На теренах Росії постає Український Конгрес

Олена Матусова

Голова Українського Конгресу Росії  Любов ДяченкоМосква – Українці Росії об’єднались у нову організацію – Український Конгрес. Таке рішення ухвалили днями на спільному засіданні керівників і членів українських регіональних організацій Російської Федерації і Москви. Там же обрали голову новоствореної організації – Любов Дяченко. Протягом трьох місяців учасники засідання повинні зібрати необхідні документи з регіональних відділень, створених у більш ніж половині суб’єктів Росії, для подання їх до органів реєстрації.

Раніше цього місяця, 18 травня, Верховний суд Росії ухвалив виключити Об’єднання Українців Росії з єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Про цілі створюваного Українського Конгресу Росії Радіо розпитувало в його голови Любов Дяченко.

– Саме об’єднання, яке ми тут створюємо у Москві, – це орган, який буде надавати допомогу в роботі громадським організаціям у регіонах. А от громадські організації в регіонах – вони вже вибудували свої відносини з місцевими органами влади. І, наскільки я знаю, бо сама працювала в Якутії, багато з них має дуже добрі взаємини. І вони вже налагоджені. І повністю там впливати або щось змінювати ми не збираємося. Наше завдання – координувати цю діяльність і там, де потрібна допомога, – допомагати.

Ми створювалися для того, щоб можна було говорити про те, що у нас сьогодні оті організації не самі по собі, а що вони об’єднані в єдину організацію російських українців.

– Останнім часом українські громадські організації переслідували невдачі. Що Ви плануєте для того, щоб не повторити сумну долю Ваших попередників?

– Ну, давайте не забігати наперед. Я сподіваюсь, що ми новими силами зробимо все, щоб ця організація не мала такої долі. Але я хочу сказати, що Об’єднання Українців Росії працювало 20 років, то ми не можемо сказати, що в нього була така зовсім погана доля. Те, що трапилося в останні роки, можливо, для цього були суб’єктивні та об’єктивні якісь причини. То ж ми просто сьогодні шукаємо якісь шляхи, щоб ті причини більш не з’явилися. Щоб організація така, яка була створена у 1992 році, щоб вона була і сьогодні такою, щоб це було аналогічно першій, яка мала свої досягнення, і щоб ті люди, які керували на той час, вони були відомі в Росії, щоб їх поважали. Я думаю, що ми повернемося до того, щоб нас поважали. А ми будемо ставитися як гідні громадяни Росії до російської влади.

– Які основні цілі ставить перед собою Український Конгрес Росії?

– Сьогодні основна наша ціль – зареєструватися. А далі в нас взагалі робота з молоддю, щоб з’явилося більше молоді. Це також підняття української культури і традицій, щоб вона була на теренах Російської Федерації відома, щоб її чули і визнавали. І це вже моє бачення. Я вважаю, що люди, які вклали в Російську Федерацію свої знання, свої сили, працюючи тут не один десяток років, щоб вони були теж признані. І щоб Росія гордилася ними, і щоб говорили, що це українці, які внесли свій вклад у розвиток Росії.

– Український прем’єр Микола Азаров пообіцяв матеріальну підтримку співвітчизникам. На яку конкретну підтримку розраховує Український Конгрес Росії?

– Якщо говорити про якусь фінансову допомогу, то сьогодні я нічого не можу сказати, тому що у мене таких даних щодо Азарова немає. Що взагалі стосується допомоги, то це питання, яке ми порушували ще раніше. Це щоб тут було і телебачення, щоб воно було вільне, радіотрансляції, щоб вільніше доходила сюди преса, інформація всіляка, окрім інтернету. Тому що, говорячи про інтернет, не у всіх організацій він є, не у всіх українців, які живуть десь далеко на теренах Росії, теж є інтернет. А якщо буде преса, буде радіо, телетрансляції, люди зможуть більше побачити. Вони будуть знати, що їх не забули, для них щось показують. У цьому відношенні хотілося б, щоб уряд України допомагав. Можливо, вирішувати якісь питання відносно шкіл.

Якщо буде між Україною і Росією домовленість про відкриття таких шкіл на території Росії, це теж нам би допомогло швидше робити, якщо є якісь перепони. Є також питання і громадянства, тому що це питання на сьогоднішній день не вичерпане. Люди, які свого часу були в Радянському Союзі, не всі замінили паспорти на громадян Росії або України. І соціальні є питання. Можливо, якісь і політичні питання, про які будемо міркувати.

– Чи не боїтеся Ви, що, якщо почнете торкатися політичних питань, Вас може чекати така ж доля, як і Ваших попередників?

– Я вважаю, що ми не повинні порушувати політичних питань. Ми – громадяни Росії і повинні бути чемними до держави, в якій ми живемо. Тому ті питання, які будуть у рамках нашої статутної діяльності, ми будемо вирішувати і порушувати. А питання, які не будуть входити до нашої статутної роботи, ми порушувати не будемо. Я сподіваюсь, що ми зможемо порозумітися в цьому питанні і з російським урядом, і з українським урядом.

 

PHOTO

Голова Українського Конгресу Росії  Любов Дяченко