НАВКОЛО СВІТУ

У літньому віці мозок точніше оцінює ситуацію

Учені з Університету Колумба, штат Огайо, дійшли висновку, що в літньому віці мозкова активність не знижується, а навпаки, мозок точніше оцінює ситуацію. Здорові літні люди при рішенні деяких питань можуть реагувати швидше і точніше, показуючи свої пізнавальні навики, говорить професор психології Роджер Раткліфф. У деяких ситуаціях реакція мозку набагато швидша у 70-річних, чим у 25-річних, додає психолог.

У лабораторії були вивчені когнітивні процеси, тобто здатність до оцінки і обробки інформації. Людина, доживши до певного віку, просто не хоче робити помилки, і часто саме з цим чинником пов’язані сповільнені відповіді, говорить співавтор проекту Гейл МакКонн. Багато досліджень, що вивчають мозкову активність в старості, спрямовані на оцінку швидкості роботи мозку. При цьому упускається точність відповіді.

Необхідно розглядати обидва ці чинники, вважають дослідники. Були проведені досліди, в яких взяли участь діти, підлітки і пенсіонери. Піддослідні повинні були приблизно порахувати кількість зірочок, що з’являються на моніторі. Були дані два можливих варіант відповіді, потрібно було вибрати відповідну кнопку. У другому експерименті потрібно було визначити, на якій мові написані слова.

Результати показали, що діти молодшого віку виконували задачки довше від інших учасників. Літні люди були точніші в своїх відповідях. Коли літніх учасників попросили виконувати тести швидше, точність не знизилася, але збільшилася швидкість реакції. З віком психология людини змінюється таким чином, що вона більше користуються асоціативною пам’яттю, коли один предмет нагадує про другий, говорить Раткліфф. Саме з цієї причини багато літніх людей пам’ятають те, що було давним-давно.

 

LG продемонстрував перший 55-дюймовий OLED-екран для телевізора

Вперше компанія LG представила найтонший у світі екран для телевізора – товщиною всього 4 міліметри, виготовлений за новітньою технологією OLED.

 Ще зовсім недавно LG і Samsung робили виключно смартфони з світлодіодною технологією LED (наприклад, Samsung Galaxy S2), тепер же південнокорейський технологічний гігант LG  порадував всіх любителів інноваційних hi-tech новинок першим у світі неймовірно плоским 55-дюймовим OLED-екраном для телевізора, по товщині рівним звичному смартфону.

Завдяки новітній технології телевізор з якнайтоншим OLED-екраном важить всього лише 7,5 кілограма, але при цьому вирізняється яскравими, насиченими і чіткими кольорами і неймовірно швидкою роботою.

При цьому відомий у всьому світі бренд зробив все, щоб максимально здешевити своє наразі унікальне досягнення техніки, і подібні телевізори могли придбати всі охочі, оскільки дотепер виготовлення великих екранів з використанням новітньої технології було дуже дорогим.

Вперше новинка, при виготовленні якої використовуються чотириколірні пікселі, а не звичайні трибарвні для високої контрастності, була продемонстрована на виставці Consumer Electronics Show в Лас-Вегасі.

 

Аварія Costa Concordia

Іван Фаріон     

Світ здригнувся від нової морської катастрофи. 13 січня вночі поблизу острова Джіліо в Італії затонув багатопалубний круїзний лайнер Costa Concordia, який курсував до Савони, Марселя, Барселони, Пальма-де-Мальорки, Кальярі, Палермо. У суцільній темряві судно зачепило підводні скали, вони, як скальпелем, розпороли черево морського гіганта-красеня. Через утворену пробоїну у корпусі (дірка становила 70 метрів у довжину і 2 метри у висоту) корабель пішов на дно. У момент аварії на борту Costa Concordia було 4229 осіб, зокрема 1023 члени екіпажу. На час виходу газети у світ було відомо лише про трьох загиблих (двох французів і одного перуанця), 67 поранених, а також про чотири десятки тих, що пропали безвісти. Решту бідолах рятувальні служби успішно евакуювали, у тому числі з допомогою гелікоптерів. Евакуацію завершили о 5-й ранку, для такого випадку це рекордний час.

Поза загрозою і життя 45 українців, які перебували на цьому фешенебельному морському готелі. Після визволення з водяного полону консульські служби посольства України в Італії допомогли їм розміститися у готелі поблизу аеропорту у Римі. Інших пасажирів італійські рятівники розміщали у дитсадках, школах і навіть у церквах.

За деякими даними, внаслідок поломки навігаційного обладнання (а куди дивилися диспетчери на березі?) судно відхилилося від прокладеного маршруту майже на чотири кілометри, небезпечно зблизилося до острова і наскочило на підступні рифи. Утім, досвідчений капітан Франко Скеттіно (11 років морського стажу) каже, що жодних відхилень не було, а його судно, мовляв, зіткнулося з підводним кам’яним хребтом, який не був позначений на карті. Італійські правоохоронці, які розслідують катастрофу, не вірять цим словам. Вони заарештували капітана і його старшого помічника Чіро Амбросіо – обох звинувачують у ненавмисному убивстві, а ще у тому, що покинули тонуче судно ще до повного завершення евакуації потерпілих. На березі капітана бачили вже через годину після катастрофи, хоча за морськими правилами він повинен був зійти з корабля останнім.

Costa Concordia – пасажирське судно елітного класу, найбільше в Італії. Його збудували шість років тому, витративши 450 млн. євро. Довжина лайнера – 290 метрів (більш ніж три футбольні поля), ширина – 35 метрів, висота – 13 поверхів. На кораблі – півтора тисячі кают класу «люкс», театр, чотири басейни, у тому числі два з розсувними дахами і один – дитячий. Пасажири могли відпочивати у п’яти ресторанах, 14 барах і казино, дискотеках, відвідати кілька торгових центрів. Все це багатство тепер покоїться на дні. Фахівці кажуть, що підняти Costa Concordia неможливо – доведеться розбирати її шматками.

 

У Каліфорнії роздали “Золоті глобуси”

У США в неділю, 15 січня, вручили премію Голлівудської асоціації іноземної преси (HFPA) “Золотий глобус”. Як повідомляє Associated Press, церемонія пройшла в Беверлі-Хіллз, штат Каліфорнія.

Кращим фільмом 2011 року в категорії “драма” визнали картину “Нащадки” (The Descendants) Олександра Пейна. Приз за кращу режисуру одержав Мартін Скорсезе за фільм “Хранитель часу” (Hugo).

Кращим актором визнаний Джордж Клуні, що зіграв головну роль в “Нащадках”. “Золотий глобус” як краща акторка одержала Меріл Стріп за роль у фільмі “Залізна леді” (The Iron Lady).

Приз у номінації “Краща комедія або мьюзикл” одержав “Артист” (“The Artist”) Мішеля Хазанавічуса. За ролі першого плану в цій категорії “Золоті глобуси” одержали Мішель Уільямс, що зіграв у фільмі “Сім днів і ночей з Мерилін” (My Week With Marilyn), і Жан Дюжарден (Jean Dujardin), що виконав роль в “Артисті”.