НАВКОЛО СВІТУ

 

Квиток на “Титаник” продали за $56 тисяч

 Справжній квиток на церемонію спуску на воду судна “Титаник”, який зазнав катастрофи через зіткнення з айсбергом 15 квітня 100 років тому, меню вечері, а також інші речі, що мають стосунок до лайнера, продані в Нью-Йорку на аукціоні.

Як повідомляє агентство Associated Press, квиток на церемонію спуску гігантського судна на воду, який відбувся 31 травня 1911 року в Белфасті, пішов з молотка за $56,25 тисячі, вартість меню досягла $31,25 тисячі. Власниками цих двох лотів стали приватні американські колекціонери.

Прикметно, що найперший власник квитка, проданого аукціонним будинком Bonhams, так і не з’явився на церемонію, тому частина квитка, яку контролери відривають при вході, залишилася на місці.

За словами одного з консультантів аукціонного будинку Ґреґа Дітріха, один предмет –  телеграма, відправлена ​​судну “Олімпік”, коли “Титаник” вже отримав пробоїну, – був проданий за відносно низьку ціну – $27,5 тисячі. А, наприклад, рукописна доповідь капітана судна “Карпатія”, яке підібрало вижилих у ту фатальну ніч, і зовсім не знайшов свого нового власника, наголо-шується у повідом-ленні.

“Тита-ник” – бри-танський пароплав компанії “Вайт Стар Лайн”, другий із трьох пароплавів-близнюків типу “Олімпік”. Найбільший пасажирський лайнер світу на момент свого спорудження. Під час першого рейсу, в ніч на 15 квітня 1912 року, зіштовхнувся з айсбергом і через 2 години 40 хвилин затонув. На “Титанику” загинуло понад 1,5 тисячі осіб, у тому числі 685 членів екіпажу. Врятувалося у два рази менше – 710 осіб.

 

Велетень з України разом із мамою та Мішель ОбамоюНайвищий американець – родом з України

Наталія Дружбляк 

Найвищим жителем США визнали... українця. Ігор Вовковінський, зріст якого 2 м 34 см, не має за що придбати нове взуття. Ходить у старих “стукалках” – дерев’яних сабо, які вже геть зносилися. Виконати спецзамовлення – пошити кросівки 52-го розміру – погодилася всесвітньо відома компанія Reebok. За бутси запросили... 16 тис. доларів!

Ігор розіслав листи-звернення з проханням допомогти йому зібрати необхідну суму. Адресував їх президентові своєї нової батьківщини Бараку Обамі, легендарній телеведучій Опрі Уінфрі та іншим знаменитостям США, але відповіді від них не отримав.

Ходити у старих “кандалах” велетень не може. Німецький швець, який пошив йому взуття, видно, мав дві ліві руки, бо сабо так намуляли Ігореві ноги, що чоловікові довелося перенести... 16 операцій, аби виправити дефект стопи!

Не був би Ігор з козацького роду, пропав би, як билина при дорозі. У своєму блозі написав, що потребує допомоги. Після того, як журналісти радіостанції WCCO розповіли слухачам про непросту долю гіганта-емігранта, небайдужі люди почали “скидатися” йому на черевики. На рахунок Ігоря надійшло 19,800 доларів – цієї суми вистачить і на кросівки, і на шнурки до них.

 PHOTO

Велетень з України разом із мамою та Мішель Обамою

Писанкове дерево

 
Німецький пенсіонер із Заальфельда прикрасив у своєму саду яблуню десятьма тисячами великодніх яєць, повідомляє Associated Press.

76-річний Фолькер Крафт почав збирати колекцію яєць ще у 1965 році, проте тепер вирішив зупинитися і не продовжувати поповнювати її.

За словами Крафта, його пасхальна колекція спочатку складалася всього із 18 декоративних яєць. Потім щороку на Великдень він додавав до неї ще кілька екземплярів – у виготовленні нових яєць для прикрашання дерева брала участь вся сім’я німця.

У 2011 році в колекції Крафта було вже 9800 штук яєць, і тоді він заявляв, що поки не збирається зупинятися на досягнутому. Тепер він дотримується іншої думки. “У мене вже немає місця для їх зберігання. Якщо так піде далі, я буду змушений спати з яйцями”, – заявив літній німець.

Чи збирається Фолькер Крафт подати заявку на реєстрацію рекорду розміру колекції великодніх яєць, не уточнюється.

 

Найдовший на планеті міст в Китаї

Найдовший у світі міст перекинули через глибоку ущелину в Китаї. Довжина прольоту підвісного моста “Айчжай” – 1,176 м. Висота – 355 м. Він з’єднав два тунелі по обидва боки каньйону Дехан.

Будівництво мосту в горах провінції Хунань велося з 2007 року. Для будівництва використали оригінальні інженерні технології. Міст має дві смуги руху. Максимальна допустима швидкість на ньому – 80 км/год.