Свобода. Ми ще не

“придбали” її, ми тільки внесли заставу...

“ЦІНА СВОБОДИ” – під такою назвою ми об’єднали матеріали другого номеру журналу “ПАТРІЯРХАТ”, адже вони здебільшого присвячені трагічним, а воднораз славним подіям в Україні. Трагічним – бо проливається кров. Славним – бо жертовність людей виявляє велич їхнього духу, і ця велич, можна б сказати, є масовою. Так було колись, 140 років тому, коли гинули Пратулинські мученики, і так є сьогодні, коли відійшла до вічності “Небесна Сотня”...

Вашу увагу хочемо звернути на матеріал, який впроваджує у висвітлення головної теми номера “Дорога “Небесної Сотні”, в якому авторка розповідає про дорогу помежи урядовими будівлями. Дорогу, котра відділяє владу від людей. Дорогу, яка розмежовує життя і смерть, свободу і рабство...

У 2004 році українці дуже сподівалися на зміни, але прийшло розчарування, бо зміни не відбулися у тому масштабі, на який розраховували люди. Чи винуватою була тільки влада? Революція Гідності – це теж великі сподівання на зміни. Але сьогодні українці, здається, збагнули, що зміни повинні впроваджувати вони самі, що повинні вкласти свій час, сили і кошти, а часом – життя, щоб отримати “Європу в Україні”. Збагнули, що влада не повинна бути делегована “наверх” повністю, частина влади має залишитися в руках кожного громадянина, і цією владою він повинен служити громаді тою мірою, на яку здатен, як каже отець Андрій Зелінський, ТІ, чиє інтерв’ю вам пропонуємо.

Сила Майдану 2013-2014 у його комплексності, адже вплив мали громадські протести не лише у Києві, а й на “малих майданах”, про які розповідає медіа-експерт, викладач Школи журналістики УКУ Отар Довженко.

Події “переломної зими” в Україні дуже чітко показали також зміну стосунків між поляками й українцями – “Патріярхат” висвітлив цей процес, одночасно порівнюючи зі стосунками сторічної давності.

Уваги заслуговують також матеріали про “постмайданний” міжправославний діалог в Україні і взаємодію церковних та світських засобів масової інформації від провідного ватиканіста Джона Аллена.

Боротьба українців за повну незалежність триває, щоправда, вже не на Майдані у Києві, а на Сході держави. Помаранчева революція привела лишень до пробудження громадського потенціалу, натомість Майдан гідності наново протверезив суспільство і зобов’язує до послідовності на далеку ціль. Але варто зупинитися й оглянутися назад, осмислити те, що вже відбулося наприкінці 2013 – на початку 2014 року. Почасти це наше завдання, тому “ПАТРІЯРХАТ” у другому за цей рік номері пропонує аналіз, оцінку, ділення пережитим.

Щиро запрошуємо до прочитання. Приєднуйтесь до спільноти читачів і друзів “Патріярхату”, заохочуйте колег та знайомих передплачувати одне із найстарших видань УГКЦ, яке дозволить Вам з іншої перспективи поглянути на суспільно-політичні та церковні процеси!

 

Ліда Мідик