Загальні збори переобрали д-р Дарію Даревич на голову НТШ в Канаді

 

Члени, присутні на Зборах: зліва направо сидять – Ір. Винницька, Л. Пендзей, Д. Даревич, Т. Джулинська; 2-ий ряд – К. Балан, З. Татарський, М. Трофименко, А. Сірка, Д. Турчин-Дувірак, І. Мороз, М. Траф’як, Я. Крет; 3-ий ряд – Ів. Винницький, М. Горбач, Х. Колос, М. Держко, Ю. Даревич, М. Тарнавський, В. Осташчук, П. Потічний, І. Томків, Б. Колос. Відсутні: І. Островський, М. Дичок, Р. Сенькусь, Х. ЦурковськаНа Загальних Зборах Наукового Товариства ім. Шевченка в Канаді, що відбулися в суботу, 31 березня 2012 року в Торонто, одноголосно переобрано д-р Дарію Даревич на голову. До Дирекції були вибрані п-і Кассандра Балан, мґр. Таня Джулинська, д-р Микола Держко,    д-р Марта Дичок, мґр. Ірина Микитюк, д-р Віктор Остапчук, п. Филип Розлин, мґр. Роман Сенькусь, д-р Максим Тарнавський, п. Ігор Томків і д-р Даґмара Турчин-Дувірак. До Контрольної Комісії обрано мґр. Богдана Колоса на голову, мґр. Марту Трофименко і д-р Анну Ференц на членів.

Загальні Збори Товариства відкрила довголітня голова НТШ-К Дарія Даревич. Вона прочитала список членів, що відійшли у вічність в останній каденції, і попросила присутніх однохвилинною мовчанкою вшанувати їх пам’ять. До Президії Зборів обрано д-ра М. Горбача на предсідника і мґр. Х. Колос на секретаря. За діяльність Дирекції в минулій каденції від квітня 2010 р. до квітня 2012 р. звітувала голова на підставі обширно написаних і надрукованих звітів всіх членів Дирекції. В Торонто міститься осідок Дирекції, осередки НТШ працюють в Едмонтоні, Монреалі та Оттаві. Ряди членства щороку поповнюються новими членами. Це не тільки науковці, але також особи з вищою освітою, зацікавлені у підтриманні української науки. Товариство начисляє 234 члени, розкинуті від Атлантичного до Тихого океану. В січні 2012 року Товариство одержало харитативне число, яке дозволяє виставляти посвідки для звільнення від податків за одержані пожертви.

Наукові доповіді продовжують бути однією з головних ділянок праці НТШ в Канаді. У звітному періоді відбулося 40 доповідей: 15 в Торонто, 13 в Едмонтоні, 11 в Монреалі та одна в Оттаві. Ці доповіді українською мовою з різних ділянок науки є одним із засобів утримання і розвитку інтелектуального та наукового діалогу в українській громаді в Канаді. Майже щомісячні наукові доповіді дають змогу членам Товариства та українській громаді запізнатися з найновішою дослідною працею українських науковців у Канаді, діаспорі та Україні.

15 травня 2010 р. відбувся особливий вечір на пошану довголітнього члена Дирекції НТШ, видатного науковця та громадського діяча проф. Василя Янішевського. Також відбулися дві спільні імпрези: на запрошення Канадського Інституту Українських Студій і спільно з Видавництвом КІУСу НТШ стала співорганізатором 27 березня 2011 р. презентації нового англомовного видання: Mykhailo Hrushevsky’s History of Ukraine-Rus’, Vol. 9, Book 2, Part 2: The Cossack Age, 1654 –1657 та вечора вшанування спонсора нового видання і члена НТШ д-р Марії Фішер-Слиж. На цій імпрезі вручено д-р Фішер-Слиж грамоту почесного члена за її довголітню винятково щедру підтримку української науки. Презентація книжки Люби Комар Scratches on a Prison Wall відбулася 11 грудня 2011 в Торонто. Це була спільна імпреза Інституту Св. Володимира, НТШ та Українсько-Канадського Дослідно-Документаційного Центру.

В Торонто також відбуваються вечори українського письменства, які влаштовує Літературно-мистецьке Об’єднання “Слово”, що було створене при НТШ в Торонто ще 2008 р. Програма кожного з вечорів складається з читання творів двох авторів – одного ще живого і другого з української класики.

