняти їх досвід, а також розповісти канадським підприємцям про розвиток підприємництва в Україні.

Ми скористалися нагодою і попросили пана Ратушняка відповісти на кілька запитань кореспондента “Нового Шляху” Лариси Гринди.


Пане Ратушняк, розкажіть нашим читачам трохи про себе.

Народився я в Тернополі і мешкаю тут донині. Це чудове місто з тихими вуличками і затишними скверами, лагідною умиротвореністю і привітними людськими обличчями, яких, як мені здається, не знайдеш в жодному іншому місті України чи світу.

Після закінчення десятирічки здобув три вищі освіти: інженера-механіка у Львівській Політехніці, менеджера-економіста в Терно-пільській Академії народного господарства та магістра державного управління у Львівському ре-гіональному інституті державного управління при Президентові України. Навчання завжди поєднував з працею.

Моя підприємницька діяльність почалася з 1989 року у сфері громадського харчування. Це були складні часи, і утвердження моє як підприємця відбувалося непросто – з невдачами, розчаруваннями і навіть поразками. Але завжди мав у глибині душі віру у себе і завжди намагався бути відкритим та чесним і щодо себе, і щодо інших.

Я виховувався у християнській сім’ї, моя мама була вчителькою, і в нашій родині Божі заповіді стали святим і найвищим законом. Я завжди пам’ятав, що Бог наділив нас талантами, щоб ми їх використали для добра людей, працювали в поті чола на загальне благо і змогли чесно відповісти за всі наші вчинки перед лицем Господа.

Коли мене запитують, чому я, успішний підприємець, вирішив зайнятися політикою, то відповідаю, що зрозумів, що це – моє покликання, можна сказати, вище призначення. Я не хочу жити і боротися тільки за власний достаток і щастя, я прагну зробити це для людей, зокрема тернополян, оскільки люблю своє місто і людей, які в ньому мешкають.

Що Ви маєте на увазі – зайнятися політикою?

У 2000 році я вступив у Народний Рух України (пізніше Українська народна партія). У 2002 та 2006 роках обирався депутатом Тернопільської міської ради, у 2009 році на дочасних виборах був обраний депутатом Тернопільської обласної ради. У 2012 році балотувався у депутати Верховної Ради України. У 2010 році вийшов з УНП. Сьогодні є депутатом Тернопільської міської ради.

Після тривалих і болісних роздумів я зрозумів, що жодна політична сила в Україні не спроможна у нашій країні змінити ситуацію на краще. Це показали 20 років втрачених ілюзій, 20 років надій і розчарувань. Змінити ситуацію можуть тільки самі люди за умови, якщо всі будуть єдині, згуртовані, тобто стануть ГРОМАДОЮ. І з того часу всі мої зусилля, весь інтелект і душевні поривання, надії і мрії спрямовані на те, щоб ГРОМАДА росла і розвивалася.

Пане Ратушняк, я знаю, що Ви ще й є головою Ліги підприємців “Українська справа”. Чим займається ця громадська організація?

Історія організації почалася у 2010 році, коли близько 60 підприємців об’єдналися у Спілку підприємців “Українська справа”. Наше гасло – “Свій до свого по своє”.

Підприємці Спілки ініціювали та були учасниками багатьох громадських акцій та економічно-політичних заходів, брали участь у роботі регіональної ради підприємців Тернопілля, у благодійних акціях.

Впродовж усіх років від створення Спілка підприємців “Українська справа” також була ініціатором та учасником різних громадсько-культурних заходів.

Останні три роки підприємці Спілки щорічно формують фонд всеукраїнської культурно-мистецької премії імені Братів Богдана та Левка Лепких, сприяючи цим відродженню та популяризації українських національних традицій та культури. Також за сприяння учасників Спілки в Тернополі проходить щорічний Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюму “Цвіт вишиванки”.

Станом на початок 2013 року Спілка налічувала понад сто підприємців, багато з яких є добре відомими тернопільській громаді завдяки своїй громадській і благодійній діяльності.

19 лютого 2013 року Тернопільським міським управлінням юстиції зареєстровано громадську організацію “Ліга підприємців “Українська справа”. Юридична реєстрація нашої організації, яка отримала дещо змінену назву (у зв’язку з неможливістю, відповідно до нового законодавства, використання в назві слова “Спілка”) стала для нас початком нового, якісно вищого рівня організації та діяльності.

Які найближчі плани Ліги підприємців?

Сьогодні як ніколи людям потрібна підтримка на отримання позичок для ведення власної справи та відкриття нових підприємств. Я не кажу про гігантські бізнеси, олігархів, мільйони доларів. Я говорю про звичайних людей, котрі не можуть собі дозволити взяти позичку на такий процент, який пропонують українські банки. Тому у наших намірах – всіляко сприяти створенню кредитної спілки в Тернополі, взагалі підтримка кооперативних ініціатив.

У Канаді є величезна, багаторічна історія кредитових спілок. Канада уже надала і надалі надає допомогу Україні в цьому напрямку. Вважаю, що для тернополян було б надзвичайно цікаво і необхідно ознайомитися з діяльністю кредитівок, тому обов’язково варто вислати наших фахівців для перейняття досвіду.

Також надзвичайно важливим є створення сприятливого інвестиційного клімату в Україні – західні інвестори не повинні боятися вкладати свої гроші в Україну, вони мусять бути певними, що їх ніхто не обшахрує, що тут діють закони. Тільки тоді це працюватиме на розвиток бізнесу в Україні.

Я приїхав у Канаду для налагодження контактів, щоб у майбутньому зорганізувати взаємовигідну співпрацю між бізнесовими середовищами України та діаспори. Знайомлюся з канадськими підприємцями, членами Канадсько-Української Торгової Палати. У них є чому повчитися – провадять успішні бізнеси, а до того ж, підтримують різні проекти і заходи, які відбуваються в українській громаді. Чудовий досвід! Будемо переймати.

Зокрема, я був запрошений на Форум, який відбувся 1 червня в Інституті Св. Володимира в Торонто, де мав нагоду виступити перед студентами та учасниками і розповів їм про нашу громадську діяльність у Тернополі, про наші ініціативи і зв’язки з молодіжними організаціями Пласт, СУМ та церковними громадами.

Також завдяки д-ру Юрієві Фотію, який гостив мене і зорганізував надзвичайно цікаву і пізнавальну програму, я зустрівся з багатьма визначними канадцями українського походження – головою СФУЖО Орисею Сушко, професором Любомиром Луцюком з Кінґстону, під час перебування у Монреалі дав інтерв’ю на Radio Ukraine і відбув зустріч з президентом Світового Конгресу Українців Евгеном Чолієм та режисером фільму “Окрадена земля” Юрієм Луговим. Під час усіх цих зустрічей ми обговорювали, як краще налагодити співпрацю між українцями в Україні та Канаді, як ми можемо одне одному допомогти і посприяти в тих чи інших питаннях.

У Торонто, на Річних Загальних Зборах Канадсько-Української Тор-гової Палати я виступив зі словом від імені українських підприємців і розповів про діяльність Ліги підприємців “Українська справа”.

Я дуже вдячний д-ру Юрієві Фотію і його дружині Ларисі за гостинність і за те, що він показав мені Канаду – таку чудову у всіх аспектах країну. Ми побували і в Оттаві, і у провінції Квебек, і на Ніагарському водоспаді, і у ще багатьох мальовничих місцях. Тому буде про що розповідати в Україні.

PHOTOS

Михайло Ратушняк