СТОРІНКИ ВІРИ КЕ: ХРОНІКА    КОМЕНТАРІ    РІЗНЕ

 

Дві дати у травні

Сумні дати. 23 травня 1938 р. у Роттердамі загинув, з рук большевицького агента Судоплатова, полковник Євген Коновалець, а 25 травня 1926 р. загинув у Парижі з рук большевицького агента Шварцбарта, Симон Петлюра. Ці дві постаті повязані з добою Визвольних Змагань від 1917 до 1920 p. і були головними промоторами на своїх становищах, коли формувалася українська державна духовність. Симон Петлюра був головою держави. Між ним і Євгеном Коновальцем є та подібність, що обидва щойно в ході української війни та революції здобули собі ім’я, становище і місце в історії. Обидва були активістами, обидва були насамперед політиками і державними діячами, а щойно потім – військовиками.

Симон ПетлюраПетлюра народився у передмісті Полтави в нащадків козацького роду. Вчився у духовній семінарії в Полтаві, належав до таємного гуртка студентів, де поширювалися ідеї М. Міхновського, і його клич самостійної України став кличем свідомої української молоді під російською та АВСТРІЙСЬКОЮ окупаціями. За цей “КЛИЧ” Петлюру було виключено з останньої класи семінарії. Тоді розпочався новий період життя С. Петлюри. Він ступив на шлях відродження України. Виїхав на Кубань, де створив осередок Революційної Української Партії (РУП)  “Чорноморської Вільної Громади”. За це Симона арештували, і його батько мусив продати десятину лісу, щоб забрати сина на волю. Наступного 1903 р. він переїхав до Києва, де познайомився із провідними українськими діячами і за їхніми порадами оселився у Львові. Тут він вибився на публіциста партії РУП і поборював байдуже рідне громадянство “чутися українцями”. У 1906 р. став секретарем редакційної колегії журналу “РАДА”. Петлюра писав на політичні, соціальні та освітні теми і вміщував свої статті в журналах “УКРАЇНА”, “Слово”, “Українська Жизнь”,  “Трибуна”, що виходила у Варшаві. Ця праця стала на кілька літ життєвою підтримкою і творчою долею Петлюри. У 1919 р. Петлюра став Головним Отаманом української армії, а коли дійшло до проголошення Злуки земель України в одну незалежну соборну Українську Державу, Симон Петлюра став головою Директорії, президентом УНР і Головним Отаманом українського війська.

Полковник Євген КоновалецьДругим визначним діячем, провідником, ідеологом цієї епохи громадського життя, що залишив по собі духовну спадщину, був ЄВГЕН КОНОВАЛЕЦЬ. Він народився 1891 р. в селі Зашкові Львівського повіту в родині учителів. 1901 р. Євген Коновалець вступив до академічної гімназії, вписався у члени “Академічної Громади”, де також була централя таємних гуртків української молоді. Політичні погляди студента Є. Коновальця промощували дорогу до Української Демократичної Партії й привели його до самого проводу. Як член головної управи Українського Студентського Союзу він брав участь у Загальному Українському Конгресі, що відбувся 1913 р. в Народному Домі у Львові, і виголосив свій реферат про український Університет у Львові. На цьому Конгресі він зустрівся з гуртком молодих емігрантів зі Східної України. Це знайомство з людьми того кола дало йому змогу зрозуміти принцип соборности України і кермуватися ним опісля як основною засадою в його подальших працях. Є. Коновалець дозрівав політично у проводі Українського Студентського Союзу, але політичного вишколу набрав у рамках “Тіснішого Народного Комітету Української Національно-Демократичної Партії”. 1915 р. організувалася офензива проти російської армії. Є. Коновалець як кадет під час наступу потрапив у полон. У полоні Коновалець установив відносини з українцями-наддніпрянцями. По плановій підготовці пощастило Коновальцеві втекти до Києва. У Києві вибухло повстання і прийшло до бою під Крутами, де згинув молодечий цвіт України. У тій воєнній заверусі наші політики знайшли відповідний час на проголошення 4-ох Універсалів, а їх завершенням стало проголошення Злуки українських земель в одну незалежну соборну Українську Державу 22 січня 1919 р. Тим актом об’єдну-валися духовні й життєві стремління Симона Петлюри і Євгена Коновальця. У 1929 р. на Конгресі у Відні зорганізовано Організацію Українських Націоналістів (ОУН). Головою цієї Організації став Євген Коновалець.

