Квіткова хуртовина

Галина Костюк,

мистецтвознавець

-----------------------

Зліва направо: Галина Костюк, Марія Антонів, Роксоляна Підгайна, д-р Марта ТрофименкоЧудова мистецька виставка торонтської мисткині Марії Антонів “Із запахом квітів” відкрилася 30 березня в Інституті Св. Володимира, 620 Spadina Ave. в Торонто. Оглянути виставку можна до

31 травня. Галерея відчинена: понеділок – п’ятниця з 10 год. ранку

до 5 год. вечора або за домовленістю за тел. 416-923-3318.


З першого погляду на виставку Марії Антонів на думку спадають рядки поезії Ліни Костенко: “Двори стоять у хуртовині айстр. Яка рожева й синя хуртовина!” Відкрита на межі зими і весни, перша персональна виставка мисткині в Канаді явила у повній красі образ весни, дещо призабутий за довгу зиму, весни, яку з таким нетерпінням очікують усі. І поки тепло та яскраві барви не поспішають до нашого міста, є можливість помилуватися буйноцвіттям кольорів на полотнах талановитої художниці.

Марія Антонів здобула мистецьку освіту у Вижницькому коледжі прикладного мистецтва, а згодом – у Прикарпатському Національному Університеті ім. В. Стефаника, м. Івано-Франківськ. Виставлялася в Україні, США, Канаді, переважно беручи участь у групових імпрезах. Мала дві персональні виставки у США.

Вернісаж Марії Антонів – довгоочікуваний, як і весна. Всі знають, що мисткиня малює чудові квіти і час від часу дає нагоду глянути в півока на одну-дві свої роботи у групових виставках. “With the Breath of Many Flowers” – перша ластівка весни і перша можливість для шанувальників мистецтва скласти цілісне уявлення про творчість художниці, яка чимало зусиль докладає до організації виставок своїх колег, сама залишаючись у тіні. Назва імпрези взята з вірша одного з найважливіших американських поетів Роберта Фроста:

Where the winds were quite excluded,

And the air was stifling sweet

With the breath of many flowers

A temple of the heat.

У палітрі Марії Антонів домінують червоний, жовтий, синій кольори, але не в чистому вияві, а наче розвіяні вітром, хуртовиною, як у поезії Ліни Костенко. Різні тони і півтони змішуються, накладаються один на одного, створюючи враження руху, безперервного кружляння квітів у вихорі танцю з вітром, сонцем та одні з одними. Цей рух увиразнює пластику і рельєф барв. Подекуди мисткиня стирає межу між пелюстками квітів і сонячними плямами. Накладаючи фарби на полотно мастихіном, Марія Антонів додає текстуру для підсилення враження справжності й повсякчасної мінливості квітів – делікатних і недовговічних, привабливих і загадкових та завжди прекрасних і необхідних.

PHOTO

Зліва направо: Галина Костюк, Марія Антонів, Роксоляна Підгайна, д-р Марта Трофименко