Незгасима свічка

Марічка Галабурда-Чигирин

6 квітня 2008 р. Союз Українських Організацій Австралії започаткував у Канбері акцію передачі символічної свічки (смолоскипу), яка впродовж року перевозитиметься із країни в країну – разом у 33 держави світу. Акція буде завершена у листопаді в Україні, у Києві.

“Незгасима свічка” є спільним проектом Міністерства закордонних справ України (МЗС) і Міжнародного Координаційного Комітету для відзначення 75-ої річниці Голодомору Світового Конгресу Українців (МКК СКУ), схваленим Секретаріатом Президента України.

У неділю, 6 квітня 2008 р. у столиці Австралії, в Канбері, біля пам’ятника жертвам Голодомору, який стоїть на подвір’ї храму Св.  Миколая, відбулося освячення та передача незгасимої свічки.

Місцева громада Канбери та Квінбієну зібралися тут, щоб взяти участь у цій акції. Перед початком дійства був висвітлений  документальний фільм під назвою “Технології геноциду”.

Місцеві громадяни разом із гостями із Сіднею, Брiзбену та Мельбурну сформували похід, на чолі якого молодь СУМу і Пласту несла великий напис: “Україна пам’ятає – світ визнає”. Передували у поході, який ішов у напрямку пам’ятника жертвам Голодомору, дівчата з церковними хоругвами і хрестом. У поході над головами його учасників майоріли український та австралійський прапори.

Очевидці, які пережили Голодомор, – пані Кривошия та пані Янечко, хоч уже похилого віку, йшли разом з усіма присутніми, які стали навкруги пам’ятника, щоби пом’янути черговий раз тих, хто став жертвою Голодомору 1932-1933 років.

Голова Міжнародного Координаційного Комітету СКУ Стефан Романів розповів, для чого ми зійшлися, й окреслив мету цілого проекту “Незгасимої свічки” та попросив всечесніших  отців О. Стефанишина (УКЦ) та М. Соломку (УАПЦ) освятити свічку-смолоскип і  поблагословити  її у щасливу, далеку путь по світі.

Запалили смолоскип посол України в Австралії пан Валентин Адомайтіс та голова МКК СКУ, голова СУОА Стефан Романів і передали його очевидцям Голодомору пані Кривошиї та пані Янечко, які, у свою чергу, передали смолоскип сенаторові Австралійського парламенту панові Ґеррі Гамфрісу та молоді СУМу і Пласту Канбери та Квінбієну. Пані Кривошия майже у сльозах сказала: “Передавайте цей вогонь по цілому світі. Нехай у ваших серцях він не згасає до того часу, поки світ не визнає Голодомор актом геноциду”.

Голова МКК СКУ і голова СУОА Стефан Романів у своєму виступі поінформував: “Посольство Росії в Канбері вислало напередодні акції пресове повідомлення, в якому опротестовує сьогоднішню акцію запалення незгасимої свічки з обвинуваченням її організаторів – Управу СУОА у розпалюванні чи загостренні братських відносин Росії й України”.

Стефан Романів сказав, що вважає такі висловлювання доказом того, що давній совєтський спосіб засуджувати продовжується у Російської Федерації. У цьому пресовому повідомленні, так, як і раніше, за часів СССР, перекручуються історичні факти. Голова СУОА вважає, що це також і втручання амбасади чужої країни в місцеві справи громадян Австралії й напад на місцеву організацію.

Він повідомив, що управа СУОА вислала відкритий лист протесту до Посольства Росії в Австралії та до інших посольств і представників уряду.

7 квітня ц. р. голова СУОА під час зустрічі з представниками МЗС Австралії порушив цю справу та висловив обурення українців в Австралії, підкреслюючи, що українська і російська громади в Австралії 60 років не мали проблем у своєму співжитті чи спілкуванні, а Російська Федерація через своє Посольство та розіслане пресове повідомлення намагається вбити клин між спільнотами.

“Ми таку поведінку засуджуємо і вважаємо, що це втручання чужої держави у місцеві, австралійські справи”, – закінчив Стефан Романів.

Посол України п. Валентин Адомайтіс підкреслив, що Україна має право писати історію, базовану на підставі фактів та матеріалів, які знаходяться в архівах СБУ. Україна має право домагатися правди.

Він також повідомив, що Посольство України в Австралії видало пресове повідомлення у справі інформацій, розісланих Російським Посольством.

Сенатор Ґеррі Гамфріс підкреслив, що треба вивчати світову історію, що не можна забувати про такі події, як Голодомор, і необхідно доносити правду на підставі фактів.

Всі присутні створили навколо пам’ятника, радше на території церковної площі, живий ланцюг, і смолоскип передавався з рук в руки, що було надзвичайно зворушливо. І кожен мав нагоду замислитися над трагедією нашого народу, який втратив мільйони людей – цвіт інтелігенції й багато робочих, чесних рук хліборобів. Зокрема, наша молодь, сумівці і пластуни, виявили неабияке зацікавлення до акції “Незгасимої свічки”.

Українські громади Канбери та Квінбієну увійдуть в історію нашого поселення і взагалі української діаспори як такі, що на своїй території розпочали світову пропам’ятну акцію в пам’ять жертв Голодомору.

Діюча голова Осередку СУМу Маруся Яцишин офіційно передала смолоскип молоді Сіднею – СУМові й Пластові, Комітетові у НПВ. У Сіднеї також відбудуться поминальні акції, відтак з НПВ незгасиму свічку перевезуть до Вікторії, а 17 квітня посол України й голова СУОА повезуть її до Торонто, в Канаду.