PHOTOS

Симон Петлюра

Полковник Євген Коновалець

 
Рідкісний геній

Томас Альва ЕдісонТомас Альва Едісон (1847 – 1931) – американський винахідник. Його перший важливий винахід   уможливив пересилати на двох лініях вістки автоматично, без присутности оператора. Через продаж покращених телеграфічних приладів і апаратів він заробив 40,000 долярів, за які устабілізував свою власну лабораторію, в якій мав змогу без труду дивувати світ своїми неймовірними винаходами. Його жарівка, що досі освічує найтемніші закутки світу, не стратила ще ніде своєї популярности. Одначе у школі вчителі мали великий клопіт з Едісоном, що стало дуже болючим експериментом для Едісона, бо вчителі сказали його мамі, що її син не здібний чого-небудь навчитися, бо він постійно задуманий.    Мама забрала його зі школи і сама почала вчити. Вона переконалася, що він дуже інтелігентний і швидко все розуміє та вивчає. Коли Едісон скінчив 10 років, він годинами сидів у пивниці і робив різні наукові експерименти. Його винаходи вплинули на життя людей у всіх країнах світу. Його винаходи є в ужитку, але ніхто йому за них не дякував і навіть його не згадує, хіба часом, у якійсь школі.

PHOTO

Томас Альва Едісон

 

Опінія

У Різдвянім сезоні люди бажають собіВЕСЕЛИХ СВЯТ І ЩАСЛИВОГО НОВОГО РОКУ”, а у Великодній час  СМАЧНОЇ ПАСКИ, ДОБРОЇ КОВБАСКИ І ГАРНО ПОМАЛЬОВАНИХ ЯЄЧОК” (а може, “натвердо зварених яєчок” – вже не памятаю, як я чула). У тих побажаннях нема ані нестандартної уваги, ані особистої теплоти, лиш “виконання обов’язку”. Побажання і так не сповняються, хіба припадково. Але для теплоти серця – можна бажати нестандартно, нетрафаретно, а часом дотепно, але не завжди ВСЕ однаково.

Побажання можна придумувати, видумувати, віднаходити цілий рік, записувати – і при кожній нагоді мати з чого вибрати. Щоб вас заохотити, я вам дещо побажаю, хоч і спізнено:

Бажаю, щоб ваші діалоги з мистецтвом ніколи не вгавали.

Щоб ареоля вашої теплоти та довір’я до вашої праці притягала до вас приятелів з усіх сторін світу.

Щоб ви ніколи не стратили запалу до громадської праці, бо без вашого запалу і вашої праці громада відчула би велику втрату.

Бажаю, щоб вас перестали переслідувати віруси грипи.

Щоб вам ніколи не затруювали життя печінка, артрит і непоплачені моргеджі.

Щоб ви почали багато усміхатися, а не робили враження, що вас болять зуби (спеціально, коли вони штучні).

Бажаю, щоб ви завжди робили швидкі децизії, бо упадок Наполеона прийшов не через програну битву під Вотерлю, тільки почався, коли він стратив здатність робити швидкі децизії.

І бажаю, щоб ви ніколи нічим не журилися “егед оф тайм”, бо як сказав Едвард Козак майже 100 літ тому: “ЯКОСЬ ТО БУДЕ!”

Запам’ятане з посту

Тоненько покраяна цибуля, втертий на терці часник, олива, сік з цитрини, оселедці (але не ті з оцту). Як ви це все покраяли і вимішали – воно завжди смакує. Тож пам’ятайте: цибуля, часник, олива, сік з цитрини, оселедці – на кожну нагоду пасує і смакує.

* * *

Найстарші Святі Письма – Біблії були писані ручно, не мали пунктуації, ані розділів, і були писані на звоях паперу або пергамену. Пізніші переписувачі з любов’ю пододавали протинки, відступи, точки, щоб можна було все розуміти і було легше читати.

* * *

Першу друковану Біблію видав Йоган Ґутенберґ у 1456 р. на першій винайденій машині до друку.

* * *

Найкоротша строфа в Біблії має тільки два слова: “Ісус плакав”.

 (Йоан 11:35)

Під розвагу

Мартін Лютер КінґАмериканці відзначають День Мартіна Лютера Кінґа 15 січня, Абрагама Лінкольна – 12 лютого, Джорджа Вашинґтона – 22 лютого. Канадці цілу зиму нарікають на погоду і їдуть на Флориду або на Кубу, бо там дешево і дають добре їсти, дарма що Кубу утримував Радянський Союз і вона досі    комуністична. Найбільш занедбані уродини в Канаді – це день народження Абрагам Лінкольнпершого прем’єр-міністра Канади Сера Джона Александра Макдоналда (1815 – 1891). Цього року припадає 196-та річниця від його народження, і вона напевно перейде як звичайний нудний день. А Сер Джон у 1867 р. зміг об’єднати   чотири розсварені провінції Канади у сильний процвітаючий домініон Канади. Сера Джона називали “Старий Завтра”. Як би було гарно, коли б всі наші “Старі Вчора” перемінилися на “Старі Завтра”. Америку відкрив Колумб, але Флориду для українців, де зимують різні “Старі Вчора”, – відкрив сенатор Юзик із групою однодумців в місті Нортпорт. Тепер на Флориді українці мають хати, котеджі, кілька церков, Український Релігійний Культурний Осередок, величезний житловий будинок з апартаментами для членів Джордж ВашинґтонОсередку і їх гостей. А неподалік від нього вакаціонери мають банґала, в яких одні живуть по півроку, а другі взагалі з Флориди не виїжджають, хоч літом там падають дощі і шаліють буревії. Принадою Нортпорту є велике штучне озеро, що його вода випливає з мінеральних джерел, і в тому озері, популярно названому “КАЛАБАНЯ”, купаються і запевняють, що позбуваються ревматизмів та інших болів вакаціонери старшого віку. Я купалася в тій “КАЛАБАНІ” з цікавости, бо я ще була в “молодшому віці”, і мене ще нічого не боліло. Але я дуже змерзла, бо та вода джерельна і зимна, і я дістала катар!