За останні два роки відбулися три цікаві та успішні наукові конференції, зорганізовані Товариством у Торонто. Перша – симпозіум на тему українського модернізму та презентація книжки Ukrainian Modernism. Jubilant Experimentation (Toronto: University of Toronto Press, 2010) відбулася 16 жовтня 2010 р. Конференцію організувала д-р Ірина Макарик з технічною допомогою д-ра Марка Горбача. Доповідачами були члени НТШ: д-р М. Шкандрій (Вінніпеґ), д-р Т. Кознарський і д-р Д. Турчин-Дувірак (Торонто), д-р І. Макарик (Оттава),  д-р М. Мудрак і В. Ткач з Америки.

Перша міні-конференція “Члени НТШ в науці” відбулася в суботу, 11 грудня 2010 р. Серцем і двигуном міні-конференції був кан. наук Михайло Траф’як. 10-хвилинні доповіді про свої наукові дослідження виголосили члени НТШ з Торонто: д-р В. Цимбал, кан. наук Р. Білоус, кан. наук Г. Костюк, д-р В. Остапчук, мґр. М. Кравець, кан. наук М. Траф’як і д-р Ю. Мончак з Монреалю.

Друга конференція членів НТШ на тему “Українці в Канаді: минуле і сучасне” відбулася 10 грудня 2011. Оргкомітет очолювала мґр. І. Микитюк. Доповіді виголосили: мґр. І. Микитюк, мґр. А. Макух, мґр. І. Винницька, мґр. М. Іваник, д-р Х. Сохоцька, канд. наук Г. Костюк з Торонто і д-р І. Мокрушина з Ґатіно, Квебек.

На запрошення нашого члена та організатора д-р Люби Комар НТШ стало одним із спонсорів симпозіуму для відзначення 25-ліття Чорнобиля, який відбувся 7 травня 2011 р. при факультетi медицини Торонтського Університету. Виступали як доповідачі члени НТШ д-р Люба Комар і проф. Марко Горбач, а проф. Юрій Даревич був предсідником сесії.

Про доповіді та конференції НТШ в Торонто в українській пресі опубліковано 27 різних статей, 18 з них написала пресова референтка д-р Д. Турчин-Дувірак. Також у різних виданнях були окремі статті про імпрези в осередках.

НТШ продовжує підтримувати наукові видання. Надано фінансову допомогу таким виданням: Serge Cipko, Ukrainians in Argentina, 1897–1950: The Making of a Community і Larissa M. L. Zaleska Onyshkevych, Anthology of Modern Ukrainian Drama. Критерії на одержання допомоги можна знайти на е-мережі НТШ-К (http://ntsh.ca/ntsh/wp-content/uploads/2010/05/Publications-Support-Program.pdf Для своїх членів НТШ також неперіодично видає Бюлетень і утримує вебсторінку www.ntsh.ca.

Звіт Контрольної Комісії представила голова мґр. Люба Пендзей. Вона висловила признання голові і Дирекції НТШ за віддану діяльність впродовж двох останніх років і запропонувала уділити уступаючій Дирекції абсолюторію.

На внесок Контрольної Комісії Загальні Збори одноголосно ухвалили надати статус почесного члена   д-р Юлії Войчишин, голові Осередку НТШ в Оттаві, за її багаторічну провідну роль в українській громаді в Канаді.

Метою Товариства від початків заснування у Львові 1873 року було і є плекати та розвивати науку, зокрема в ділянці українознавства. Зв’язок з Україною завжди залишається як невід’ємна частина нашої ідентичності тут, у Канаді. Але фокусом праці НТШ є потреби української громади в Канаді. Це не лише тому, що наука потребує підтримки громади, але й тому, що наука сповняє вагому роль у плеканні, збереженні і розвитку свідомості та ідентичності даної громади.

PHOTO

Члени, присутні на Зборах: зліва направо сидять – Ір. Винницька, Л. Пендзей,

Д. Даревич, Т. Джулинська; 2-ий ряд – К. Балан, З. Татарський, М. Трофименко,

А. Сірка, Д. Турчин-Дувірак, І. Мороз, М. Траф’як, Я. Крет; 3-ий ряд –

Ів. Винницький, М. Горбач, Х. Колос, М. Держко, Ю. Даревич, М. Тарнавський,

В. Осташчук, П. Потічний, І. Томків, Б. Колос. Відсутні: І. Островський, М. Дичок,

Р. Сенькусь, Х. Цурковська