Ольга Пресіч – про життя і творчість Ольги Мак

Mґр. Ольга Пресіч7 березня 2014 року у приміщенні КУМФ, що на вулиці Блюр у Торонто, відбулося засідання НТШ, присвячене творчості письменниці Ольги Мак. Доповідач – маґістр Ольга Пресіч, одна з небагатьох  дослідниць української еміграційної літератури. Як розповіла мґр. Пресіч на початку, коли вона повідомила в Інституті літератури ім. Т. Шевченка АН України про свій вибір теми докторської дисертації, багато колег відраджували її, вважаючи, що література української еміграції є вкрай бідною. Настоявши на своєму виборі, О. Пресіч відкрила для себе надзвичайно багатий матеріал, що вартий не одного серйозного дослідження. Серед найважливіших відкриттів – напрочуд цікава, талановита і різноманітна проза письменниці Ольги Мак. Життєвий шлях Ольги Мак був, як і сюжети її книг, непростим, сповненим драматичних подій і несподіваних поворотів. Вона народилася у Кам’янці-Подільському 1913 року. Першого її чоловіка Вадима Дорошенка вперше заарештували у 1938 році, але йому вдалося звільнитися. Вдруге – у січні 1941 року – його засудили до десяти років ув’язнення; там, у перських таборах, він і загинув. Два роки Ольга з донечкою Вікторією поневірялася по світах. В Австрії познайомилася та одружилася з українським журналістом Миколою Гецом, а в 1947 році виїхала з ним та дітьми до Бразилії. У Бразилії вона прожила 23 роки, там стала відома як письменниця. Нарешті, у 1970 році Ольга Мак переїхала до Торонто, де вже мешкали її доньки. Тут у 1998 році письменниця померла. 

Писати Ольга Мак почала ще в Австрії, однак по-справжньому її письменницька діяльність розгорнулася вже у Бразилії. Книжки Ольги Мак мали надзвичайно великий резонанс серед українців Північної та Південної Америки, ними зачитувалися і дорослі, і школярі, перекладалися вони й іншими мовами. Зрештою, її роман “Чудасій” (1956) був навіть номінований на Нобелівську премію.

Як наголосила О. Пресіч, всі книги О. Мак є дуже різні, читаються із захопленням і вражають майстерністю зображення персонажів – як чоловіків, так і жінок. Все-таки твори О. Мак легко згрупувати за двома головними темами: бразильською і українською. Екзотична природа, історія та культура Бразилії надихнули О. Мак на чудові пригодницькі книжки для школярів та юнацтва – трилогію “Бог вогню” (1955-1956) та дилогію “Жаїра” (1957-1958). Захопливий сюжет “Бога вогню” пов’язаний із пошуками скарбів і водночас зосереджений на формуванні характерів юних героїв, що виростають на справжніх українських патріотів. Темою дилогії “Жаїра”, що розгортається у Бразилії середини XVII століття, є зіткнення двох цивілізацій – португальської та індіанської. Винятковою рисою письменниці у зображенні індіанців є цілковита відсутність зверхності до них, а, навпаки, глибока симпатія, розуміння і співчутття. Книги Ольги Мак для молоді мали величезне значення для виховання нових поколінь українців в еміграції, на них виростали і формувалися українці-патріоти на поселеннях.

Інша група творів О. Мак – твори української тематики для дорослого читача. Почала письменниця з автобіографічної книги “З часів єжовщини” (1954), де з документальною точністю та глибокою спостережливістю описала період 1938–1941 в радянській Україні, коли, разом з її першим чоловіком, були заарештовані та засуджені тисячі невинних людей. У центрі книги – український інтелігент, якого письменниця наділяє найкращими людськими рисами: мужністю, чесністю, незламністю духу. Фактично і наступні художні романи та повісті О. Мак – “Чудасій” (1956), “Проти переконань” (1959), “Куди йшла стежка” (1961), “Каміння під косою” (1973) – присвячені українським інтелігентам періоду сталінщини та зосереджуються на ключових екзистенціальних проблемах чесності зі собою, моральності, на шляхах виживання в умовах тоталітарного режиму, зіткненні релігійного і матеріалістичного світоглядів. Одна з істотних рис творів письменниці – це те, що ніде, навіть в останній книзі про Голодомор (“Каміння під косою”), її герої постають не як жертви, а як свідомі борці-патріоти, що з гідністю приймають свою долю.

Слухаючи захоплену і навіть пристрасну доповідь мґр. О. Пресіч про справді непересічну письменницю Ольгу Мак, мимоволі спадало на думку: як жаль, що її твори досі не відомі в Україні! Якби школярі в Донецьку чи Харкові виховувалися на її чудових книгах, чи мала б Україна сьогодні ті проблеми, які розривають її сьогодні?..

 

Даґмара Турчин-Дувірак,

пресовий референт НТШ

PHOTO

Mґр. Ольга Пресіч