Джон Александр МакдоналдPHOTOS

Мартін Лютер Кінґ

Абрагам Лінкольн

Джордж Вашинґтон

Джон Александр Макдоналд

 

Жарт (Але правда)

Колишній редактор “Нового Шляху” поїхав до Вінніпегу на конференцію. Повертаючи назад у Торонто, він вступив до крамниці купити нареченій якийсь презент. Побачив дуже гарну пляшку парфумів з назвою “ПЕРГЕПС”. Питає – скільки ті парфуми коштують?

– 75 долярів, – сказала особа при касі.

– 75 долярів?! За 75 долярів я не хочу “ПЕРГЕПС”, я хочу “фор шюр”!

Факти про мозок

Дивно, що людина дослідила дна океанів, галактики, розвинула подиву гідну технологію, а досі не збагнула всього про мозок. Дослідники насвітлюють складність мозку, показують теоретичні моделі, щоб вияснити підставову дію мозку, як-от: відчування, розуміння, свідомість і пам’ять.

За словами дослідника мозку Андрія Нюберґа, мозок потрафить підняти нас на вищий позем нашої екзистенції, де ми можемо розуміти світ і наші відносини до речей, до людей набагато глибше. Мозок є завжди “при праці”, він ніколи не відпочиває через ціле наше життя. Він постійно себе відновляє. Мозок є створений   приблизно із 100 мільярдів малесеньких клітин нервів, що називаються “неврони”. Ті сполучені нервові клітини  формуються в невронети. Кожний невронет репрезентує думку, пам’ять, уміння (вправність), якусь інформацію та інше. Невронети не діють самі. Вони все переплітаються і будують надзвичайно скомпліковані ідеї, спогади та емоції. Кожна людина має у своїм мозку колекцію невронетів, що репрезентують її досвіди, вміння і знання. Все, що ми в житті переживаємо, залишається в нашому мозку у формі невронетів. Дослідник д-р Діспенза пише, що коли лиш оточення (обставини) починають діяти негативно на якусь частину невронетів, то у мозку
настають хімічні зміни. Може, ці хімічні зміни спонукують недугу Альцгаймера?

Між іншим...

Ніхто не знає, чому деякі люди раптом дістають катаракти. Катаракти раптом появляються у старших людей або в людей, що мають діабет (цукрицю), або після якихось піґулок, які людина почала заживати. Тому треба заздалегідь знайти доброго окуліста і не зволікати з візитом до нього. Багато людей після оперування катаракти перестали носити окуляри – очевидно, якщо їхні очі не мали якоїсь іншої недуги.

* * *

Коли люди купують хліб, вони сподіваються, що кожна скибка хліба має однакову кількість однакових дірок. Для пекаря це велика проблема. Коли пекар уживає муку з англійської пшениці – дірки у хлібі є менші, хліб важить стільки само, але не є такий високий, як хліб з великими дірками. Хліб з канадської пшениці підростає і виростає вищий, бо має більші дірки. Може, тепер уживають якусь іншу розчину і вирівнюють у хлібі дірки.  Треба буде довідатися в якогось пекаря.

* * *

Все в руках людини. Тому треба руки часто мити...

Першою передумовою безсмертя є смерть.

Осика дрижить при кожній системі, але, на жаль, при кожній зеленіє...

На початку було СЛОВО, а потім – фраза, за фразою...

Працюйте, коли працюєте, і відпочивайте, коли відпочиваєте. Не мішайте одне з другим...

Харч для думок

Життя є, як цибуля: помалу її облуплюєте і часом плачете!”

Карло Сандбурґ

* * *

“Як ви можете управляти державою, що має 246 родів сиру?”

Чарлс де Ґоль

* * *

“Не їжте більше, ніж можете підняти”.

Micс Піґі

* * *

“Якщо це кава – прошу принести мені чай; якщо це чай – прошу принести мені каву”.

Абрагам Лінкольн

* * *

“Каляфьор – це тільки капуста з вищою освітою”.

Марк Твейн

* * *

“Утримуйтеся від квасолі”.

Питаґорас – грецький філософ