Майстерня “Рідна Школа” в Торонто

 

Оксана Левицька,

голова Комітету

Рідного Шкільництва

Дирекції УНО Канади

www.unfcanada.ca/RidnaShkola

1 – Презентація д-р Оленки Білаш, Альбертський Університет, ЕдмонтонУ квітні 2009 року вчителі та освітяни Рідних Шкіл УНО з різних куточків Канади зїхалися в Едмонтон, щоб обговорити питання відродження освіти з української мови та культури шляхом започаткування чи провадження Рідних Шкіл або класів у мовних центрах при філіях Українського Національного Обєднання. Майстерня “Рідна Школа” проводилася з ініціативи Дирекції УНО Канади у співпраці з Мовним центром української мови при Альбертському Університеті.

З того часу минуло два роки, протягом яких на теренах Рідного Шкільництва УНО стався ряд позитивних змін та подій. Завдяки ініціативі, знанням та завзяттю вчителів Рідних Шкіл на сьогоднішній день маємо відновлені нові школи в Судбурах (пров. Онтаріо) та Реджайні (пров. Саскачеван). Втілюється в життя новий проект української денної програми “Садочок” УНО в Саскатуні (пров. Саскачеван). Позитивні зміни у відродженні Рідних Шкіл надихнули на створення Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади на 36-му З’їзді Українського Національного Об’єднання та Братніх Організацій, який відбувся в жовтні минулого року в Монреалі. Саме цим комітетом була організована і проведена чергова майстерня “Рідна Школа” 14-15 травня цього року в Торонто. Даний захід став продовженням ініціативи Дирекції УНО Канади щодо відродження та започаткування Рідних Шкіл при філіях УНО. Тему майстерні визначила потреба методичної допомоги вчителям, що відродили Рідні Школи УНО та відкрили класи садочків і 1 класу.

2 – Заключне слово президента УНО Канади Тараса Підзамецького учасникам майстерніОтже, учасники майстерні зосередилися на опрацюванні ефективних навчальних матеріалів та методів для раннього і початкового навчання української мови. Основний курс майстерні проводився експертом раннього і початкового навчання д-ром Оленкою Білаш, професором факультету середньої шкільної освіти, координатором освіти з других мов та міжнародної освіти в Альбертському Університеті. Теоретичний матеріал поєднувався із практичними елементами, які вдало представила д-р Білаш. Учасникам майстерні були подані теоретичні ознайомлення (BSLIM) та зв’язок з навчальними метеріалами. Лектор зупинилася на психологічних та практичних аспектах розвитку усного мовлення, навчання учнів грамотності, визначила та розповіла про інтеграцію чотирьох типів умінь і культури. Вона запропонувала вчителям відчути себе школярами, і вони завзято “практикували” у мовних вправах та іграх під час сесій.

Д-р Віталій Шиян, постдокторант, МЦУМ, Канадський Інститут Українських Студій, Альбертський Університет, представив розроблену ним Анотовану бібліографію українських культурологічних ре-сурсів для освітян, звернувши увагу на важливість поєднання вивчення мови народу через пізнання його культури.

3 – Президент УНО Канади Тарас Підзамецький вручає сертифікат учасника майстерні Світлані Романчук (Торонто)Пані Люба Романко, координатор україномовної програми у школі Св. Димитрія (Торонто), поділилася своїм досвідом практичного застосування програми “Нова 1-3” в молодших класах.

Учасники майстерні отримали укомплектований збірник вибраних електронних навчальних ресурсів на допомогу освітянам від загальних освітніх тем до педагогічних матеріалів, електронних підручників та дитячої літератури, мовних уроків на інтернеті. Збірник укладений мгр. Уляною Плавущак Підзамецькою, членкинею Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади та батьківського комітету Рідної Школи УНО Торонто-Захід.

З додатковими матеріалами для християнського виховання і навчання дітей молодшого віку – тематикою та розробками уроків – ознайомила вчителів у своєму виступі мгр. Оксана Левицька, голова Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади, вчителька Рідної Школи УНО Торонто-Захід.

Доц. Євгенія Петрова, кандидат філологічних наук, членкиня Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади, директор Української суботньої школи ім. В. Сарчука (м. Гамільтон), презентувала навчальні матеріали для викладання української мови як іноземної (Міжнародний інститут освіти, культури і зв’язків з діаспорою, м. Львів), а також представила синопсис Міжнародної науково-практичної конференції “Львів для української мови у світі”, яка відбулася в лютому цього року у Львові.

4   – Прибуття та реєстрація учасників майстерні: (зліва направо) Оксана Левицька (Торонто), Ольга Лапуць (Монреаль), Леся Зацерковна-Труппей (Віндзор)Відстань не стала на заваді тим, кого об’єднує спільна мета та ідея пропагування української мови на канадській землі. Вони приїхали з Едмонтону, Віндзору, Гамільтону, Монреалю, Ст. Кетеринс, Судбурів, Тандер Бею, Торонто. З іскоркою в очах і з гордістю за досягнуте вчителі шкіл розповідали про свої успіхи, а також про щось особливе із здобутого, чим вони хотіли би поділитися з колегами.  

Вчителі Рідної Школи і Курсів Українознавства Філії УНО Торонто-Захід коротко ознайомили присутніх з успішною діяльністю школи із 78-річною історією, де старшокласники набувають кредити за навчання у школі. Також там нещодавно відродилося МУНО при школі.  

Вечірня українська школа при УНО в Судбурах відродилася 2 роки тому. Там навчаються студенти віком від 17 років і старші, яких заохочують до участі в українських фестивалях української громади Судбур. Занурення в україномовне середовище допомагає краще пізнати та полюбити нашу мову. Прикладом є приготування страв до Різдвяного столу і Великоднього кошика, участь у хороводах на Івана Купала.

У школі при церкві Свв. Ольги і Володимира в Віндзорі учні знайомляться з історією та культурою України через цікаві матеріали пізнавального характеру, що сприяє заохоченню до вивчення української мови.

Програма української мови в Тандер Бей діє для учнів 7-8 років, там планується відкриття класу молодших школярів.

 На заході Канади вже другий рік працює Школа УНО в Реджайні (пров. Саскачеван). Навчання мови проводиться разом із розвитком навиків української народної творчості – співу та малювання. Ведеться робота над створенням української денної програми садочка “Рідна Школа” при Філії УНО Саскатун у співпраці з КУК, Відділ Саскатун.

Представники запрошених шкіл також мали чим поділитися у своїх виступах. Вчителі школи ім. В. Котляревського у Ст. Кетеринс вдало проводять навчання, використовуючи електронні ресурси, та практикують уроки, на яких учні старших класів читають оповідання молодшим школярам. У школі ім. В. Сарчука в Гамільтоні працює бібліотека та створено Музей пам’яті жертвам Голодомору України. Школа ім. Митрополита А. Шептицького у Монреалі та школи при церкві Св. Володимира та Св. Димитрія в Торонто вдало використовують програму “Нова” (Альбертського Університету) на заняттях.

На завершення майстерні у своєму привітанні від Дирекції УНО президент УНО Канади пан Тарас Підзамецький підбив підсумки роботи Рідного Шкільництва на даний час, підкресливши плани на майбутнє, та урочисто вручив вчителям сертифікати про участь у цій методичній майстерні.

Спонукання до успіху – ось що керує успішним вивченням мови у дітей. Успіх – так можна визначити результат майстерні. А це – творче натхнення, здобуті нові знання, зна-йомство та зустрічі з однодумцями у справі українознавства і Рідного Шкільництва, плани на майбутню співпрацю. Хай щастить у нових здобутках і хай здійсняться нові задуми!

PHOTOS

1 – Презентація д-р Оленки Білаш, Альбертський Університет, Едмонтон

2 – Заключне слово президента УНО Канади Тараса Підзамецького учасникам майстерні

3 – Президент УНО Канади Тарас Підзамецький вручає сертифікат учасника майстерні Світлані Романчук (Торонто)

4   Прибуття та реєстрація учасників майстерні: (зліва направо) Оксана Левицька (Торонто), Ольга Лапуць (Монреаль), Леся Зацерковна-Труппей (Віндзор)